Naslovna / Prirodna medicina

Nana olakšava probavu, smiruje prehladu, ipak ne preporučuje se svima, stručnjaci savetuju kako da je koristimo

Priredio/la: D. T.|18:00 - 22. 12. 2024.

Ne postoji čarobna biljka ili suplement kojim mogu da se olakšaju sve tegobe ili koji će svim osobama odgovarati. Potrebno je, zato, da se pre primene biljke posavetujemo sa izabranim lekarom

nana Mentol je aktivni sastojak ulja nane koji deluje na simptome prehlade kao dekongestiv Foto: Shuterstock

Pitoma nana (Mentha piperita L.) najčešće se koristi kao topao čajni napitak koji deluje blagotvorno i opuštajuće na organizam. Stručnjaci naglašavaju da je nana ne samo ukusna začinska biljka, već i svojevrsni eliksir koji može da ublaži stomačne tegobe, glavobolju i prehladu. Fitoterapeuti objašnjavaju da najviše aktivnih materija i etarskog ulja nana sadrži pre cvetanja.

Sadrži mentol i metil salicilat

List i ulje nane tradicionalno se koriste kod probavnih poremećaja, smanjuju simptome mučnine, nadimanja, a aktivni sastojci nane imaju i blag anestezirajući efekat na sluzokožu želuca, kaže porodični lekar dr Teresa Lovins.

Probilni obroci, ma koliko nekada bili zdravi, mogu da izazovu probavne probleme, gasove, nadimanje. U takvoj situaciji nana može da bude od pomoći. Stručnjaci Mount Sinai ističu da nana sadrži mentol i metil salicilat koji imaju antispazmodična svojstva. Stimuliše sekreciju želudačnih sokova i smanjuje osećaj napetosti u stomaku. Nana se primenjuje i kao pomoćno lekovito sredstvo u terapiji stomačnih tegoba kod dece starije od 5 godina.

Ulje nane ublažava povraćanje i osećaj mučnine. U jednoj studiji, onkološki pacijenti na hemioterapiji primenjivali su po kap ulja nane na deo lica između nosa i gornje usne tri puta dnevno. Beleži se da su na ovaj način ublažili neželjene efekte hemioterapije. Pregled studije beleži pozitivne efekte ulja nane i u terapiji sindroma nervoznih creva.

Nana olakšava upalu sinusa, simptome prehlade

Bol u grlu, kijanje, kašljanje, blago povišena telesna temperatura česti su simptomi respiratornih infekcija.

– Mentol je aktivni sastojak ulja nane koji deluje na simptome prehlade kao dekongestiv (smanjuje zapušenost nosa) i ekspektorans, to jest deluje na uklanjanje bronhijalne sluzi u disajnim putevima –  kaže dr Lovins. Šolja toplog čaja nane olakšava i simptome upale sinusa i omogućava lakše disanje. Inhalacija čajem ili uljem nane ublažava simptome zapušenog nosa i upale grla.

Smiruje glavobolje

Nekoliko kapi ulja nane može da ublaži simptome tenzione glavobolje, objašnjava dr Lovins. Ulje se nanosi na čelo ili slepoočnice –  mentol podstiče bolju cirkulaciju i pruža osećaj hlađenja, čime smanjuje bolove. Studija iz 2019. godine navodi da intranazalne kapi ulja nane umanjuju i intenzitet i učestalost napada migrene.

Ublažava svrab

Umirujući blago rashladni efekat nane umiruje svrab i osip. Neke studije kažu da je kombinacija ulja nane i vazelina dobra za tretman svraba. Nana umiruje iritacije kože izazvane delovanjem drugih biljaka, ali lekari savetuju oprez jer neke osobe takođe mogu da budu alergične na aktivne sastojke nane.

Kako se koristi nana?

Ulje ili listovi nane mogu da se koriste na više načina. Simptome glavobolje i zapušenog nosa može da umiri i kupka u koju smo dodali par kapi ulja nane. Za stomačne tegobe uglavnom se koristi čaj od nane koji se pravi od 3 do 6 grama listića. Etarsko ulje najčešće se koristi u dozi od 6 do 12 kapi za internu upotrebu, 3 do 4 kapi za inhalaciju.

Dijetetičar Erin Palinski-Vade predlaže čaj od nane za umirivanje želudačnih tegoba – sveži listovi nane prelijaju se vrućom vodom, odstoje 5 do 10 minuta, potom se u čaj doda malo meda.

– Ekstrakt nane može da se doda u deserte, voćne salate, a dobro idu uz listiće nane koji mogu da budu začin i za slana jela –  kaže Palinski-Vade.

Mere predostrožnosti pri upotrebi nane

Nana ima dosta prednosti, ali ipak nije biljka od koje će sve osobe imati zdravstvene koristi. Oralna primena ulja nane može da izazove gorušicu, mučninu, suva usta, bol u stomaku i retko alergijsku reakciju. Nanu bi trebalo da izbegavaju osobe koje često podriguju, pate od viška želudačne kiseline, kao i pacijenti sa želudačnom kilom ili kamenom u žučnoj kesi.

Nanošenje preparata na bazi nane na kožu može da bude razlog za pojavu iritacije, osipa kože. Nana nije biljka koja se savetuje deci mlađoj od 5 godina, niti trudnicama i ženama koje doje.

Savet je da se konsultujemo sa zdravstvenim radnikom ako smo u nedoumici kada je u pitanju primena nekih biljaka.

– Ne postoji čarobna biljka ili suplement kojim mogu da se olakšaju sve tegobe ili koji će svim osobama odgovarati. Potrebno je, zato, da se pre primene biljke posavetujemo sa izabranim lekarom, kako ne bi došlo do pogoršanja simptoma neke hronične bolesti ili interakcije sa lekovima – naglašava dr Lovins.

Stručnjaci upozoravaju da, na primer, etarsko ulje nane ne bi trebalo nikako nanositi na oštećenu kožu. Ovo ulje obavezno mora da bude razblaženo kada je u pitanju upotreba na koži. Maksimalna koncentracija razblaženog rastvora etarskog ulja nane je 3 odsto, može se sniziti i na 1 odsto. Savet je da se o pojedinostima posavetujemo sa stručnim licem koji će nas uputiti u najbolju koncentraciju ulja nane za kožu.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo