Plava svetlost sunca ima pozitivnu ulogu – utiče na podizanje raspoloženja i pažnje. Međutim preterano izlaganje plavom svetlu ekrana može imati negativan uticaj na naše zdravlje.
Prof. dr Igor Pantić objašnjava šta se dešava kada ne spavamo dovoljno i kakav to uticaj može imati na naše celokupno zdravlje, koliki je rizik od korišćenja uređaja sa ekranima koji emituju plavu svetlost, šta uraditi kada nam nesanica remeti funkcionalnost i kako se može smanjiti uticaj plave svetlosti.
– Plava svetlost je u stvari jedna specifična svetlost koja ima određenu talasnu dužinu u tom vidljivom spektru, koja sama po sebi nije toliko štetna sa ekološkog aspekta. Ali jeste potencijalno štetna sa aspekta mentalnog zdravlja i zdravlja uopšte – kaže u novom ePodcastu naš sagovornik.
U prošloj epizodi ePodcasta pričali smo o HEMOROIDIMA.
Šta da uradimo kada ne možemo tokom dana da ispunimo svoje poslovne ili privatne obaveze zbog nedostatka nesanice koja nas muči?
– Ono što mi možemo da uradimo je da primenjujemo savete vezane za higijenu spavanja: ne koristiti mobilni telefon, odnosno ekrane u krevetu pre nego što zaspimo, na spavanje ići uvek u isto vreme, buditi se u isto vreme, ne koristiti supstance koje mogu da naruše ciklus spaanja – samo su neki od saveta koje je naveo prof. dr Igor Pantić.
Na kraju ePodcasta prof. dr Igor Pantić objašnjava da li je televizoru mesto u spavaćoj sobi i za koje dve stvari treba da služi krevet.
Reč, dve o gostu ePodcasta
Prof. dr Igor Pantić, specijalista psihijatrije, vanredni profesor na Katedri za medicinsku fiziologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i pridruženi profesor na Univerzitetu u Haifi.
Gledajte naše video priloge na „eKlinika“ youtube kanalu.