Nizak nivo kiseonika u krvi je problem koji muči znatan deo svetske populacije. Nivo kiseonika u krvi je količina kiseonika koja cirkuliše u krvi. Većinu kiseonika prenose crvena krvna zrnca koja sakupljaju kiseonik iz pluća i isporučuju ga u sve delove tela.
Koliki je normalan nivo kiseonika
Telo pažljivo prati nivo kiseonika u krvi kako bi bilo dovoljno kiseonika za potrebe svake ćelije u telu. Nivo kiseonika u krvi je pokazatelj koliko dobro telo distribuira kiseonik iz pluća do ćelija, a može biti važan za zdravlje ljudi. Normalan nivo kiseonika u krvi varira između 75 i 100 milimetara žive (mm Hg). Nivo kiseonika u krvi ispod 60 mm Hg smatra se niskim i može zahtevati dodatak, u zavisnosti od odluke lekara i pojedinačnog slučaja. Kada je nivo kiseonika u krvi prenizak, u poređenju sa prosečnim nivoom zdrave osobe, to može biti znak stanja poznatog kao hipoksemija. To znači da telo ima poteškoća u isporuci kiseonika svim ćelijama, tkivima i organima.
Kako se meri nivo kiseonika u krvi
Najefikasniji način za praćenje nivoa kiseonika u krvi je test arterijske krvi ili ABG test. Za ovaj test se uzima uzorak krvi iz arterije. Ovaj postupak je vrlo precizan, ali može biti i malo bolan. Može se uraditi i alternativni test kod kuće, koristeći mali uređaj poznat kao pulsni oksimetar. Pulsni oksimetar je mala kopča koja se često stavlja na prst, mada se može koristiti i na uhu. Meri kiseonik u krvi indirektno, apsorpcijom svetlosti kroz puls osobe. Iako je test pulsnog oksimetra lakši, brži i nije bolan, nije toliko precizan kao ABG test. To je zato što na njega mogu uticati faktori kao što su prljavi prsti, jako svetlo, lak za nokte i slaba cirkulacija ekstremiteta.
Šta izaziva hipoksemiju i koji su simptomi
Nizak nivo kiseonika u krvi može dovesti do abnormalne cirkulacije i izazvati sledeće simptome – kratak dah, glavobolju, nemir, vrtoglavicu, ubrzano disanje, bol u grudima, zbunjenost, visok krvni pritisak, nedostatak koordinacije, poremećaj vida, osećaj euforije i ubrzan rad srca.
Hipoksemiju ili nivo kiseonika ispod normalnih vrednosti mogu izazvati slučajevi kada nema dovoljno kiseonika u vazduhu, nemogućnost pluća da udišu i šalju kiseonik u sve ćelije i tkiva, nemogućnost krvotoka da cirkuliše u pluća, sakuplja kiseonik i transportuje ga po telu.
Nekoliko zdravstvenih stanja i situacija može doprineti navedenim faktorima, a to su: astma, urođene bolesti srca, velika nadmorska visina, anemijahronična opstruktivna plućna bolest ili HOBP, emfizemakutni respiratorni distres sindrom ili ARDS, upala pluća, opstrukcija arterije u plućima, plućna fibroza ili ožiljci i oštećenje pluća, prisustvo vazduha ili gasa u grudima, višak tečnosti u plućima, slipapneja (kada je disanje prekinuto tokom sna), određeni lekovi, uključujući neke narkotike i lekove protiv bolova.
Kada se treba javiti lekaru
Lekara bi trebalo obavezno posetiti u sledećim slučajevima:
- Ako doživite ozbiljan i iznenadni nedostatak vazduha
- Ako vam je disanje otežano u stanju mirovanja
- Ako dolazi do gubitka daha prilikom vežbanja ili neke druge fizičke aktivnosti
- Ako osećate ubrzan rad srca.
Kako lečiti nizak nivo kiseonika u krvi
Lečenje niskog nivoa kiseonika u krvi uključuje primanje dodatnog kiseonika. To se može uraditi kod kuće i naziva se kućna terapija kiseonikom ili HOT. Postoji niz uređaja za isporuku i praćenje HOT, ali neki od njih se smatraju lekovima i da bi se dobili potreban je recept. Svaka osoba ipak može preduzeti neke mere kako bi se smanjili simptomi nedostatka vazduha i poboljšalo opšte zdravlje i kvalitet života:
- prestanak pušenja
- izbegavanje pasivnog pušenja na mestima gde drugi puše
- zdrava ishrana sa puno voća i povrća
- redovno vežbanje.
Osobe sa hroničnim blestima pluća treba redovno da prate nivo kiseonika
Nizak nivo kiseonika u krvi nije uvek nužno štetan i može se pojaviti kod ljudi koji se mogu oporaviti, ali i kod zdravih osoba kada su na velikoj nadmorskoj visini. Ove osobe ne moraju redovno da prate nivo kiseonika u krvi ali svi oni sa hroničnim plućnim bolestima, kao što su HOBP, plućna fibroza ili emfizem, zbog svoje bolesti mogu imati nivo kiseonika u krvi ispod normalnog. Ovim ljudima će možda biti potrebno redovno praćenje kiseonika u krvi. Osobe sa niskim kiseonikom u krvi takođe mogu da promene način života, kao što su ostavljanje cigareta ili poboljšanje ishrane i vežbanje, kao i lečenje dodatnim kiseonikom.
Bolujem od HOBP bio sam pusac do 2014g od 04.01.2017g sam na terapiji propisane od strane pulmologa kod kojeg nisam bio od maja 2019g bio sam preskocio zakazanu kontrolu a posle je nastao covid 19 i do danasnjeg dana nisam bio kod pulmologa.Terapiju uzimam redovno :Berodual, AirFluSal 50/250 i Durofilin 250.Dok lezim ili sedim imam normalno disanje sa iskasljavanjem nekad otezano ali kako krenem da hodam posli desetak koraka nastaje gusenje motam da zastanem i da kroz nos udahnem a na usta da izdahnem.Kada uđem u autobus masku nemogu da namaknem na lice jer me gusi sve dok ne povratim dah kada namaknem masku na lice, zato uvek sdnem i otvorim prozor da mogu da dođem do daha da bi stavio masku,tesko mi je jer zivim sam,bilo sta da po kuci radim moram da pravim pauze da sednem ili legnem da bi dosao do daha da bi mogao da nastavim da radim obicno na spremanju obroka. Moje pitanje je da li bi ja mogao da uđem na listu za transplataciju pluca? AB rh negativ.