Vesti

Emotivan, potresan i drugačiji pogled na najtežu bolest: Umetnost preživljavanja na izložbi slika povodom Svetskog dana borbe protiv raka

Svake godine naša zemlja zbog malignih bolesti izgubi po jednu manju opštinu i zbog toga je veoma važno da se celo društvo mobiliše, kako bi se broj obolelih i stopa smrtnosti smanjili

Svetski dan borbe protiv raka obeležava se širom sveta svakog 4. februara. Iako u odnosu na ranija vremena znamo neuporedivo više o ovoj bolesti, i dalje važi za tešku, često neizlečivu. Međutim, oko jedne trećine karcinoma se može sprečiti, a više od toga lečiti, pa i izlečiti ako se bolest otkrije u ranoj fazi rano otkrije i adekvatno leči.

Svetski dan borbe protiv raka: Širenje svesti, poboljšanje prevencije, napredak i dalje ulaganje u istraživanja…

Procenjuje se da u Srbiji godišnje od malignih bolesti oboli od 35.000 do 40.000 ljudi, od kojih i do 20 000 izgubi bitku. Žene su najčešće pogođene karcinomom grlića materice, dojke, pankreasa i debelog creva. U muškoj populaciji najučestaliji vid maligniteta su rak pluća, prostate, debelog creva i bešike.

Iako je država je učinila dosta pre svega u obezbeđivanju skupih inovativnih terapija a lekari daju sve od sebe, neophodno je širenje svesti o važnosti prevencije, poboljšanje dijagnostičkih metoda i veća dostupnost svim pacijentima, kao i poboljšanje nekih segmenata lečenja i oporavka obolelih od karcinoma.

Današnji dan sublimira globalnu inicijativu Unije za međunarodnu kontrolu raka (UICC). Cilj je planetarno podizanje svesti, unapređenje edukacije, institucionalno delovanje i građansko udruživanje, pre svega kroz jačanje udruženja pacijenata. Daljim ulaganjem u istraživanja, ali i povratkom poverenja u struku, u perspektivi se i kod nas može postići niža stopa malignih bolesti.

 

Zvanični plakat izložbe: Foto: Društvo onkoloških pacijenata Vranje

„Ožiljci na duši, otisci na platnu – umetnost preživljavanja“: Borba protiv raka okom slikara

Društvo onkoloških pacijenata u Vranju, obeležiće 4. febuar, Svetski dan borbe protiv raka jedinstvenom izložbom umetničkih slika pod nazivom „Ožiljci na duši, otisci na platnu – umetnost preživljavanja“ koja će biti otvorena danas u 13 časova u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju.

Projekat je realizovan uz podršku akademske slikarke Vesne Marinković Stanković, koja rukovodi Likovnom radionicom Narodnog univerziteta u Vranju i njenih članova. Postavka sadrži 21 sliku, dimenzija 60×50, koje su rađene tehnikom ulje na platnu. Dela prikazuju težinu bolesti, ali i ljubav, podršku i nadu, koje su ključne u prevazilaženju svih izazova sa kojima se suočavaju oboleli od kancera.

Foto: Društvo onkoloških pacijenata Vranje

Važne poruke za obolele i njihove porodice, lekare, javnost: Umetnička poruka sadrži i strateške ciljeve

U Društvu onkoloških pacijenata Vranje kažu za eKlinika portal:

– Reč je o jedinstvenoj izložbi u Srbiji kojom želimo da skrenemo pažnju na činjenicu da od raka u Srbiji godišnje oboli i do 40.000 ljudi, a premine skoro 20.000. Svake godine naša zemlja izgubi po jednu manju opštinu i zbog toga je veoma važno da se celo društvo mobiliše, kako bi se broj obolelih i stopa smrtnosti smanjili. Borba protiv bolesti ne bi trebalo da bude lična, već kolektivna jer što se više ljudi i institucija uključi šanse da ne budemo u vrhu u Evropi po broju umrlih su veće.

Izložba će biti otvorena do 18. februara u Galeriji Narodnog univerziteta. Posebnu zahvalnost za podršku u realizaciji, članovi ovog izuzetno aktivnog udruženja u borbi za bolji status onkoloških pacijenata izrazili su Likovnoj radionici Narodnog univerziteta, preduzeću Beokompas iz Beograda, studiju Griffon, Marijani M.Rajić i medijima, uz poruku:

Brinite o svom zdravlju jer je ono najveće bogatstvo! I neka svetlost pobedi tamu baš kao što poručuju i autori slika!