Naslovna / Zdravlje

Naučnici otkrili novi šesti ukus pored pet koje znamo

Priredio/la: S.St.M.|13:30 - 14. 10. 2023.

Postoji pet priznatih ukusa koje razaznajemo, ali naučnici misle da su otkrili mehanizam pomoću kojeg možemo detektovati i šesti

jezik – šesti ukus Na površini jezika, posebno pri njegovom korenu, nalaze se brojne čulne kvržice, unutar kojih se nalaze čulni pupoljci Foto Shutterstock

Nova istraživanja otkrivaju da postoji novi ukus – šesti osnovni ukus koji možemo da uočimo.

Svi znamo za pet osnovnih ukusa koje naš jezik može da otkrije: slatko, slano, kiselo, gorko i umami (prijatan slani ukus mononatrijum glutamata ili MSG). Studija je objavljena početkom oktobra u časopisu Nature Communications.

Novi ukus nalazi se u slanom sladiću

Kako kažu neuronaučnica Emily Liman i njen tim, jezik može da reaguje na amonijum hlorid preko istog proteinskog receptora koji signalizira kiseli ukus.

– Onima koji žive u nekoj od skandinavskih zemalja ovaj ukus je poznat i možda im se čak i dopada – rekla je gospođa Liman u saopštenju za javnost.

Prema saopštenju, slani sladić je bio popularan slatkiš u nekim zemljama severne Evrope, barem od početka 20. veka. Između ostalih sastojaka, ovaj slatkiš sadrži i salmiak so, takođe nazvanu amonijum hlorid.

Ovo, međutim, ne znači da je sam ukus novootkriven. Naučnica Liman i njen tim identifikovali su ono za šta veruju da je deo jezika koji detektuje ovaj ukus. Zove se receptor proteina OTOP1, receptor koji je takođe povezan sa našom sposobnošću da okusimo kisele stvari.

Možda je razvijena sposobnost da se izbegne trovanje

Da bi ovo identifikovali, istraživači su uveli gen za OTOP1 u ljudske ćelije uzgojene u laboratoriji, a zatim su neke izložili kiselini ili amonijum hloridu. Njihovi rezultati pokazali su da amonijum hlorid može aktivirati OTOP1 receptor kao i kiselina. To su potvrdili koristeći miševe sa i bez gena za ovaj receptor. Oni sa njim izbegavali su amonijum hlorid, a oni bez njega nisu primetili ukus.

Međutim, amonijum hlorid se prirodno ne nalazi u mnogim namirnicama, a istraživači dovode u pitanje prednost mogućnosti da ga osetimo.

– Amonijum je donekle toksičan – istakla je Liman. Zato ima smisla da su ljudi razvili mehanizme ukusa da ga otkriju.

Liman i njen tim naglasili su da je ovo rano istraživanje i nadaju se da ovi nalazi podstiču dalje studije.

U budućnosti, istraživači planiraju da prošire svoje studije kako bi razumeli da li je osetljivost na amonijum očuvana među ostalim članovima OTOP protonske porodice receptora izraženih u drugim delovima tela, kao što je digestivni trakt.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo