Kosa opada najčešće zbog deficita hranljivih materija, koji dovodi do gubitka vlasi, jer nedostaci vitamina mogu da imaju mnogo neprijatnih efekata na telo, uključujući i kosu. Nutricionisti podsećaju da je telu potrebno mnogo različitih hranljivih materija kako bi kosa rasla, a njihov nedostatak odraziće se na skalp.
Deficit vitamina D, vitamina B12, biotina (vitamin B), gvožđa, folne kiselina (folat), vitamina C ili cinka, može da se primeti na skalpu, ali i po broju vlasi koje ostanu na četki posle češljanja. Međutim, osim nedostatka hranljivih materija, postoji još mnogo drugih uzroka gubitka kose. Najčešći tip gubitka kose, androgena alopecija, pogađa 80 procenata muškaraca i 50 odsto žena i može da se prati kao genetika i promene u vezi sa životnim dobom. Drugi uzroci gubitka kose su stres, porođaj, bolest, hormonska neravnoteža i imunološka stanja (alopecija areata). Dermatolozi ističu da je često gubitak kose simptom da se nešto drugo dešava u organizmu.
Za rast i zdravlje kose pre svega su važne brojne hranljive materije i ukoliko nedostaje neki od 6 najvažnijih vitamina količina dlaka koje dnevno otpadnu iz dana u dan će biti sve veća. Do gubitka kose najčešće dovodi nedostatak sledećih vitamina:
1. Vitamin D
Vitamin D je moćno protivupalno sredstvo za ceo organizam. Ovo je hranljivi sastojak gde hronična niska količina može da dovede do gubitka kose jer vitamin D je ključan za ishranu zdravih folikula kose. Nedostatak može da dovede do opadanja kose ili rasta finije, mnogo tanje kose. Simptomi nedostatka vitamina D su promene raspoloženja, umor, bolovi u kostima i zglobovima, gubitak koštane mase i slabost mišića ili grčevi.
2. Gvožđe
Gvožđe je mineral koji je esencijalna komponenta hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji isporučuje kiseonik iz pluća u tkiva, uključujući kosu. Naše telo će uvek dati prioritet osnovnim funkcijama, kao što su disanje i kretanje mišića, u odnosu na rast kose. Ako su zalihe gvožđa niske, prvo se „pune“ naša pluća, mišići i drugi organi i možda neće ostati ništa za našu kosu, objašnjavaju dermatolozi. Test krvi je najbolji način da se sazna da li nam nedostaje gvožđa, simptomi su bleda koža, nedostatak energije, kratak dah i lomljivi nokti.
3. Biotin – vitamin B
Ovaj vitamin B može se naći u mnogim dodacima za kosu jer utiče na proizvodnju keratina, proteina od kojeg sesastoji vlas kose. Studije na ljudima sa retkim oboljenjima kose i vlasišta i onima sa nedostatkom vitamina B otkrile su da je suplementacija biotinom dovela do poboljšanja kvaliteta i rasta kose. Ako imate nedostatak biotina, možete dobiti osip na koži, imati lomljive nokte i gubiti kosu.
4. Folna kiselina (folat) i vitamin B12
Folat i B12 su dva vitamina B grupe koji zajedničkim dejstvom mogu da podstaknu zdravlje folikula dlake. Oba učestvuju u proizvodnju nukleinskih kiselina, velikih molekula koji igraju ulogu u procesu izgradnje proteina – a protein je ključan za rast kose. Ako nam nedostaje folna kiselina možemo da osetimo umor, slabost, gubitak kose, a koža će biti bleda. Nedostatak vitamina B12 uzrokuje simptome kao što su peckanje, zaboravnost i sporo razmišljanje, promene raspoloženja i bolan crveni jezik.
5. Cink
Cink je mineral koji učestvuje u stotinama telesnih funkcija. Jedna od ključnih funkcija je pomaganje telu da metaboliše druge hranljive materije, uključujući i one koje podstiču zdravlje kose. Bez cinka, mnoge telesne funkcije ne mogu da se ostvare, i na kraju dolazi do gubitka kose.
Cink takođe igra važnu ulogu u funkciji štitne žlezde. Ako štitna žlezda ne funkcioniše optimalno, može se uočiti gubitak ili stanjivanje kose, naglašavju stručnjaci. Nedostatak cinka manifestuje se proređenom ili neujednačenom kosom, gubitkom apetita, umorom i gubitkom osećaja ukusa.
6. Vitamin C
Vitamin C podstiče zdravlje kose pomažući nam da apsorbujemo gvožđe iz hrane. Ako nam nedostaje gvožđa ili uzimamo suplemente, moramo da osiguramo da organizam dobije i adekvatan vitamin C. Nedostatak vitamina C (skorbut) danas nije tako učestalo stanje, ali, ljudi koji prate ograničenu ishranu rizikuju da eliminišu biljnu hranu koja obezbeđuje vitamin C. Pušači i oni koji imaju bolesti malapsorpcije (kao što su Kronova bolest i celijakija), kao i osobe koje imaju određeni karcinomi takođe mogu da se suoče sa nižim nivoom vitamina C.