Prof. dr Janko Samardžić: Svaki lek, svaka aktivna supstanca može biti i otrov ako je ne primenimo u odgovarajućoj dozi Foto: eKlinika
Lekovi za smirenje i lekovi protiv depresije su bezbedni i efikasni ukoliko se uzimaju pod kontrolom lekara i u ograničenom vremenskom periodu. Međutim, nekontrolisana primena može doveti do niza neželjenih efekata.
– Ovde govorimo o dve, potpuno različite grupe lekova. S jedne strane su to anksiolitici i sedativi, a sa druge strane postoje lekovi koji se koriste u terapiji depresivnih ispoljavanja a to su antidepresivi – objašnjava na početku ePodcasta prof. dr Janko Samardžić.
Profesor dr Janko Samardžić odgovoriće nam i na pitanja kada koji lek počinje da deluje, kako se pravilno primenjuje i s čim nikako ne treba kombinovati lekove za smirenje. Takođe, saznaćemo i šta se može desiti ako popijemo neki anksiolitik koji nam nije propisao lekar.
– Za svaki lek postoje i željeni i neželjeni efekti. Kada su lekovi za smirenje u pitanju, postoji niz neželjenih efekata posebno ako lek nije propisan od strane lekara – upozorava naš sagovornik.
U prošloj epizodi ePodcasta pričali smo o NEPLODNOSTI I NAČINIMA DIJAGNOSTIKE.
Između ostalog, odgovor o tome kada počinju da deluju lekovi za smirenje a kada lekovi protiv depresije dobićete u našem današnjem ePodcastu.
Na osnovu čega lekar procenjuje opasnosti od stvaranja zavisnosti zbog nekontrolisane upotrebe ovih lekova, saznaćete ako pogledate ePodcast na početku teksta.
Prof. dr Janko Samardžić, klinički farmakolog, profesor je na Katedri za farmakologiju, kliničku farmakologiju i toksikologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu. Autor je više od 100 naučnih i stručnih publikacija, profesor po pozivu na više inostranih univerziteta i pozvani predavač na međunarodnim naučnim skupovima. Dobitnik je nagrade Srpskog farmakološkog društva za izuzetne rezultate postignute u naučno-istraživačkom radu.
Gledajte naše video priloge na „eKlinika” youtube kanalu.