Naslovna / Fitness

Sedenje na jedan način može da nam obezbedi bolju fleksibilnost i pokretljivost kukova, kažu lekari

Priredio/la: D. T.|13:00 - 08. 01. 2025.

Na ovaj način pravilnije je držanje tela, bolja pokretljivost kukova, donjeg dela leđa, kolena

sedenje Osobe koje zbog prirode posla dugo sede trebalo bi da ustanu na svakih pola sata Foto: Shutterstock

Sedenje, posebno dugotrajno, je loš položaj tela koji slabi mišiće, često krivi kičmu, slabi cirkulaciju i krvne sudove, nije dobro ni za zdravlje srca. Stručnjaci ipak primećuju da u nekim kulturama ljudi sede na specifičan način i zato imaju manje zdravstvenih tegoba. Veruje se da sedenje na podu i posebno položaj „turski sed“ može da nam pomogne da zategnemo mišiće i ispravimo leđa. Ovaj položaj, ma koliko bio blagotvoran, ima ograničenja i ne savetuje se svima.

Bolja pokretljivost kukova

Sedenje na podu, na razne načine, pa i sa savijena oba kolena, savetuje se u dečjem uzrastu za pravilan razvoj, ali i svim osobama koje žele da rastrete leđa i noge.

– Na ovaj način pravilnije je držanje tela, bolja pokretljivost kukova, donjeg dela leđa, kolena. Nije nužno da sedimo na podu, isti položaj je moguć i na kauču imaće i imaće isti uticaj na pokretljivost – kaže fizijatar dr Christopher Bise, University of Pittsburgh.

I mišići moraju da budu dovoljno jaki

Odgovarajući opseg pokreta može da nam omogući lakše obavljanje svakodnevnih poslova i da poboljša kvalitet života i u starijem dobu.

– Fleksibilnost se umanjuje kako starimo, počinjemo da se usporavamo. Bitna je u isto vreme pokretljivost zglobova, bitno je i da mišići budu dovoljno jaki da nam omoguće nesmetano kretanje – objašnjava dr Bise.

Sedenje na podu smanjuje bol u leđima

Mnogi zdravstveni radnici savetuju sedenje na podu kao način da održimo prirodnu zakrivljenosti kičme, poboljšamo držanje i sedimo na ispravniji način i na stolici.

Takođe se tvrdi da sedenje na podu pomaže da se poboljša snaga i fleksibilnost. Može da pomogne da izbegnemo ili umanjimo bol u donjem delu leđa.

Sam pokušaj seda je vežba

Sam pokušaj da sednemo na pod je svojevrsna vežba, kao i ustajanje. Dr Bise veruje da starije osobe koje mogu da relativno brzo sednu na pod i potom ustanu, nisu samo pokretljivije, već da se na ovaj način štite i od mogućih padova. S druge strane, ako već dođe do pada biće u mogućnosti da lakše ustanu i bolje se oporave.

Sedenje na podu jača i trbušne mišiće, što nije moguće ako sedimo na stolici, navodi fizijatar dr Jennifer O’Connell, Hospital for Special Surgery, Njujork.

Kada sedimo na podu nemamo naslon za leđa pa se automatski u održavanje položaja uključuje više mišića. Dr O’Connell potvrđuje da je sam čin ustajanja vežba za kukove, kolena, donji deo leđa.

Promenite položaj posle 30 minuta

Preporuka je da sedimo oko 30 minuta na podu. Iako ovaj sed ima prednosti preporuka je da se što češće krećemo i menjamo položaj tela.

– Osobe koje zbog prirode posla dugo sede trebalo bi da ustanu na svakih pola sata, uzmu čašu za vodu, dohvate neki predmet. Dešava se da sedimo nepokretno duže od dva sata i ne primećujemo  pojačan pritisak na leđa –  naglašava O’Connell.

Kojim osobama se ne savetuje sedenje na podu?

I pored dosta prednosti sedenje na podu ne savetuje se bezrezervno svim osobama.

Problemi sa zglobovima, kukovima, kolenima su kontraindikacija za sed na podu – upozorava drO’Connell.

Poseban oprez se savetuje posle operacija ili povreda. Preporuka stručnjaka jeste da se o načinu vežbanja, primeni moguće fizikalne terapije posavetujemo sa svojim lekarom.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo