Ako ste ikada imali migrenu, znate koliko ona može biti bolna i iscrpljujuća. U stvari, migrena je invaliditet broj 1 kod žena mlađih od 50 godina i drugi invaliditet za sve odrasle osobe, navodi se u studiji Global Burden of Disease. Neki ljudi imaju hronične migrene, definisane kao bol u glavi koji se javlja 15 ili više dana svakog meseca duže od tri meseca.
Šta je migrena i koji su njeni pokretači
Migrena je neurološki poremećaj koji može izazvati pulsiranje na jednoj ili obe strane glave. Kod nekih ljudi, migrena takođe može izazvati simptome kao što su mučnina i osetljivost na svetlost ili zvuk. Migrena može imati mnogo pokretača, uključujući:
- određenu hranu i pića
- hormonalne promene
- stres
– Glavobolja je bol u glavi bilo kog uzroka. Migrena je specifičan poremećaj koji uzrokuje glavobolju i druge simptome – objašnjava dr Richard Lipton, profesor i potpredsednik neurologije u Einstein and Montefiore Health System i direktor Montefiore Headache Center u Njujorku.
Lečenje migrene
Za lečenje migrene postoji mnogo lekova koji su dostupni i bez recepta i na recept, uključujući:
- nesteroidne antiinflamatorne lekove, kao što su ibuprofen i naproksen
- acetaminophen
- aspirin
- kofein u kombinaciji sa NSAIL, acetaminofenom ili aspirinom
- ergotamine
- lekove protiv bolova nerava
- opioide
- triptane, poput almotriptana i sumatriptana
- CGRP inhibitore
Šta su CGRP inhibitori
CGRP inhibitori, odnosno, inhibitori peptida povezanih sa genom kalcitonina, noviji su tip lekova za migrene. CGRP je vrsta proteina koji se može osloboditi u telu i izazvati napad migrene. Istraživanje je otkrilo da se CGRP povećava tokom napada migrene, vezujući se za CGRP receptor u telu i otvarajući put koji vodi do migrenskog bola, kaže dr Lipton. CGRP inhibitor sprečava CGRP da otvori ovaj put.
Sada je dostupno nekoliko CGRP inhibitora, uključujući gepante.
Gepanti blokiraju CGRP receptor i mogu se koristiti za lečenje akutne migrene ili preventivno lečenje migrene. Dostupni su kao oralne tablete ili kao sprej za nos, a mogu da budu:
- atogepant
- rimegepant (odobren za akutni i preventivni tretman)
- ubrogepant
- zavegepant
Gepanti mogu da se koriste kod prvih znakova migrene. Kada se koristi za prevenciju migrene, može se uzimati svaki drugi dan.
CGRP monoklonska antitela
Druga kategorija CGRP inhibitora su CGRP monoklonska antitela. Oni pomažu u prevenciji hronične migrene umesto da brzo ublaže već postojeću migrenu. CGRP monoklonska antitela vezuju se za sam CGRP ili CGRP receptor u telu i to su:
- eptinezumab
- erenumab
- fremanezumab
- galcanezumab
CGRP monoklonska antitela, koja se koriste isključivo za prevenciju, daju se injekcijom i mogu se koristiti mesečno ili svaka tri meseca, u zavisnosti od određenog leka.
Koliko brzo deluju CGRP inhibitori
Kada se koristi za prevenciju migrene, CGRP terapija bi trebalo da pomogne u smanjenju jačine i učestalosti glavobolje u roku od tri meseca, kaže dr Christina Graley, docent neurologije na Johns Hopkins Medicine u Baltimoru.
Iako neki pacijenti mogu reagovati na lečenje u roku od mesec dana, ovo ne predstavlja garanciju za sve. Studija iz 2018. objavljena u JAMA Neurology o jednoj vrsti CGRP inhibitora – CGRP monoklonskom antitelu galcanezumab – otkrila je da je više od 60 odsto pacijenata imalo smanjenje bola od 50 procenata ili više u danima mesečne glavobolje.
Sa gepantom, oko 60 odsto pacijenata oseti olakšanje bola u roku od dva sata, kaže dr Lipton. Čak i ako migrenozni bol nije potpuno nestao, dovoljno je da se osoba vrati na posao ili drugim aktivnostima.
Iako se čini da triptani nadmašuju gepante u naučnim pregledima, gepanti imaju manje neželjenih efekata, kaže dr Teshamae Monteith, saradnik Američke akademije za neurologiju i vanredni profesor i šef odeljenja za glavobolju na University of Miami Health System u Majamiju.
Ko može da koristi CGRP inhibitore
Većina pacijenata koji imaju migrene su dobri kandidati za CGRP inhibitore. Preventivni CGRP inhibitori su pogodni za one sa čestim napadima migrene. Triptani, drugi često propisani tretman migrene, mogu izazvati mučninu, vrtoglavicu i druge neželjene efekte. Mali procenat pacijenata može doživeti lupanje srca. Pošto triptani sužavaju krvne sudove, lekar može preporučiti izbegavanje triptana ako imate kardiovaskularne bolesti ili povezane faktore rizika, kao što su visok holesterol i visok krvni pritisak.
Neki akutni lekovi za migrenu, kao što su NSAID i triptani, mogu izazvati povratni efekat, što dovodi do češćih migrena. Međutim, ovo nije slučaj kod gepanta.
Ko ne treba da koristi CGRP inhibitore
Upotrebu CGRP inhibitora trebalo bi da izbegavaju ili da nastave korišćenje s oprezom:
- alergični na gepante
- osobe sa teškom bolešću jetre ili bubrega; za neke ljude sa oboljenjem jetre, oblik monoklonskih antitela CGRP inhibitora može dovesti do visokog krvnog pritiska, kaže dr Susan Broner, neurolog i medicinski direktor programa za glavobolju u Weill Cornell Medicine u Njujorku
- trudnice ili dojilje (lek nije adekvatno proučen za ovu grupu pacijenata)
- žene koje planiraju da zatrudne; može da bude potrebno pet meseci da verzija leka za injekcije izađe iz tela, zbog čega treba prestati sa njegovim uzimanjem pre nego što žena zatrudni, kaže dr Broner
- ukoliko koristite lekove koji mogu da stupe u interakciju sa gepantom, uključujući inhibitore CIP3A4
Uvek razgovarajte o drugim lekovima koje koristite sa svojim lekarom. Kako su CGRP inhibitori noviji lek, tekuće istraživanje njihove bezbednosti moglo bi otkriti druge mere predostrožnosti, kaže dr Graley.
Neželjeni efekti CGRP inhibitora
Neželjeni efekti CGRP inhibitora mogu varirati u zavisnosti od specifičnog leka. To uključuje:
- reakciju na mestu injekcije za injekcijski oblik leka
- zatvor
- blagi bol u zglobovima
- mučninu
- umor
- neprijatan ukus ili iritaciju nosa ako se koristi zavegepant, koji se uzima nazalno