Praznici mogu biti posebno izazovni ako smo nedavno doživeli raskid, odnosno prekinuli ljubavnu vezu. Nevažno je na čiju inicijativu se to desilo – rezultat je da u period godine u kome bi trebalo da dominiraju pozivitne emocije i lepe želje ulazimo sa osećajem gubitka.
Praznici i radost okupljanja mogu da budu bolni podsetnik na sveži gubitak
Sve ono što obično donose dani praznika: radost, okupljanje porodice i prijatelja, zajednički trenuci slavlja, pokloni, lepe želje i praznična atmosfera, može uticati na ljude koji su upravo ili nedavno raskinuli ljubavnu vezu kao bolni podsetnik na ono što je izgubljeno. Gotovo neminovno to pokreće lavinu osećanja tuge, gubitka, preispitivanja, strahova od napuštanja. Ove emocije mogu biti i izrazito intenzivne, u zavisnosti od tipa ličnosti i okolnosti (koliko je dugo trajala veza, kakav je kvalitet odnosa, da li par možda živeo zajedno i slično).
Međutim, psiholozi ohrabruju: postoji način da se praznici prebrode, pa čak i pronađe snaga i mir u ovom periodu. Evo nekoliko saveta.
1. Dozvolite sebi da budete tužni čak i dok traju praznici
Normalno je da se osećamo loše nakon raskida, posebno u vreme kada se svi fokusiraju na ljubav, porodicu i zajedništvo. Nemojte potiskivati emocije. Dozvolite sebi da se isplačete, napišite u dnevnik sve što osećate i razgovarajte sa nekim kome verujete. Priznavanje svojih osećanja prvi je korak ka isceljenju.
2. Popunite raspored aktivnostima koje vas ispunjavaju
Umesto da se povučete u osamu, pokušajte da organizujete dane tako da imate nešto čemu ćete se radovati. Možete planirati filmove, druženje s prijateljima, ili čak i volontiranje, ako za to imate snage i vremena. Volontiranje tokom praznika ne samo da pomaže drugima, već pruža i osećaj svrhe i povezanosti.
3. Izbegavajte idealizaciju prošlosti
Lako je tokom praznika zamišljati kako je ranije sve bilo savršeno, ali – setite se da nijedna veza nije bez problema. Svakako to nije bila ni vaša. Pokušajte da ne idealizujete bivšeg partnera ili trenutke iz prošlosti. Umesto toga, fokusirajte se na ono što trenutno imate i na mogućnosti koje vam budućnost donosi.
4. Okružite se ljudima koji vas vole
Ako vam porodica ili prijatelji nude podršku, prihvatite je. Provedite praznike sa ljudima koji vas čine srećnim i koji vas podsećaju na to koliko vredite. Ukoliko vam to nije opcija i bolje ćete se osećati da vas niko ništa ne pita, i to je potpuno u redu. Ali, ne sme da postane rutina i svakodnevica, uz izolaciju koja traje.
5. Uspostavite nove rituale i tradicije
Verovatno su neki praznični običaji povezani sa bivšim partnerom, ali sada je vreme da polako stvarate nove, sopstvene. To može biti i nešto jednostavno, poput gledanja omiljenog filma, pripremanja novog jela ili putovanja. Nove tradicije će pomoći da izgradite, odnosno vratite osećaj slobode, samostalnosti i nekoga vašeg svežeg „ja“, bez tereta iz prošlosti.
6. Brinite o sebi
Ovo je idealan trenutak da posvetite pažnju sebi. Vežbajte, šetajte, meditirajte ili se upustite u neke kreativne aktivnosti. Briga o fizičkom i mentalnom zdravlju pomoći će da se osećate snažnije i stabilnije.
7. Postavite granice
Ako vas nešto podseća na bivšu vezu i izaziva bol, nema ništa loše u tome da postavite granice – naprotiv. Na primer, ako želite da izbegnete određene proslave ili razgovore na bolnu temu, uradite to. Važno je da zaštitite svoje emocionalno zdravlje.
8. Fokusirajte se na zahvalnost
Čak i kada je teško, pokušajte da pronađete stvari i situacije na kojima ste zahvalni. To može biti briga o vašem zdravlju, prijatelji, kućni ljubimci ili čak i sama činjenica da ste prebrodili još jedan dan. Praktikovanje izjava zahvalnosti može pomoći da promenite perspektivu i pronađete svetlost u teškim trenucima.
9. Ne zaboravite – ovaj osećaj je privremen
Praznici dolaze i prolaze. Ono što sada osećate nije i neće biti zauvek. Uskoro će doći novi izazovi i prilike, a ovaj period možete iskoristiti za odmor, oporavak i lični „reset“.