Melatonin je ušao u upotrebu kao sredstvo za poboljšavanje kvaliteta sna, ali ovaj suplement ima i druga korisna dejstva na organizam. Ipak, preporuka lekara je da se melatonin koristi oprezno i odmereno jer je u pitanju hormon, a ne običan dodatak ishrani. U svakom slučaju, ne treba da ga uzimate bez konsultacija sa lekarom bilo da je vaš razlog poboljšanje kvaliteta sna ili neki od benefita koje vam otkrivamo u ovom tekstu.
Smanjuje rizik od raka
– Niske koncentracije melatonina povezane su sa porastom nivoa hormona koji dovode do karcinoma dojke, ovarijuma i prostate. Takođe je dokazano da melatonin smanjuje štetne efekte hemioterapije i radioterapije kod pacijenata lečenih od karcinoma – objašnjava mr. sci. med. dr Tijana Dangubić, endokrinolog.
Podiže imunitet i pomaže u lečenju neurodegenerativnih bolesti
Lekari ističu da melatonin ima snažno antioksidantno dejstvo i da nivo ovog hormona direktno utiče na stanje imuniteta. Dr Slavica Stefanović, koja se više od 20 godina bavi holisitčkom i integrativnom medicinom, kaže da je postepeno smanjivanje lučenja melatonina tokom starenja jedan od uzroka degenerativnih bolesti, dijabetesa, Alchajmerove i Parkinsonove bolesti.
Iako još uvek nije potpuno jasno kako tačno melatonin utiče imunitet, neka istraživanja upućuju na to da je melatonin imuno-stimulans, dok druge studije pokazuju da ima protivupalna svojstva. Tako se i došlo do toga da melatonin može da doprinese efikasnom lečenju neurodegenerativnih bolesti.
Usporava proces starenja organizma
Naučnici su otkrili da melatonin usporava proces starenja organizma i obezbeđuje efikasan rad organa endokrinog sistema. Ima ogromnu moć kao antioksidant i bori se protiv slobodnih radikala koji oštećuju ćelije. Melatonin ima 200 procenata više antioksidativne snage od vitamina E i bolji je od vitamina C i E u smanjenju oksidativnih oštećenja. To ga čini odličnim borcem protiv bolesti povezanih sa starenjem i uzrokovanih oštećenjima slobodnih radikala poput bolesti srca, raka, degeneracije makule i glaukoma.
Može da pomogne u regeneraciji nervnih ćelija mozga
Istraživanja pokazuju da melatonin aktivira protein koji je odgovoran za regeneraciju nervnih ćelija. S obzirom na to, naučnici zaključuju da melatonin može da pomogne u regeneraciji ćelija mozga.