Bolničke bakterije, među kojima su najpoznatije Klostridija (Clostridium difficile) i Klebsijela (Klebsiella pneumoniae) ozbiljno ugrožavaju imunski sistem i mogu da prouzrokuju i fatalni ishod. Zbog toga je veoma važno da se i medicinsko osoblje i pacijenti informišu i pridržavaju higijenskih mera.
Klebsijela je bakterija koja spada u uobičajene „stanovnike“ crevne flore. Kada je prisutna u normalnim količinama, ne prouzrokuje zdravstvene probleme. Međutim, ako se prenese u druge delove tela i organe, može da prouzrokuje brojne poteškoće i da ugrozi zdravlje. Neke od najčešćih posledica infeksije Klebsijelom su:
Klebsijelom možemo da se inficiramo i u vanbolničkom okruženju, ali se najveći broj slučajeva događa u hospitalnim uslovima.
U najvećem riziku od infekcije Klebsijelom su:
Klebsijela se ne prenosi respiratornim (kapljičnim) putem, odnosno ne može se širiti vazduhom, niti se osoba može zaraziti ako udiše isti vazduh kao neko ko je već inficiran.
Ova bakterija prenosi se i zaraza se širi direktnim kontaktom (na primer, kada osoba kontaminiranim rukama dodirne nečiju ranu ili deo tela). Takođe, način prenošenja je i kontaktom, odnosno upotrebom zaražene (kontaminirane) medicinske opreme, aparata, sredstava (respiratori, kateteri).
Pacijenti koji u dužem vremenskom periodu koriste antibiotike takođe su u izraženom riziku da se zaraze, zbog poremećene ravnoteže crevnih bakterija i ugroženog imuniteta.
Infekcija se potvrđuje laboratorijskim testovima i analizama krvi, sputuma (ispljuvka) ili urina. U komplikovanijim slučajevima od pomoći mogu da budu i neke druge metode kakve su ultrazvuk, RTG (snimak pluća) ili CT skener. Laboratorijske analize podrazumevaju i antibiogram, zbog propisivanja adekvatne antibiotske terapije i ispitivanja rezistentnosti.Važno je što pre otkriti infekciju, kako bi se sa lečenjem počelo što pre.
Za lečenje se obično propisuju antibiotici, ali je rasprostranjena rezistenstnost ponekad uzrok dugotrajnijeg lečenja. Klebsijela je uporna bakterija, otporna na veliki broj lekova pa tako lečenje može da traje od nekoliko nedelja do više meseci.
Lekari obično koriste kombinaciju medikamenata. Trajanje infekcije i efikasnost lečenja zavise od više faktora: opšteg zdravstvenog stanja, brzine dijagnostikovanja, lokacije infekcije i intenziteta zahvaćenosti organizma.
Higijenske mere su prvi front odbrane od infekcije bolničkim bakterijama. To su:
Pacijentima na hospitalnom lečenju posebno se preporučuje oprez i često pranje ruku u svakodnevnim situacijama kakve su pre dodirivanja lica (usta, nosa, očiju), pre jela, nakon korišćenja toaleta, kašljanja, izduvavanja nosa, kijanja, sređivanja rana ili previjanja, dodirivanja površina.