Kada tumori raka rastu, većina njih izbacuje DNK tumora u krvotok Foto: Shutterstock
Tečna biopsija je novi „alat” za identifikaciju i praćenje raka koja se u svetu koristi za otkrivanje znakova kancerogenih tumora. Ova nova tehnologija predstavlja jednostavnu analizu testom krvi umesto invazivnom procedurom iglom.
Dok biopsija zasnovana na igli ostaje zlatni standard i za dijagnostikovanje raka i za testiranje genetike tumora, onkolozi sa University of Chicago Medicine više potencijala vide u ovom bržem, sigurnijem i efikasnijem testu, posebno za pacijente sa metastatskim karcinomom, kojima je potrebno više biopsija tokom i nakon lečenja.
– Tečna biopsija može da bude neinvazivan način procene koliko dobro pacijent reaguje na lečenje, pa čak i usmeravanje da se sa lečenjem prekine u realnom vremenu – objašnjava onkolog dr Ari Rosenberg sa University of Chicago Medicine.
Kada tumori raka rastu, većina izbacuje DNK tumora u krvotok. Tečna biopsija može da identifikuje tu DNK u krvi i prenese vredne informacije o genetici tumora, što ukazuje na to da li tretman deluje.
– Korisno je da se primenjuje kod ljudi koji već imaju dijagnozu raka jer znamo da su mutacije DNK prisutne u njihovom tumoru iz originalne biopsije i znamo da je ono što otkrivamo u tečnoj biopsiji stvarna DNK tumora – istakao je dr Rosenberg.
Lekari University of Chicago Medicine nedavno su proširili upotrebu tečnih biopsija na pacijente sa rakom glave i vrata, pored pacijenata koji imaju uznapredovali rak pluća, debelog creva, dojke i gastrointestinalnog trakta. Za sada se koristi kao komplementarni dijagnostički alat za biopsiju iglom.
Test krvi je pogodniji i jeftiniji od biopsije iglom, koja često uključuje ultrazvuk ili CT skeniranje, a u nekim slučajevima i anesteziju. Još jedna velika prednost tečne biopsije je to što se rezultati vraćaju za oko nedelju dana – dva do tri puta brže nego što je potrebno da se dobiju genetske informacije iz biopsije tkiva, naglašava onkolog grudnog koša dr Christine Bestvina.
– To pomaže pacijentima da brže dobiju lečenje. Pomaže da se identifikuje više pacijenata koji mogu da imaju koristi od ciljane medicine. Kod raka, vreme preokreta je izuzetno važno – ističe dr Bestvina.
Ipak, lekari navode da tečna biopsija nije prikladna za svakog pacijenta. Određeni karcinomi – kao što su rak u ranoj fazi, mikrocelularni rak pluća i ginekološki karcinom – ne oslobađaju mnogo DNK i stoga ne pružaju korisne informacije. Neki pacijenti imaju jedinstvenu DNK koja može da da „iskrivljene“ rezultate testa, ostavljajući mogućnost lažnih pozitivnih rezultata. Kako naglašavaju, svaki rak otkriven u tečnoj biopsiji i dalje može da zahteva praćenje redovnom biopsijom.
Obećavajuća istraživanja o tečnoj biopsiji trenutno se rade u University of Chicago Medicine i drugim institucijama u SAD, uključujući i onu za pedijatrijski rak. Višestruka klinička ispitivanja koja su sada u toku fokusirana su na korišćenje tečne biopsije za druge tipove i ranije stadijume raka. Ovaj napredak ne samo da će pomoći u otkrivanju recidiva raka, već će i tretman učiniti personalizovanijim, napominju onkolozi.
U jednom kliničkom ispitivanju, na primer, tečne biopsije se procenjuju za optimizaciju i personalizaciju tretmana zasnovanog na imunoterapiji za pacijente sa rekurentnim, metastatskim rakom glave i vrata. To bi moglo da pomogne da se identifikuje kojim pacijentima je potrebna samo imunoterapija, u poređenju sa pacijentima kojima je možda potrebna u kombinaciji sa drugim tretmanima. Ovakav pristup ima potencijal da poboljša dejstvo imunoterapije dok minimizira neželjene efekte lečenja.
– Uskoro ćemo koristiti tečne biopsije kako bismo identifikovali koji pacijenti postaju otporni na lečenje i uputili nas da pređemo na drugačiji tretman – navodi dr Rosenberg.
Inače, stručnjaci sa University of Chicago Medicine razvili su još jednu alternativu biopsije — molekularni test zasnovan na pljuvački za otkrivanje i dijagnostikovanje oralnih karcinoma.