Naslovna / Zdravlje

Čačkanje nosa povećava rizik od pojave Alchajmerove bolesti, tvrde naučnici

Priredio/la: I. V. |14:30 - 06. 11. 2022.

Osim što je nepristojna aktivnost, čačkanje nosa uopšte nije bezopasno, a poseban rizik po zdravlje izaziva čupanje dlaka iz nosa

čačkanje nosa Čačkanje nosa uopšte nije bezopasna nepristojna aktivnost Foto: Shutterstock

Čačkanje nosa može da poveća rizik od razvoja Alchajmerove bolesti i demencije saopštili su naučnici sa Griffith University u Australiji. Dosadašnja istraživanja pokazuju da patogeni takođe mogu da doprinesu razvoju Alchajmerove bolesti, ali putevi kojima ulaze u mozak do nedavno su bili nejasni. Sada je studija istraživača iz Australije otkrila da jedna bakterija Chlamydia pneumoniae ulazi u mozak preko olfaktornog nerva iz nosa što dovodi do razvoja amiloidnih beta plakova koji su karakteristični za Alchajmerovu bolest.

Čačkanje nosa je nepristojno, a nije ni bezopasno

Na osnovu ovog saznanja naučnici tvrde da čačkanje po unutrašnjosti nosa oštećuje nazalnu sluzokožu, što olakšava bakterijama da dođu do mirisnog nerva i uđu u mozak. Čačkanje nosa je navika koja se generalno smatra neprijatnom, ali i bezopasnom. Međutim, istraživanje sa Griffith University ukazuje da aktivnost možda i nije bez rizika kao što se ranije mislilo.

Istraživanje objavljeno u Nature Scientific Reports pokazuje da oštećenjem nosne šupljine kod miševa, bakterije mogu da uđu u mozak kroz mirisni nerv. Jednom kada dospeju u mozak, određene bakterije stimulišu taloženje amiloidnog beta proteina, što potencijalno dovodi do razvoja Alchajmerove bolesti (AD). Amiloid beta formira plakove za koje se smatra da su odgovorni za mnoge simptome AD, kao što su gubitak pamćenja, problemi sa jezikom i nepredvidivo ponašanje.

Bakterije imaju otvoren put preko nosa do mozga

Olfaktorni nerv vodi direktno iz nosne šupljine do mozga. Bakterije koje ulaze u mirisni nerv tako mogu da zaobiđu krvno-moždanu barijeru, koja ih obično sprečava da dođu do mozga. Studija sprovedena na miševima, pokazala je da Chlamydia pneumoniae, bakterija koja izaziva infekcije respiratornog trakta, kao što je upala pluća, koristi ovaj put za pristup centralnom nervnom sistemu. Ćelije u mozgu reagovale su na invaziju Chlamydia pneumoniae bakterija tako što su deponovale amiloidni beta protein koji se nakuplja u plakove, koji su obeležje Alchajmerove bolesti.

– Druge studije pokazale su da je Chlamydia pneumoniae prisutna u Alchajmerovim plakovima kod ljudi. Međutim, nije poznato kako bakterije tamo dospevaju i da li izazivaju AD patologije ili su samo povezane sa njim. Naš rad na miševima pokazuje da iste bakterije mogu brzo da se popnu na olfaktorni nerv i iniciraju patologije slične Alchajmerovoj bolesti – objasnio je profesor dr James St John, šef Centra za neurobiologiju i istraživanje matičnih ćelija u Clem Jones Centre u okviru Griffith University, inače nadzorni autor studije.

Povezivanje bakterija, virusa i poremećaja mozga

Ova studija dodaje još dokaza onima iz nekoliko prethodnih istraživanja koja ukazuju na postojanje veze između patogena i demencije. U 2008. godini, studija je pokazivala da infekcija Chlamydia pneumoniae bakterijom može da izazove kasnu Alchajmerovu bolest. Druga studija iz 2010. godine povezala je infekciju ovom bakterijom sa Alchajmerovom patogenezom, otkrivajći Chlamydia pneumoniae bakteriju, amiloidne naslage i neurofibrilarne zaplete zajedno u mozgu.

Profesor dr James St John Prof. St John veruje da nije samo Chlamydia pneumoniae bakterija  ono što može da izazove Alchajmerovu bolest.

– Mislimo da postoji potencijalno mnogo mikroorganizama koji mogu da doprinesu nastanku Alchajmerove bolesti. Na primer, virus herpes simplex uključen je u nekoliko studija. I možda je za to potrebna kombinacija mikroba i genetike. Svi imamo bakterije/viruse u mozgu, ali ne dobijamo svi Alchajmerovu bolest, tako da to može da bude kombinacija mikroba i genetike koja dovodi do patologija i simptoma – istakao je dr St John i najavio dalje proširivanje istraživanja na ljude.

Profesor dr James St John takođe misli da bi to mogao da bude dug i spor proces. Dakle, kako kaže, niko ne misli da unošenje bakterija u mozak znači da će neko već sledeće nedelje dobiti demenciju. Umesto toga, misli se da bakterije izazivaju sporo napredovanje patologija koje mogu da potraju decenijama pre nego što dovedu do simptoma.

Čačkanje nosa ostavlja loše posledice

Oštećenje sluzokože nosa i unošenje patogena mogu da povećaju rizik od Alchajmerove bolesti, pokazuju dosadašnja istraživanja i završavaju se ona koja će povrditi definitivnu uzročnu vezu. Ali, navika čačkanja nosa, kažu stručnjaci, može da ima neke druge zdravstvene rizike:

  • unošenje virusa, bakterija i drugih zagađivača u nos
  • širenje bakterija i virusa iz nosa na površine u okruženju
  • oštećenje tkiva i struktura unutar nosa.

Profesor St John savetovao da treba izbegavati i čupanje dlaka iz nosa. Ako oštetite sluzokožu nosa, kako navodi, možete da povećate i broj bakterija koje mogu da uđu u mozak.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo