Inflamatorne bolesti creva, kao što su Kronova bolest i ulcerozni kolitis, moguće je ublažiti hlorofilinom – jedinjenjem dobijenim od zelenog biljnog pigmenta, posebno zelenog povrća. Hronični gastrointestinalni poremećaj sve češći je zdravstveni problem, a pozitivno dejstvo hlorofilina otkrili su istraživači iz Center for Diabetes and Metabolism Research na Sichuan University u Kini i naučnici iz Cedars Sinai Medical Center u Los Anđelesu.
Hlorofilin je hemijsko jedinjenje hlorofila – zelenog pigmenta koji je prisutan u biljkama, koji su naučnici najviše proučavali. Utvrđeno je da sadrži antioksidativne i antiinflamatorne efekte, kao i da može da spreči telo da apsorbuje određene supstance, koje mogu da povećaju rizik od karcinoma. Hlorofilin značajno smanjuje smrtnost, koja se dovodi u vezu sa inflamatornom bolešću creva, gubitkom težine, dijarejom i skrivenom krvlju u stolici, oštećenjem crevnog epitela i infiltracijom inflamatornih ćelija.
Kao polusintetički prehrambeni derivat hlorofila, hlorofilin je rastvorljiv u vodi i dosta se koristi u prehrambenoj industriji, posebno kao boja za hranu ili suplement u prahu ili tabletama. Brojne studije pokazale su ulogu hlorofilina u antigenotoksičnosti, antioksidaciji i antikarcinogenezi, međutim, potencijalni terapeutski efekti hlorofilina na zapaljenske bolesti creva treba dodatno istražiti, kažu naučnici.
Zbog svojih antiinflamatornih efekata hlorofilin se preporučuje osobama koje boluju od neke zapaljenske bolesti creva. Osim u vidu dodatka ishrani, hlorofilin se može konzumirati i iz prirodnih izvora, a najviše ga ima u zelenom povrću. Naučnici podsećaju da sve zelene biljke i većina povrća, a posebno tamnozeleno lisnato povrće, obezbeđuju visoke, prirodne izvore hlorofilina, a najviše ga ima u:
Istraživanja pokazuju da upotreba biljnih dodataka, koji sadrže hlorofil, kao što je sok od pšenične trave, može da bude korisna za upalu u slučaju inflamatorne bolesti creva (IBS). Međutim, s obzirom na to da su inflamatorna bolest creva i sindrom iritabilnog creva (IBD), na primer, dva različita problema, ne znači da će dejstvo hlorifila biti identično.
Stručnjaci American College of Gastroenterology navode da infekcija creva ili prekomerni rast bakterija u crevima mogu da izazovu inflamatorne bolesti creva tako da, u principu, smanjenje upale hlorofilom može da bude od koristi. Sindrom iritabilnog creva je autoimuno stanje koje dovodi do upale gastrointestinalnog trakta. Nasuprot tome, problemi sa varenjem i osetljivost creva mogu da izazovu inflamatorne bolesti creva. Pored toga, studije pokazuju da hlorofilin reguliše mikrobiotu u crevima i zaustavlja upalu u crevima, kao i da hlorofil može da bude koristan za zdravlje sistema za varenje i imunitet.