Origano je samonikla mediteranska biljka koja važi za jednu od najlekovitijih na svetu i za najjači prirodni antibiotik. Naučnici su utvrdili da je ulje divljeg origana 337 puta jači antioksidans od zelenog čaja, 130 puta jači od limuna, 30 puta jače deluje od belog luka, 4 puta od borovnica, 12 puta od pomorandži i ima 42 puta jače dejstvo od sastojaka u jabukama.
Riznica korisnih sastojaka i dejstava
Budući da je divlji origano dokazani borac u jačanju imuniteta, trebalo bi ga redovno koristiti preventivno. Sadrži beta-karoten, niacin i bakar, mangan, gvožđe, kalcijuma, vitamina K, ima ogroman broj vlakana i drugih organskih jedinjenja koja su posebno efikasna u čišćenju i detoksikaciji jetre. Ulje origana ima antibakterijsko i antivirusno dejstvo, pa se preporučuje i u čišćenju od parazita. Esencijalno ulje divljeg origana je važna pomoć u slučajevima infekcije grla i usta, ublažava kašalj i povećava imunu sposobnost odbrane organizma. Takođe, prednost ovog ulja je što uz njegovo korišćenje bakterije ne razvijaju rezistentnost, kao kada se koriste obični antibiotici. Dobar je lek kod ispucale kože, osipa, psorijaze, svraba, rešava probleme sa aknama, u higijeni i nezi kose (perut, seboreja, vaši), kod ekcema i kod upale i bolova uha. Jedna od zanimljivosti je da ovaj sastojak sprečava pojavu atletskog stopala.
Poseduje i antitoksična svojstva
Takođe, može da pomogne u slučaju kod ujeda, uboda, lajmske bolesti (posle vađenja krpelja), problema sa bradavicama, dekubitisa, atrtritisa, reume, tendonitisa, osteoporoze. Antitoksična svojstva dobra su u slučaju trovanja hranom, slabijeg varenja, gasova ili dijareje. Čaj od divljeg origana ima jako antibakterijsko dejstvo u pomaže kod ešerihije, stafilokoka, salmonele i uporne kandide. Odličan je i urinarnih i digestivnih problema, neredovnih menstruacija, poremećaja metabolizma, nedostatka apetita, bolesti disajnih organa, grčeva u mišićima.
Korišćenje i doziranje ulja divljeg origana
Ulje divljeg origana bi trebalo koristiti 10 dana u toku jednog meseca, 3 x 2 kapi na dan. Konzumira se nakon obroka i to tako što ga treba razrediti u kafenoj kašičici nekog jestivog ulja (suncokretovo, maslinovo, kokosovo, laneno).
Deca do tri godine ne bi trebalo da ga koriste, kao ni trudnice.
Možete ga koristiti i putem inhalacije, i to tako što se u pola litre vode koja je proključala doda 1 kap ulja origana i udiše ravnomerno, zatvorenih očiju, u miru, desetak minuta. Inhalacija ovim uljem se ne preporučuje deci mlađoj od 10 godina i osetljivim osobama (sa astmom ili alergijama).
Lokalno, putem kože, u slučaju akcema ili gljivica, takođe razrediti 30-50 kapi origano ulja u 100ml jestivog ulja i mazati promene na koži dva puta dnevno.
Tinktura od origana
Tinktura od origana pomaže kod ešerihije koli i kandide, kao i kod respiratornih infekcija.
Potrebno:
- origano, majčina dušica, alkohol (votka)
U staklenu flašu stavite origano i majčinu dušicu (do 45 odsto količine), i prelijte alkoholom (ostatak mase). Držati najmanje 7 dana na tamnom i hladnom mestu, onda procediti, i uzimati po 5 kapi ujutru na prazan stomak, 21 dan.
Čaj od divljeg origana protiv ešerihije koli
Potrebno:
- 500 gr lista ili korena belog sleza
- 100 gr latica ruže
- 100 gr cveta divljeg origana
- 100 gr osušenih peteljki trešnje
- 500 ml vode
Sve osušiti, sjediniti i skuvati čaj, ohladiti, procediti, piti mlako i ne više od dva do tri puta dnevno.
Čaj od divljeg origana protiv urinarnih infekcija
Potrebno:
- 100 gr cveta divljeg origana
- 100 gr uve
- 7 dl vode
Tri kašike mešavine preliti ključalom vodom, ostaviti pola sata da odstoji, procediti i piti u malim gutljajima u toku dana.
pa zar je teško napisati da je to vranilova trava – biljka poznata svim travarima