Ako često imate infekcije urinarnog trakta (UTI), čiji je najčešći izazivač bakterija Ešerihija koli (Escherichia coli), određene biljke i vitamini mogu pomoći u prevenciji i suzbijanju simptoma blažih infekcija. Evo osam biljaka i prirodnih suplemenata koji mogu pomoći u prevenciji sprečavanju i lečenju blagih infekcija urinarnog trakta.
1. Ešerihija koli je uporna: Šta je D-manoza i može li da pomogne?
D-manoza je jednostavan šećer koji se prirodno nalazi u brusnicama, jabukama i pomorandžama, ali se najčešće konzumira u obliku praha ili tableta za lečenje UTI.
Iako mehanizam njegovog delovanja još nije u potpunosti poznat, stručnjaci smatraju da D-manoza sprečava bakterije da se pričvrste za zidove urinarnog trakta, olakšavajući njihovo ispiranje iz organizma.
Neka istraživanja su pokazala obećavajuće rezultate. Studija iz 2016. godine je utvrdila da je nakon 15 dana korišćenja D-manoze, infekcija bila rešena kod 90% ispitanica. Takođe, istraživanje iz 2013. godine pokazalo je da D-manoza može biti jednako efikasna kao antibiotici u prevenciji ponovnih infekcija.
Generalno, D-manoza se smatra bezbednom, ali može izazvati blagu dijareju. Osobe sa problemima regulacije šećera u krvi treba da budu oprezne pri njenom korišćenju.
2. Uva ursi (medveđe grožđe) i infekcije urinarnog trakta
Uva ursi, poznata i kao medveđe grožđe, tradicionalno se koristi za lečenje UTI. Listovi biljke sadrže arbutin, koji ima antibakterijsko dejstvo na bakteriju E. coli, jedan od najčešćih uzročnika UTI.
Iako su laboratorijske studije potvrdile antimikrobne osobine ove biljke, istraživanja na ljudima su dala mešovite rezultate. Dugotrajna upotreba uva ursi nije preporučena jer može izazvati oštećenje jetre i bubrega. Ne bi trebalo da se koristi duže od 1–2 nedelje.
3. Beli luk
Beli luk se koristi kao prirodni lek za različite infekcije, uključujući bakterijske, virusne i gljivične. Njegovo dejstvo se pripisuje alicinu, jedinjenju sa snažnim antibakterijskim svojstvima.
Iako pojedini izveštaji sugerišu da beli luk može pomoći u lečenju UTI, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdila njegova efikasnost i preporučila idealna doza. Dodaci belog luka generalno su bezbedni, ali mogu izazvati gorušicu i neprijatan telesni miris. Takođe, beli luk može povećati rizik od krvarenja i ometati delovanje određenih lekova.
4. Brusnica
Brusnica i njeni ekstrakti su među najpopularnijim prirodnim lekovima za UTI. Sadrže D-manozu, hipurnu kiselinu i antocijanine, koji sprečavaju bakterije da se pričvrste za zidove urinarnog trakta. Međutim, istraživanja na ljudima su dala pomešane rezultate. Dok neka studija sugeriše da brusnica može pomoći u prevenciji UTI, druga istraživanja nisu pronašla značajnu korist u njenom korišćenju.
Brusnica je generalno bezbedna, ali može izazvati stomačne tegobe i povećati rizik od bubrežnih kamenaca kod dugotrajne upotrebe. Takođe, može uticati na dejstvo lekova za razređivanje krvi. Zato, ako je u vašem organizmu prisutna ešerihija koli, lekove morate uzimati samo po savetu lekara.
5. Zeleni čaj
Zeleni čaj je bogat polifenolima, koji imaju antimikrobna i antiinflamatorna svojstva. Jedan od njegovih ključnih sastojaka, epigalokatehin (EGC), pokazao je snažno antibakterijsko dejstvo protiv bakterija koje izazivaju UTI. Istraživanja na životinjama sugerišu da zeleni čaj može poboljšati efikasnost antibiotika u lečenju UTI, ali su studije na ljudima ograničene.
Umeren unos zelenog čaja je bezbedan za većinu ljudi, ali zbog sadržaja kofeina može izazvati nesanicu i nervozu. Kod osoba sa aktivnim UTI, kofein može pogoršati simptome, pa je bolji izbor zeleni čaj bez kofeina.
6. Čaj od peršuna
Peršun ima blago diuretičko dejstvo, što znači da može pomoći u ispiranju bakterija iz urinarnog trakta. Studije sugerišu da kombinacija čaja od peršuna, belog luka i ekstrakta brusnice može smanjiti ponavljanje UTI, ali su potrebna dodatna istraživanja.
7. Čaj od kamilice
Kamilica se tradicionalno koristi za ublažavanje različitih zdravstvenih tegoba, uključujući UTI, koje najčešće izaziva bakterija ešerihija koli. Ima blago diuretičko dejstvo i sadrži jedinjenja sa antibakterijskim i antiinflamatornim osobinama. Međutim, nedostaju kliničke studije koje bi potvrdile njenu efikasnost u lečenju UTI.
8. Čaj od nane
Čaj od nane i drugih vrsta divlje nane ponekad se koristi za lečenje UTI. Laboratorijske studije su pokazale da određeni sastojci nane imaju antibakterijska svojstva i mogu pomoći u borbi protiv E. coli. Međutim, trenutno ne postoje studije koje potvrđuju efikasnost čaja od nane u lečenju UTI kod ljudi.
Ako imate simptome UTI, ne preporučuje se samostalno dijagnostikovanje i lečenje bez konsultacije sa lekarom. Neki biljni čajevi, poput peršuna, kamilice i nane, takođe mogu pomoći, ali njihova upotreba još nije naučno potvrđena. Pri odabiru biljnih i nutritivnih suplemenata, važno je koristiti proizvode koji su nezavisno testirani od strane pouzdanih organizacija.