Pranje zuba smanjuje rizik od upale pluća tokom bolničkog lečenja, navodi se u novoj studiji objavljenoj u JAMA Internal Medicine. Ponekad boravak u bolnici rezultira razvojem novog zdravstvenog problema. Otprilike, jedna od 100 osoba razvije upalu pluća dok je u bolnici, ali nova studija navodi da je pranje zuba tokom bolničkog lečenja značajno smanjilo verovatnoću razvoja infekcije potencijalno opasne po život.
Pranje zuba dovedeno u vezu sa smanjenom verovatnoćom od smrtnog ishoda u intenzivnoj nezi
Konkretno, studija je pokazala da je kod hospitalizovanih ljudi, koji nisu mogli sami da dišu, i čija terpaija je podrazumevala mehaničku ventilaciju (respirator), manja verovatnoća da će razviti upalu pluća ukoliko peru zube dva puta dnevno. Pranje zuba je takođe dovedeno u vezu sa smanjenom verovatnoćom od smrtnog ishoda u intenzivnoj nezi, kraćim boravcima na intenzivnoj i skraćenim vremenom koje je osobi potrebno da bude na respiratoru. Istraživači su analizirali podatke za oko 2.800 hospitalizovanih ljudi, upoređujući one koji su ostali na intenzivnoj nezi i one koji nisu. Nije bilo značajnog smanjenja rizika od razvoja pneumonije u bolnici među pacijentima koji nisu na intenzivnoj nezi. Takođe nije bilo daljeg smanjenja rizika kada se pranje zuba dešavalo više od dva puta dnevno.
Retkost je da se u bolničkoj preventivnoj medicini nađe ovako nešto efikasno i jeftino
Pneumoniju stečenu u bolnici obično izazivaju oralni mikroorganizmi koji ulaze u pluća kroz proces koji se zove aspiracija, kao kada pljuvačka slučajno uđe u disajne puteve umesto da se proguta.
– Signal koji ovde vidimo prema nižoj smrtnosti je upečatljiv – to ukazuje da redovno pranje zuba u bolnici može da spasi živote. Retkost je u svetu bolničke preventivne medicine da se nađe ovako nešto što je i efikasno i jeftino. Umesto novog uređaja ili leka, naša studija pokazuje da nešto tako jednostavno, kao što je održavanje zuba, može da napravi veliku razliku – istakao je dr Michael Klompas, istraživač iz Brigham and Women’s Hospital.