Bol levoj ruci nikako ne treba zanemariti, posebno se uz nju jave i bolovi u grudima, jer to mogu da budu simptomi srčanog udara, koji zahtevaju hitan medicinski tretman. U tom slučaju osoba takođe može da oseti bol u ramenima, vilici ili stomaku, da se prekomerno znoji, oseća mučninu i povraća joj se. Bol i utrnulost leve ruke imaju brojne uzroke. Ostala stanja koja mogu da izazovu ove simptome su uklješten nerv, povrede lakta i hemiplegična migrena.
Da li je bol u levoj ruci simptom srčanog udara?
Da, bol u levoj ruci može biti simptom srčanog udara. Ostali simptomi srčanog udara su:
- vrtoglavica
- gorušica
- bol u grudima, pritisak ili osećaj stiskanja
- bol u vratu, vilici ili grlu
- bol u stomaku
- kratak dah
- umor
- prekomerno znojenje
- mučnina i povraćanje
Ako neka osoba misli da joj možda preti srčani udar, treba da pozove hitnu pomoć.
Šta mogu da budu drugi uzroci bola i utrnulosti leve ruke?
Drugi uzroci bola i utrnulosti leve ruke mogu biti blagi, kao što je oštećenje mekog tkiva lakta. Međutim, ako neko oseća bol u ruci pored drugih delova tela, to može da signalizira neurološko stanje, kao što je multipla skleroza. Slede druga stanja koja se manifestuju bolom u ruci i utrnulošću, zajedno sa njihovim tretmanima.
1. Bolest arterija ruku – Kada se arterije ruke suze ili zapuše, krv bogata kiseonikom više ne može da stigne do ruke. Simptomi su:
- povremeni bol koji se javlja tokom vežbanja
- zategnutost
- grčevi
- utrnulost
- slabost
- težina
- gubitak mišića u zahvaćenoj ruci
- hladna ili obezbojena koža na zahvaćenoj ruci.
Lečenje bolesti arterija ruku varira u zavisnosti od uzroka. Ponekad su promene u načinu života dovoljne da bi se rešili simptomi. Na primer, ako je primenjivo, treba ostaviti duvan i promeniti ishranu kako bi se poboljšalo kardiovaskularno zdravlje. Nekim ljudima će biti potrebni lekovi za lečenje ovog stanja, a u težim slučajevima, osoba možda će morati da se podvrgne operaciji kako bi se povećao protok krvi u ruku.
2. Uklješten nerv – Stisnut, uklješten nerv nastaje usled povrede, kompresije ili oštećenja određenog nerva. Ponekad ovo utiče na ruku, izazivajući bol ili utrnulost. Ostali simptomi mogu da budu:
- peckanje
- žmarci
- osećaj pečenja.
Lečenje koje osoba dobije za uklješteni nerv zavisiće od težine njihovih simptoma. Za manji bol, lekar može predložiti lekove protiv bolova kao što su nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID). Druge opcije uključuju fizikalnu terapiju i pomoćne uređaje, kao što je udlaga. Ako ovi tretmani ne umanje simptome, operacija takođe može da bude opcija.
3. Periferna neuropatija – Periferna neuropatija se javlja kada dođe do oštećenja nerava u udovima, kao što su ruke. Ovo stanje pogađa do 50 odsto svih ljudi sa dijabetesom, ali to nije jedini uzrok. Simptomi periferne neuropatije su:
- osećaj da koža „gori“
- peckanje
- bol
- utrnulost
- slabost.
Ovo stanje može dovesti do poteškoća u pokretanju ruku ili gubitka mišićnog tonusa. Trenutno ne postoji način da se preokrene, odnosno izleči oštećenje nerva, tako da ako osoba primeti rane znake, koji bi mogli da ukažu na perifernu neuropatiju, trebalo bi da odmah razgovara sa lekarom. Ako je uzrok dijabetes, efikasno kontrolisanje stanja može da spreči dalji razvoj neuropatije. Lekar može predložiti određene vrste antidepresiva za lečenje bola, a druge opcije uključuju flastere za kožu, kreme ili sprejeve koji sadrže lidokain.
4. Stenoza cervikalne kičme – „Stenoza“ se odnosi na suženje. Kod cervikalne spinalne stenoze, deo kičme između ramena se sužava, vršeći pritisak na nerve u toj oblasti. To može da izazove bol i slabost u ruci. Mogući uzroci cervikalne kičmene stenoze uključuju osteoporozu i herniju diska. Kako bi se ublažio pritisak na nerve, lekar može da predloži nošenje proteze za leđa, mirovanje i uzimanje NSAIL za ublažavanje bolova. Ponekad je neophodna i operacija za rešavanje suženja.
5. Trauma lakta – Trauma ili povreda lakta može da izazove bol u ruci. Češća je kod sportista i dece nego kod drugih ljudi. Obično je uzrok bola u ruci oštećenje mekog tkiva, kao što je uganuće. Ozbiljnije povrede su prelom ili dislokacija. Odmaranje, nanošenje leda na zahvaćeno područje i uzimanje lekova protiv bolova obično su dovoljni za manje povrede lakta. U zavisnosti od stepena oštećenja mekog tkiva, možda će biti potrebna fizikalna terapija da povrati opseg pokreta.
6. Hemiplegična migrena – Hemiplegična migrena je retko neurološko stanje. Izaziva simptome slične običnoj migreni, kao što su glavobolja i mučnina, kao i slabost mišića na jednoj strani tela. Može se osećati peckanje i utrnulost. Obično simptomi počinju u šaci, a zatim se šire na ruku. Ako je pojava hemiplegične migrene iznenadna i ozbiljna, paijent če obično uzimati NSAIL za bol i antiemetike protiv mučnine i povraćanja. U slučajevima kada drugi članovi porodice takođe imaju hemiplegičnu migrenu, može biti reč o nasleđu porodične hemiplegične migrene. Za ovu vrstu migrene, intranazalni ketamin bi mogao da bude efikasna opcija lečenja. Neki lekovi, koji se koriste za tipičnu migrenu, kao što su triptani i ergotamini, možda nisu pogodni za hemiplegičnu migrenu.
7. Multipla skleroza – MS je stanje u kojem imuni sistem napada omotač koji okružuje nerve što može dovesti do bolova u bilo kom delu tela, uključujući i ruke. Osoba sa MS takođe može iskusiti:
- gubitak osećaja ili ukočenost
- žmarce ili peckanje
- pucketajući bol koji je sličan električnom šoku
- veću osetljivost na bol.
Lečenje MS bola podrazumeva korišćenje lekova. Opcije lečenja prve linije uključuje određene antidepresive, antikonvulzante i lokalni lidokain. Novije alternative, kao što su kanabinoidni lekovi i neurostimulacija, takođe mogu da pomognu.
8. Alergijske reakcije – Teška vrsta alergijske reakcije, poznata kao anafilaksa, može da izazove paresteziju – utrnulost ili osećaj pečenja – koji se u nekim slučajevima javlja u levoj ruci. Anafilaksa je teška alergijska reakcija koja može da bude opasna po život. Simptomi se razvijaju iznenada:
- oticanje lica ili usta
- piskanje
- brzo, plitko disanje
- ubrzan rad srca
- lepljiva koža
- anksioznost ili zbunjenost
- vrtoglavica
- povraćanje
- plave ili bele usne
- nesvestica ili gubitak svesti.
Ako neko ima ove simptome treba proveriti da li pri sebi imaju injekciju adrenalina (epinefrina) za samodavanje (EpiPen). Ako je ima, pratite uputstva sa strane olovke kako biste je pravilno upotrebili i pozovite hitnu pomoć. Položite osobu ako je bila u stojećem položaju. Ako povraća, okrenite je na bok i ostanite sa njom do dolaska hitne pomoći. Nekim ljudima će možda trebati više od jedne injekcije epinefrina. Ako se simptomi ne poboljšaju za 5 do 15 minuta ili se vrate, koristite drugi, ako je ima.