Naslovna / Psihologija

Tipično nesrećan muškarac stalno sebi zadaje neke velike ciljeve: „Jači“ pol teško podnosi promene u zrelom životnom dobu

Priredio/la: Ma.R.|17:01 - 15. 11. 2024.

Mnogi muškarci ne priznaju andropauzu jer misle da su „tigrovi“, što može biti opasno jer time ne priznaju problem ako postoji i ne traže pomoć na vreme – samo je jedna od zanimljivih konstatacija sa još jedne tribine „Na kafi sa psihologom“, ovog puta na temu andropauze

Andropauza Muškarci ne treba da se stide jer za svaki problem postoji rešenje ukoliko se na vreme zatraži stručna pomoć Foto: Shutterstock

Ne samo da postoji, već je andropauza (klimaks kod muškaraca) veliki, često i traumatični izazov za fizičko i mentalno zdravlje. U našem društvu podložnom tabuima i predrasudama evo još jedne teme o kojoj se nedovoljno govori, a koja može ozbiljno da utiče ne samo na kvalitet života i zdravlje muškarca, već i kompletne porodice.

Održana tribina „Andropauza (klimaks kod muškaraca) – izazov za fizičko i mentalno zdravlje“

Psihosomatski balans (blagostanje) je vrlo kratak period u našem životu, gde telo odgovara na sve moždane zahteve, a mozak uživa u svim telesnim mogućnostima. O andropauzi kod muškaraca se malo govori, a poteškoće u prilagođavanju na novonastale fiziološke i endokrinološke promene, odsustvo podrške partnera i zajednice dovode do toga da se muškarci teško nose sa tim promenama i kasno javljaju stručnjacima za pomoć, zaključak je tribine „Na kafi sa psihologom“, koja je održana na temu „Andropauza (klimaks kod muškaraca) – izazov za fizičko i mentalno zdravlje“.

Andropauza ne pokreće strah od smrti, u pitanju je prva kriza srednjih godina

Govoreći o promenama u zrelom životnom dobu, psiholog Jelena Vranješević je istakla da su „muškarci u gorem položaju od žena, jer gube nešto u šta su bili jako investirani – opadanje mišića, snage, energije i seksualne moći“ i dodala da se kod muškaraca, kada uđu u andropauzu, „ne javlja strah od smrti, već je to prva kriza srednjih godina sa kojom se mnogi ne mire“.

Žene su blaže, realnije i brže sazrevaju jer imaju 10 puta manje testosterona od muškaraca

Urolog i seksolog Aleksandar Milošević je ocenio da muškarci u andropauzu ulaze u 40. godini života, a da je uzrok promena u pedesetoj godini, jer se završava ciklus napredovanja, dok statistika pokazuje da su muškarci najproduktivniji posle pedesete do šezdesete godine života.

Muškarci dolaze čim se javi problem opadanja seksualne moći, dok se sa tim problemom javlja mali broj žena, oko 10 odsto, jer one lakše to podnose. Žena je blaža i realnija, mnogo brže sazreva baš zbog testosterona kog ima 10 puta manje, a muškarac često precenjuje sebe, posebno u mladosti. Tipično nesrećan muškarac je onaj koji stalno sebi zadaje neke velike ciljeve – rekao je Milošević i dodao da su „dijabetes, gojaznost i pritisak osnovne bolesti koje slabe testosteron“.

Andropauza foto

Aleksandar Milošević, Jelena Vranješević, Dragan Ilić, Suzana Đorđević, Ivan Stanković Foto: „Na kafi sa psihologom“/Hemofarm fondacija

„Tigrovi“ ne prepoznaju problem na vreme: Zašto je važna disciplina

Marketinsški stručnjak Ivan Stanković kazao je da mnogo muškaraca ne priznaje andropauzu jer misle da su „tigrovi“. To može biti opasno jer time ne priznaju problem ako postoji i ne traže pomoć na vreme. On je naveo da „ima utisak da je čovek mrtav kada nema snove i da je suština sanjati nešto, težiti ka nečemu, imati aspiraciju što čoveka drži da to i ostvari“.

– Ja u ovim godinama i dalje imam neke planove. Neki možda nisu racionalni, možda su infantilni, ali ti snovi me drže. Važno je imati i disciplinu. Moja se sastoji u tome da plivam svako jutro već 17 godina, prešlo mi je u naviku, deo je moje mentalne higijene i svakodnevne rutine koje mi pomažu da se nosim sa svakodnevnicom“, zaključio je Stanković.

Muškarci, potražite pomoć na vreme: Svaki problem je rešiv

Učesnici tribine su pozvali muškarce da redovno odlaze na kontrolu kod lekara i da se ne stide da zatraže pomoć, jer za svaki problem postoji rešenje ukoliko se na vreme zatraži stručna pomoć.

Tribine „Na kafi sa psihologom“ organizuje Hemofarm fondacija u partnerstvu sa Filozofskim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Art komunom Dorćol Platz.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo