Često možemo čuti potpuno oprečne stavove o tome kako banane utiču na probavu. Odgovor na to, tvrde lekari, leži u njihovoj boji, odnosno zrelosti.
Manje zrele, dobre za creva
Manje zrele, zelene banane su i manje slatke, tvrđe teksture i u sebi imaju više skroba i pektina. One mogu da imaju probiotsko dejstvo, što znači da hrane dobre bakterije u crevima. Probiotici smanjuju učestalost i trajanje proliva, smanjuju upale i druge simptome povezane sa hroničnom upalnom bolesti creva, te štite od razvoja raka creva.
Pored toga, poboljšavaju apsorpciju minerala iz hrane, smanjuju rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti, povećavaju osećaj sitosti i doprinose održavanju normalne telesne težine.
Iako su zelene banane dobre za celokupno zdravlje creva, skrob u njima se teško vari, zbog čega mogu uzrokovati ili pogoršati zatvor. Banane gube skrob kako sazrevaju, ali on ne nestaje, nego se pretvara proste šećere, povećavajući tako glikemijski indeks i slatkoću banane.
Žute pospešuju probavu
Ukratko, žute banane imaju više šećera od zelenih, ali imaju i manje skroba, pa mogu da poboljšaju probavu i pomognu u lečenju zatvora. Smeđe banane, poput žutih, s vremenom gube skrob, a imaju više šećera i ugljenih hidrata i mogu da izazovu mikroupale u telu, koje slabe imunitet. Smeđe banane su lako svarljive, što može da olakša zatvor, ali ih treba umereno jesti zbog viška šećera i ugljenih hidrata.