Izvor: webmd.com
Voda, sve što vaša koža želi
Redovan unos vode je najbolje što možete da uradite za svoju kožu. Voda održava vlažnost kože, što sitne linije i bore čini manje primetnim. Blagotvorna je za ćelije jer ih snabdeva neophodnim hranjivim sastojcima i pomaže pri izbacivanju toksina. Pobošljava protok krvi, čineći kožu sjajnom. Uobičajen savet je da se u organiyam unese osam čaša vode dnevno, ali možda vam neće trebati baš toliko jer je i voda u voću, povrću, soku i mleku takođe deo ukupnog dnevnog unosa.
Selen usporava starenje
Ovaj mineral štiti kožu od slobodnih radikala, koji uzrokuju pojavu znakova starenja kao što su bore i suva koža, oštećenje tkiva ili pak određene bolesti među kojima je i kancer kože. Selen u prirodnom obliku možete naći u brazilskim orasima, šampinjonima, škampima, jagnjetini, ribi poput bakalara, iverka, tune i lososa. Kuvana govedina, lagana ćuretina, ostrige, sardine, rakovi i testenina od celog pšeničnog zrna takođe sadrže selen.
Antioksidanti za zdrave ćelije
Antioksidanti usporavaju i sprečavaju oštećenja izazvana delovanjem slobodnih radikala. Sadrže ih mnoge namirnnice, a posebno bogati antioksidantima su bobičasto voće, paradajz, kajsije, repa, tikvice, spanać krompir, mandarine, paprike, pasulj.
Koenzim Q10 protiv slobodnih radikala
Vaše telo proizvod ključni antioksidant koenzim Q10. Ali, kako organizm stari, sve je manje ovog antioksidanta, koji učestvuje u stvaranju energije i pomaže našim ćelijama da funksionišu. Koenzim Q 10 možete uneti iz ribe – lososa i tune, živine, organske životinjske jetre i integralnih žitarica. Ukoliko koristite proizvode za kožu sa koenzimom Q10, možete ublažiti bore i druge znakove starenja.
Vitamin A za oporavak kože
Ako ne žeite da imate suvu kožu koja se ljušti, uzmite pomorandžu, šargarepu ili parče dinje. Puni su vitamina A, koji možete naći i u lisnatoj zeleni, jajima i nemasnim mlečnim proizvodima. Unosom proizvoda za kožu sa vitaminom A bore i smeđe mrlje mogu izgledati blaže.
Takvi proizvodi, zvani retinoidi, uobičajeni su lekovi za tretiranje akni i drugih sličnih stanja kože.
Vitamin C ima moć nad suncem
Uticaj sunca na kožu može biti težak, a vitamin C tu je d pruži neophodnu zaštitu. Pomaže u ublažavnju štete koje sunce nanese kolagenu i elastinu, koji učvršćuju kožu. Iskoristite vitamin C iz crvene paprike, citrusnog voća, papaje, kivija, brokolija, zelenog povrća i prokelja.
Vitamin E jača zdravlje kože
Još jedan antioksidant koji može da zašti kožu od oštećenja i upala izazvanih izlaganjem suncu jeste vitamin E. Naći ćete ga u biljnim uljima, orašastim plodovima, semenkama, maslinama, spanaću, špargli i lisnatom zelenilu.
Koža traži zdrave masti
Omega-3 i omega-6 masne kiseline su korisne masnoće koje koži daju prirodnu uljanu zaštitu i vlažnost. Esencijalne masne kiseline poput ovih pomažu koži da ostanete glatka i mlada. Možete ih dobiti od maslinovog ulja i ulja repice, lanenih semenki, oraha i ribe poput lososa, sardine i skuše.
Dobra ulja za sjajnu kožu
Određena ulja pružaju više od esencijalnih masnih kiselina. Kvalitetna ulja poput ekstra devičanskog maslinovog ulja jednostavnije su prerađena od mnogih drugih vrsta i mogu imati više hranljivih sastojaka dobrih za kožu. Podmazuju kožu, čine da bude zdrava i da tako izgleda.
Moć antioksidanta u šolji
Zeleni čaj je možda najbliži čarobnom napitku za kožu. Pomaže u zaustavljanju upale, usporavanju oštećenja DNK, čak i lečenju opekotina kože izazvanih suncem. Zato je sastojak mnogih kozmetičkih preparata. I zašto ne biste išli pravo na izvor – popijte ga!