Hormonska neravnoteža u našem telu nastaje kada imamo premalo ili previše određenog hormona a to stanje nije prolazno već hronično, definišu istraživači Cleveland clinic. Svaka osoba je ponekad u zamci „igranke“ hormona čiji nivo varira, a važno je znati da to nisu samo žene u „onim danima“, već i muškarci u punoj životnoj snazi.
Vrednosti hormona variraju u odnosu na različite okolnosti tokom života. Za žene, to su pubertet, trudnoće i menopauza (reproduktivno doba), zatim faktori spoljne sredine među kojima prednjači stres, ali i neki lekovi u okviru propisanih terapija od strane lekara. Kod muškaraca, pre svega su u pitanju pubertet ili poremećaji u nivou testosterona tokom života bez obzira na starosnu dob, a univerzalni okidač je stres.
Bolesti i hronična stanja koja utiču na promenu nivoa hormone obično su povezani sa tumorima, problemima sa imunitetom ili autoimunim bolkestima, a0oštećenjem endokrinih žlezda, koje oslobađaju hormone u krv.
Stručnjaci napominju da znaci koji ukazuju na hormonske neravnoteže variraju jer telo proizvodi više od 50 vrsta hormona. Na primer, ako imate hormonsku neravnotežu koja se odnosi na metabolizam, simptomi mogu biti:
Znaci poremećenih nivoa polnih hormona kod žena uključuju:
Znaci neravnoteže polnih hormona kod muškaraca mogu da budu:
Hormonska odstupanja uglavnom ne mogu da se spreče, ali postoje stvari koje možemo da uradimo u cilju optimizacije opšteg zdravlja. To može da pomogne održavanju niova hormona pod boljom kontrolom.
Određene životne navike mogu na prirodan način da pomognu u održavanju optimalnije funkcije hormona, pre svega: