Kako podmladiti imuni sisitem starijih osoba i sprečiti rizik od infektivnivnih bolesti, predmet je izučavanja nove studije naučnika sa University of California Irvine. Ova studija nastoji da pronikne u razlog zašto su u odnosu na mlađe ljude, starije osobe osetljivije na infekcije, poput covid 19.
Mogućnosti novih načina lečenja
Nova studija mogla bi da utaba put daljim istraživanjima kada je u pitanju jačanje imunskog sistema starijih osoba.
– Kroz ovu studiju, došli smo do novih saznanja o tome zašto su starije osobe podložnije zaraznim bolestima. Nova otkića nam pružaju mogućnosti da otkrijemo moguće nove načine lečenja – kaže Michael Demetriou profesor neurologije na Medicinskom fakultetu UCI i šef Odseka za multiplu sklerozu i neuroimunologiju.
Prvi autor studije i docent odeljenja za patologiju, Haik Mkhikian kaže „Identifikovali samo potencijalni izvor mladosti za imuni sistem.“
Ćelijski imunitet opada sa starenjem
Studija objavljena u časopisu Nature Aging, navodi da imunitet T – ćelija opada sa starenjem, usled čega dolazi do komplikacija kada su u pitanju zarazne bolesti. T – ćelije su vrsta imunoloških ćelija, čiji je zadatak da otkriju i uklone napadajućih patogene ili zaražene ćelije. To rade pomoću proteina na svojoj površini, koji se vezuju za proteine na površini patogena.
Dodavanje složenih i razgranatih lanaca ugljenih hidrata (glikana) proteinima potiskuje funkciju T – ćelija. U ovoj studiji, istraživači su pokazali da se razgranati glikani uvećavaju sa starošću i to više kod žena, nego kod muškaraca zbog povećanja važnog metabolita šećera (N-acetilglukozamina) i signalizacije citokinom T ćelija interleukina-7.
-Naše istraživanje otkriva da sprečavanje elevacije u razgranatim glikanima podmlađuje funkciju ljudskih i mišjih T – ćelija i smanjuje ozbiljnost infekcije salmonelom kod starijih ženki miševa – rekao je Demetriou.
Terapije za revitalizaciju starih T-ćelija
Ovo otrkiće moglo bi da uputi u nekoliko potencijalno novih terapija za revitalizaciju starih T- ćelija. Slabljenje imuniteta doprinosi povećanju morbiditeta i mortaliteta usled infektivnih i neoplastičnih bolesti (stanja koja uzrokuju rast i benignih i malignih tumora) kod starijih od 65 godina.
U nekim od najrazvijenijih zemalja sveta oko 89 odsto osoba starijih od 65 godina premine od gripa. Starije osobe su osetljivije na virusne infekcije. Povećani morbiditet i mortalitet kod starijih osoba javlja se i kod uobičajenih bakterijskih infekcija kao što su one izazvane salmonelom.
Efikasnost imunizacije opada sa godinama i dodatno povećava rizik od infekcije. Imuni sistem je skup ćelija, tkiva i molekula koji štite organizam od infekcija iz okolne sredine.