Naslovna / Zdravlje

Po kojim simptomima se prepoznaje oštećenje zglobne hrskavice

Priredio/la: I. V. |13:00 - 02. 05. 2023.

Hrskavica je vezivno tkivo koje se nalazi u mnogim delovima tela i iako je reč o tvrdom i fleksibilanom materijalu, relativno ju je lako oštetiti

oštećenje zglobne hrskavice Oštećenje zglobne hrskavice lako se dešava iako je reč o dosta tvrdom ali elastičnom tkivu, koje deluje kao jastuk između kostiju zglobova. Foto: Shutterstock

Oštećenje zglobne hrskavice lako se dešava iako je reč o dosta tvrdom ali elastičnom tkivu, koje deluje kao jastuk između kostiju zglobova. Ljudi sa oštećenjem hrskavice obično doživljavaju bol u zglobovima, ukočenost i upalu (otok). Hrskavica je čvrsto, ali fleksibilno tkivo, koje pomaže u održavanju zglobova u dobrom radnom stanju, a zglob je područje gde se krajevi dve ili više kostiju spajaju. Na primer, koleno je zglob u kojem se spajaju potkolenica (golenica), butna kost (femur) i čašica kolena (patela).

Sinovijalni zglob omogućava dosta pokreta

Najčešći tip zgloba poznat je pod imenom sinovijalni zglob, koji omogućava mnogo pokreta. Sinovijalni zglobovi su koleno, lakat, kuk i skočni zglob. Kosti, koje se sastaju na sinovijalnim zglobovima prekrivene su tankim slojem hrskavice – zglobne hrskavice. Ona formira glatku, izdržljivu oblogu na kraju svake kosti u zglobu. Tečnost iz sinovijalnih zglobova podmazuje hrskavicu, omogućavajući suprotnim kostima da klize jedna preko druge, na primer, kada se koleno ili lakat savijaju — glatko i sa malim trenjem.

Zglobna hrskavica je jedna od dve vrste hrskavice koje se nalaze u zglobovima. Druga je poznata kao hrskavica meniskusa, koja takođe može da se nađe u kolenima i koja deluje tako da raspoređuje opterećenje između površina zglobne hrskavice.

Kako nastaje oštećenje zglobne hrskavice?

Iako je zglobna hrskavica jaka i sposobna da podnese teška opterećenja i izdrži decenije upotrebe, može da se oštetiti povredom ili prekomernom upotrebom. Povrede zglobne hrskavice mogu biti posledica brojnih uzroka:

  • Snažni udari u zglob, česti kod sportskih povreda ili pada
  • Ponavljajući manji udari na zglob
  • Uvrtanje zgloba dok nosi težinu, na primer, uvrtanje kolena dok je stopalo postavljeno
  • Progresivno habanje, obično tokom nekoliko decenija upotrebe
  • Loše poravnanje zglobova zbog urođene abnormalnosti ili prethodne povrede.

Oštećenje zglobne hrskavice najčešće se javlja u kolenu, ali može da zahvati i kuk, skočni zglob, rame i skočni zglob. U mnogim slučajevima, oštećenje je ograničeno na tanak sloj zglobne hrskavice na kraju kosti, i reč je o hondralnoj povredi ili hondralnom defektu. Povrede hondre obično ne zarastaju same od sebe, delimično zato što zglobna hrskavica nema snabdevanje krvlju, što podstiče zarastanje.

Koji simptomi ukazuju da je došlo do oštećnja hrskavice?

Oštećenje zglobne hrskavice može da izazove niz simptoma:

  • Bol i/ili otok u zglobu
  • Osećaj „hvatanja ili kočenja“ pri savijanju ili pomeranju zgloba
  • Zvuk pucketanja, škrgutanja ili pucanja i osećej koji se javlja prilikom savijanja ili pomeranja zgloba
  • „Zaključavanje“ zgloba (nemogućnost potpunog proširenja ili savijanja zgloba)
  • Osećaj da zglob može da popusti ili je nestabilan
  • Ukočenost
  • Smanjen opseg pokreta.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo