U poznom životnom dobu svačija koža postaje suvlja, sporije obnavlja sopstveni kožni krem uklonjen tokom pranja, sklonija je oštećenjima, pojavi modrica, krvnih podliva, a povrede sporije zarastaju. Zato je veoma bitna njena pravilna nega
Kupanje vremešnih pacijenata trebalo bi da bude detaljno. Važno je da se pažljivo operu pregibi na koži i intimne regije, a posle toga se nanosi lako razmazivi emolijentni krem. Ukoliko vodite staru osobu napolje, obavezno i kožu šaka, stopala, lica i poglavine zaštitite od UV zraka kremama, šeširima i odećom.
Posle svakog kupanja istanjena, suva staračka koža zahteva da se namaže kremom, a ukoliko je osoba nepokretna i prikovana za krevet neophodno je svakodnevno brisanje vlažnim peškirom i nanošenje antidekubitalnog preparata.
Za negu kože najstarijih potrebne su i uljane kupke, nealkalni sapuni, zaštitni kremovi i masaža.
Ako je pacijent u krevetu i nosi pelene, potrebno je brisanje kože mekanim vlažnim peškirom, a u predelu pelena savetuje se primena zaštitnih kremova bogatih cinkoksidom i puderom koji se koriste i kod pelenskog osipa kod dece. Od velike pomoći je i svakodnevna masaža i samomasaža, da bi se sprečio nastanak oštećenja kože zbog dugotrajng pritiska težine tela, odnosno dekubitus. Značajna je i primena antidekubitalnih dušeka i jastuka za pete.
Kod staračke kože ne samo da mora da se pažljivo održava higijena, već je potrebno da se vodi računa i o pravilnoj ishrani sa unošenjem vitamina, minerala, proteina, esencijalnih masnih kiselina i dovoljno tečnosti.