Tromb (krvni ugrušak) može da nastane prilikom svakog smanjenog ili blokiranog protoka krvi i da dovede do duboke venske tromboze Foto: Shutterstock
Tromb (krvni ugrušak) uzročnik je duboke venske tromboze (DVT). Do nje dolazi kada se u jednoj ili više dubokih vena u telu, obično u nogama, formira krvni ugrušak i onemogući protok krvi. Ponekad ovo stanje može da se desi bez ijednog simptoma.
Tromb ili krvni ugrušak u telu može da se formira usled brojnih medicinskih, ali i nekih drugih stanja koja utiču na zgrušavanje krvi. Na primer, tromb ili krvni ugrušak u nogama može da se razvije ako se ne krećete duže vreme. Razlog čak može da bude duže sedenje pri nekom putovanju, ili ako ste prinuđeni da dugo ležite (bolest, operacija, oporavak od neke nesreće).
Duboka venska tromboza može da bude stanje izuzetno opasno po život jer krvni ugrušci koji se „otkinu“ putuju kroz krvotok i često se zaglave u plućima, blokirajući protok krvi (plućna embolija). Kada duboka venska tromboza i plućna embolija nastanu udruženo, dolazi do venske tromboembolije.
Duboka venska tromboza može da se razvije i potpuno asimptomatski, a neki od simptoma na koje treba obratiti pažnju su:
Sve što sprečava normalan protok krvi ili pravilno zgrušavanje može da izazove formiranje krvnog ugruška. Ipak, glavni uzroci duboke venske tromboze su oštećenje vene usled operacije ili upale, i oštećenja kao posledice infekcije ili neke povrede.
Ostali najčešći razlozi imaju veze sa životnim navikama, ali i nekim bolestima. Pandemija covid 19 je donela ekspanziju tromboembolijskih komplikacija, što u toku same infekcije, što kao deo post – covid sindroma.
Mnoge okolnosti povećavaju rizik od razvoja duboke venske tromboze (DVT). Što je više faktora rizika, to je veći potencijalni rizik od toga da u nekom trenutku u našem telu dođe do duboke venske tromboze. Faktori rizika su:
Ponekad se u veni može pojaviti krvni ugrušak i bez identifikovanog faktora rizika.
Plućna embolija je komplikacija povezana sa dubokom venskom trombozom koja je potencijalno opasna po život. Nastaje kada se krvni ugrušak (tromb) u nozi ili drugom delu tela oslobodi, krene kroz krvotok i zaglavi u krvnom sudu u plućima. Ovo stanje je hitno i zahteva hitnu medicinsku reakciju. Simptomi su: iznenadni kratak dah, bol u grudima pri udisanju ili kašljanju, ubrzano disanje, ubrzan puls, osećaj nesvestice i iskašljavanje krvi.
Posttrombotski sindrom je oštećenje vena od krvnog ugruška, koje smanjuje protok krvi u pogođenim područjima. Simptomi su bol u nogama, oticanje nogu, promene boje kože i rane na koži.
Krvarenje (hemoragija) je zabrinjavajući neželjeni efekat korišćenja antikoagulanata (lekova za razređivanje krvi). Ova terapija se često koristi za lečenje duboke venske tromboze. Izuzetno je važno redovno raditi analize krvi u toku uzimanja antikoagulantne terapije.
Promena životnih navika jeste prevencija koja može da utiče na sprečavanje duboke venske tromboze. Sledeće metode sigurno će biti od koristi: