Nedavno istraživanje pokazalo je da su žene koje koriste oralne pilule za kontracepciju manje podložne povredama mišića i tetiva. Iako je potrebno više istraživanja da bi se razumelo kako upotreba oralnih kontraceptiva može smanjiti povrede mišića i tetiva, naučnici sugerišu da to može biti povezano sa hormonskim balansima. Stručnjaci ističu da su pravilno zagrevanje i istezanje, održavanje pravilnog položaja tela, adekvatan odmor i oporavak ključni faktori u prevenciji povreda mišića i tetiva.
Zaključci istraživanja o povezanosti kontraceptiva i mišića i tetiva
Zahvaljujući oralnim kontraceptivima žene koje ih uzimaju mogu da budu manje podložne određenim povredama mišića i tetiva, za razliku od onih koje ih ne koriste, navodi se u nedavnom istraživanju koje je obuhvatilo podatke o preko 126.000 pacijenata.
Istraživanje objavljeno u časopisu Medicine & Science in Sports & Exercise otkrilo je da su učesnice koje su koristile pilule za kontracepciju imale, za razliku od muškaraca, 85 odsto manje šanse da dožive uganuće mišića ili istegnuće tetiva, što su najčešći tipovi mišićno-skeletnih povreda u sportu.
– Ovo otkriće ima potencijal da unapredi preventivne strategije i kliničke intervencije za mišićno-tendinozne povrede za različite ženske populacije – kaže Luis Rodriguez, vodeći autor studije i doktorand u Zajedničkom postdiplomskom programu za biomedicinsko inženjerstvo između UT Dallas i UT Southwestern.
Žene koje su uzimale pilule imale su značajno manje povreda mišića i tetiva od drugih
Rodriguez i njegove kolege koristili su nacionalnu bazu podataka o zdravstvenoj zaštiti pod nazivom PearlDiver kako bi istražili skup podataka o ortopedskim povredama. Proučavali su udeo povreda mišića i tetiva u donjem delu tela u poređenju sa ukupnim brojem ortopedskih povreda u različitim grupama, uključujući muškarce, žene koje su koristile oralne kontraceptive barem godinu dana pre povrede i nastavile da ih koriste nakon povrede, i žene koje nikada nisu koristile oralne kontraceptive.
Studija je bila fokusirana na pacijente uzrasta od 18 do 39 godina sa indeksima telesne mase (BMI) u rasponu od normalnog do prekomernog. Svaka kohorta imala je 42.267 pacijenata.
Nakon što su uzeli u obzir faktore kao što su starost, BMI i geografska lokacija, istraživači su otkrili da su učesnice koje su koristile oralne kontraceptive imale manje povreda mišića i tetiva u poređenju sa učesnicama koje ih nisu koristile i u poređenju sa učesnicima. Konkretno, samo 0,55 odsto ortopedskih povreda bile su povrede mišića i tetiva kod onih koji koriste pilule za kontracepciju, u poređenju sa 2,55 odsto za one bez istorije korišćenja oralnih kontraceptiva i 3,49 procenata za muškarce.
Rodriguez je dodao da bi ovi nalazi takođe mogli da pruže uvid u rizik od povreda kod žena na koje utiču stanja koja uključuju poremećaje hormonske ravnoteže i izmenjeno hormonsko okruženje, kao što su „žene sa sindromom policističnih jajnika (PCOS), nepravilnostima menstrualnog ciklusa i hormonskim promenama nakon menopauze”.
Zašto pilule za kontracepciju mogu sprečiti povrede mišića i tetiva
Rodriguez je rekao da nam je potrebno još istraživanja kako bismo razumeli kako pilule za kontracepciju mogu uticati na povrede mišića i tetiva, ali misli da to može imati neke veze sa nivoom hormona.
– U ovom trenutku ne znamo, ali istraživanja pokazuju da žene sa niskim nivoom estrogena, kao što je to slučaj posle menopauze, imaju lošije zdravlje mišićno-skeletnog sistema u poređenju sa ženama sa normalnim nivoima – kaže Rodriguez.
Drugi stručnjaci sugerišu da pilule za kontracepciju mogu pomoći u sprečavanju povreda mišića i tetiva zbog toga kako utiču na estrogen, hormon neophodan za održavanje reproduktivnog i seksualnog zdravlja.
Preliminarni i kontroverzni podaci pokazuju da se povrede mišića i tetiva kod sportistkinja javljaju češće tokom određenih faza menstrualnog ciklusa kada su nivoi estrogena visoki, a nivoi progesterona niski, kaže dr Mary Jacobson, ginekolog i glavni medicinski službenik u Hello Alpha.
Međutim, estrogen, koji se nalazi u kontraceptivnim pilulama, može pomoći u poboljšanju mišićne mase i snage, dok istovremeno povećava sadržaj kolagena u vezivnim tkivima, napomenula je dr Jacobson. Međutim, previše estrogena može učiniti tetive i ligamente manje krutima, što povećava šansu za povrede. Kontraceptivne pilule sa mešavinom estrogena i progestina mogu pomoći tako što bi sprečile previsok nivo estrogena, čime bi se smanjio rizik od povreda, dodala je.
– Znamo da trajno nizak nivo ženskih polnih hormona, koji dovode do izostanka menstruacije kod sportistkinja (nazvan ženska sportska trijada), štetno utiču na zdravlje kostiju i povećavaju rizik od stres fraktura – kaže dr Jacobson. Međutim, uzimanje hormonske terapije može pomoći u izbegavanju ovih rizika balansiranjem nivoa hormona.
Ostale potencijalne koristi pilula za kontracepciju
Pored zaštite od trudnoće, kontraceptivne pilule pružaju mnoge druge koristi, kaže dr Jacobson. Mogu učiniti da menstruacija bude redovnija, lakša i kraća, pomoći u smanjenju ili olakšanju menstrualnih bolova i smanjenju rizika od raka materice, jajnika i debelog creva. Pored toga, kontraceptivne pilule mogu poboljšati akne i nepoželjni rast dlaka i lečiti određene poremećaje koji uzrokuju jak krvarenje i menstrualne bolove, poput mioma i endometrioze, dodala je dr Jacobson.
Ako se koriste kontinuirano, pilule za kontracepciju takođe mogu da smanje učestalost migrena povezanih sa menstruacijom, „mada ih ne treba koristiti ako imate migrene sa aurom”, upozorila je dr Jacobson i dodala da „takođe mogu da se koriste za lečenje teškog krvarenja i bolova zaustavljanjem menstruacije”.
Neke studije pokazale su da žene koje koriste oralne kontraceptivne pilule mogu imati manju incidencu povreda prednjeg ukrštenog ligamenta, kaže Rodriguez. Međutim, on je naglasio da je „ova oblast još mlada, tako da ima još mnogo pitanja bez odgovora” u vezi sa manje poznatim koristima upotrebe kontracepcije.
Pored zaštite od trudnoće, kontraceptivne pilule pružaju mnoge druge koristi, rekao je Jacobson. Mogu učiniti da vam menstruacija bude redovnija, lakša i kraća, pomoći u smanjenju ili olakšanju menstrualnih bolova i smanjenju rizika od raka materice, jajnika i debelog creva.
Koji su rizici uzimanja pilula za kontracepciju
Iako postoje koristi od upotrebe oralnih kontraceptiva, postoje određeni rizici na koje treba obratiti pažnju, napomenula je dr Jacobson. To uključuje malo povećan rizik od duboke venske tromboze (DVT) ili krvnih ugrušaka, srčanog udara, moždanog udara i tumora jetre.
Neke osobe mogu doživeti digestivne probleme kao što su nadimanje, povećanje apetita, nelagodnost u stomaku i mučnina, kaže dr Myra Trivellas, ortopedski hirurg specijalizovana za lečenje stanja i povreda ramena, kolena i kuka u Hoag Orthopedic Institute. Ona je dodala da oralni kontraceptivi mogu da izazovu i hormonske neželjene efekte, kao što su promene raspoloženja, depresija, mentalne promene i glavobolje. Takođe mogu da stupe u interakciju sa određenim lekovima, „potencijalno smanjujući njihovu efikasnost ili izazivajući neželjene efekte”.
Drugi načini za sprečavanje povreda mišića
Kako kažu dr Trivellas i dr Jacobson, postoji mnogo stvari koje možete učiniti kako biste sprečili povrede i istegnuće mišića.
- Zagrevanje i istezanje. Pre fizičke aktivnosti, angažovanje u dinamičnom istezanju, statičnom istezanju i laganim vežbama može pomoći u pripremi mišića i tetiva za kretanje, smanjujući rizik od povreda, kaže dr Trivellas. Hlađenje uz blago istezanje nakon aktivnosti pomaže u oporavku mišića.
- Postepen napredak u vežbanju. Izbegavajte nagla povećanja intenziteta ili trajanja vežbanja kako biste sprečili povrede mišića i tetiva zbog preteranog naprezanja. Postepeno povećavajte intenzitet i trajanje treninga kako biste omogućili telu da se bezbedno prilagodi i ojača, upozorava dr Trivellas.
- Održavanje pravilnog položaja tela: Koristite ispravnu mehaniku i tehniku tela tokom vežbanja i svakodnevnih aktivnosti kako biste smanjili opterećenje mišića i tetiva, smanjujući rizik od povreda, kaže dr Trivellas. Traženje uputstva i saveta od trenera, instruktora fitnesa ili fizioterapeuta može biti od velike pomoći i korisno.
- Kombinovano vežbanje: Uključite različite vežbe i aktivnosti u fitnes rutinu kako biste sprečili povrede zbog prekomernog naprezanja različitih grupa mišića i smanjili repetitivno opterećenje određenih tetiva ili mišića, savetuje dr Trivellas.
- Odmor i oporavak: Obezbedite adekvatan odmor između treninga kako biste telu dali vremena da popravi i obnovi mišićno tkivo, smanjujući rizik od preteranog naprezanja, kaže dr Trivellas. Važno je dati prioritet spavanju i uključiti dane odmora u raspored treninga.
- Redovno pravite pauze: Pokušajte da pravite česte pauze tokom dana i imajte za cilj da promenite bilo kakav dugotrajan položaj svakih 20 do 30 minuta kako biste sprečili naprezanje i ukočenost mišića, kaže dr Jacobson. Obavezno istegnite i svaki ukočen mišić.
- Ishrana i hidratacija: Održavajte uravnoteženu ishranu i budite hidrirani kako biste podržali opšte zdravlje mišića i tetiva. Adekvatan unos proteina, vitamina i minerala, zajedno sa hidratacijom, mogu pomoći u popravci i oporavku mišića, kaže dr Trivellas.
- Slušajte svoje telo: Obratite pažnju na znake zamora mišića, nelagodnosti ili bola tokom vežbanja. Ignorisanje ovih signala može povećati rizik od povreda, upozorava dr Trivellas. Važno je modifikovati aktivnosti ili potražiti savet lekara ako se jave uporan bol ili nelagodnost.