Klinika za psihijatrijske bolesti „Laza Lazarević“ lansirala je jedinstvenu mobilnu aplikaciju pod nazivom „Uvek uz tebe“. Aplikacija je razvijena je da bi svima kojima je to potrebno, učinila dostupnom potrebnu psihološku pomoć i podršku u svakom trenutku i na svakom mestu.
Jednostavan i efikasan modus za informisanje i pomoć, uz test za procenu depresije
Na aplikaciji „Uvek uz tebe“ dostupan je niz edukativnih materijala. Oni se bave problemima anksioznosti, depresije, stresa, demencije, a tu su i oni koji se odnose na psihičko zdravlje tokom pandemije i trudnoće. Aplikacija je nastala u saradnji Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Svetske zdravstvene organizacije (SZO) i Klinike za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“.
Kako je za eKlinika portal izjavila Tatjana Subotić, psiholog i pomoćnik direktora klinike „Dr Laza Lazarević“, ideja je bila se da na neki jednostavan, a što pristupačniji način produže aktivnosti koje ova referentna ustanova sprovodi u saradnji sa nadležnim ministarstvom. Budući da najveći broj ljudi gotovo neprekidno koristi mobilne telefone, da smo se nekako sa njima srodili, ovo se učinilo kao logičan i efikasan korak, kaže Subotić.
Kako rešiti test za procenu depresije
Jedna od važnijih funkcija aplikacije je i brzi test za samoprocenu depresivnosti. Radi se o testu koji se, prema rečima naše sagovornice, inače koristi u kliničkoj praksi.
– Test je dobar i brz. Kada ga reše, odnosno odgovore na postavljena pitanja, građani će dobiti neke osnovne informacije o svom trenutnom stanju. Velika prednost je i to što oni kojima je potrebna pomoć, mogu direktno sa aplikacije da pozovu Nacionalni servis za zaštitu mentalnog zdravlja na broj 0800-309-309. Ovaj servis je potpuno besplatan za pozive iz svih mobilnih i fiksnih mreža. Dostupan je 24 sata dnevno, 365 dana u godini, što je posebno značajno – podseća psiholog.
Pomoć u prevenciji suicida, okolnosti covid 19, za probleme mladih, trudnica i porodilja
– Pozivom i odabirom odgovarajuće opcije, dobićete stručnu pomoć u odnosu na to šta vam je potrebno. Biranjem opcije 1 možete dobiti pomoć ako razmišljate o samoubistvu. Na opciji 2 je Nacionalna linija za pružanje psihosocijalne podrške u uslovima pandemije covid 19. Opcija 3 je namenjena mladima. Opcija 4 koju smo otvorili je pomoć za žene pre, tokom i nakon trudnoće – objašnjava Tatjana Subotić.
Važnost preventive i rešavanja problema osoba sa mentalnim poteškoćama
Sagovornica našeg portala naglašava i da sve vreme stručne službe klinike „Dr Laza Lazarević“ vrše monitoring i praćenje poziva. Tako postoji precizna evidencija o tome ko traži pomoć, kakvi problemi dominiraju, šta je to što najčešće muči ljude kada osete da im je psihološka podrška potrebna…
U planu je otvaranje novih linija i opcija, kao i unapređenje i širenje aktivnosti. A sve to, kaže za naš portal Tatjana Subotić, pomoćnik direktora klinike „Dr Laza Lazarević“, sa ciljem što efikasnijeg preventivnog delovanja i rešavanja problema koje građanstvo ima na frontu mentalnog zdravlja i brige o njemu.
Valja provjetiti