Bol u uhu pri gutanju može da se javi zbog mnogo mogućih uzroka. Prosečna odrasla osoba proguta oko 600 puta dnevno i to je refleks o kome možda ne razmišljamo mnogo sve dok ne osetitimo bol u uhu kada nešto progutamo. Naše uši sadrže složenu mrežu nerava koji pružaju osećaj ušima i drugim strukturama u glavi i vratu. Kao rezultat toga, bol u uhu pri gutanju može da bude posledica problema u uhu ili sa obližnjim strukturama, kao što su nos, grlo, zubi ili vilica.
Šta sve može da izazove bol u uhu pri gutanju?
U zavisnosti od uzroka, bol u uhu pri gutanju može da se oseća kao dubok, oštar ili bol koji izaziva pečenje ili pritisak i punoću u jednom ili oba uha. Lekari savetuju da uvek treba potražiti medicinsku pomoć za bol u uhu, bilo da je bol blag ili jak. Iako većina uzroka bola nije ozbiljna, nelečeni bol u uhu može značajno da utiče na kvalitet života. Ali, dijagnoza i blagovremeni tretman mogu da spreče komplikacije i pomognu nam da se brže osećamo bolje.
Bol u uhu pri gutanju može da se razvije zbog upale, povrede ili infekcije koja utiče na bližnje ili obližnje delove tela, uključujući nos, grlo, zube ili vilicu.
Infekcija uha
Infekcije uha su najčešći uzrok bolova u uhu pri gutanju. Većina infekcija uha zahvata srednje uvo – komoru ispunjenu vazduhom iza bubne opne. Infekcije uha se obično razvijaju nakon infekcije gornjih disajnih puteva (kao što je obična prehlada) i izazivaju oticanje eustahijeve trube. Ove cevčice odvode tečnost iz srednjeg uha do zadnjeg dela grla. Ali, kada postanu otečene, tečnost ne može da iscuri i nakuplja se u uhu, stvarajući idealan prostor za bakterije i viruse koji počinju da „bujaju“ i izazivaju infekciju.
Infekcije uha su najčešće kod dece, mada i odrasli mogu da ih dobiju. Faktori rizika za infekcije uha su alergije, nedavna infekcija gornjih disajnih puteva, često izlaganje pasivnom pušenju, boravak u vrtiću i nedavne promene klime ili nadmorske visine.
Infekcija grla
Bol u grlu pri gutanju koji se širi na uši je karakterističan simptom infekcije grla. Virusi i bakterije koje izazivaju infekcije, kao što su obična prehlada, grip i strep grlo, izazivaju upalu i oticanje grla što dovodi do bolova u uhu pri gutanju i drugih simptoma kao što su:
- Upaljeno grlo
- Bolno gutanje
- Temperatura
- Otečeni limfni čvorovi na vratu
- Glavobolja
- Bol u zglobovima
- Loš zadah.
Faktori rizika za infekciju grla su i bliski kontakt sa bolesnom, osobom oslabljen imuni sistem i izloženost iritantima kao što su dim cigareta ili zagađen vazduh.
Poremećaji temporomandibularnog zgloba (TMZ)
Temporomandibularni zglobovi povezuju kost donje vilice sa lobanjom sa obe strane glave. Poremećaji TMZ su raznolika grupa stanja koja utiču na ove zglobove i okolne mišiće. Ti poremećaji obično uzrokuju bol u uhu, pritisak i punoću – što sve otežava žvakanje i gutanje. Uobičajeni simptomi poremećaja temporomandibularnih zglobova su:
- Bol i ukočenost vilice
- Bol u vratu i ramenima
- Glavobolje
- Zvukovi kliktanja ili pucanja u vilici
- Zaglavljena (zaglavljena) vilica ili poteškoće u kretanju vilice
- Vrtoglavica
- Problemi sa vidom.
Faktori rizika za poremećaj temporomandibularnih zglobova podrazumevaju prethodnu povredu vilice ili stomatološki zahvat, prekomerni ili podgriz (pogrešan položaj vilice), osnovne autoimune poremećaje i škrgutanje ili stiskanje zuba.
Glosofaringealna neuralgija
Glosofaringealna neuralgija je retko neurološko koje je u vezi sa mozgom i koje izaziva ponavljajuće epizode osećaja jakog uboda u ušima, jeziku, krajnicima i grlu. Bol obično zahvata jednu stranu lica i grla i obično traje između nekoliko sekundi i nekoliko minuta. Iritacija ili kompresija nerva može da izazove „rafale“ bolnog uboda.
Radnje, koje mogu da izazovu ovu vrstu bola su:
- Žvakanje
- Gutanje
- Zevanje
- Kijavica
- Pričanje
- Kašljanje
- Smejanje
- Ispijanje hladnih napitaka.
Glosofaringealna neuralgija je najčešća kod ljudi starijih od 50 godina, ali drugi faktori rizika nisu još uvek dobro rasvetljeni. Neki dokazi pokazuju da prethodna infekcija grla, operacija glave i vrata, vađenja zuba i abnormalnosti krvnih sudova mogu doprineti razvoju glosofaringealne neuralgije.
Zubni apsces
Zubni apsces je gnojni džep koji se razvija usled bakterijske infekcije. Ako neko ima napuknut zub ili karijes, bakterije mogu da uđu kroz pukotine u zubnoj gleđi, izazivajući infekciju koja se dalje širi sa zuba na desni, kosti vilice i sinuse, što može da izazove bol u uhu prilikom gutanja ili žvakanja. Ostali simptomi zubnog apscesa su:
- Otečene, osetljive desni u blizini zaraženog zuba
- Loš zadah
- Groznica
- Otečene žlezde na vratu
- Osetljivost zuba, posebno na toplu ili hladnu hranu i pića.
Orlov sindrom
Orlov sindrom je retko stanje koje uzrokuje tup, uporan bol u grlu i vratu koji može da se oseti kao da nešto „zrači u ušima“ i izazove bol pri gutanju. Orlov sindrom se razvija zbog izduženog stiloidnog procesa (mala kost koja učvršćuje mišiće jezika) ili očvrslog stilohioidnog ligamenta (jaka traka tkiva koja povezuje mišiće sa kostima). Ove strukture mogu da nadraže obližnje nerve i krvne sudove, što dovodi do bola koji može da se oseća kao tup bol, oštar ubod ili pekući bol.
Ostali simptomi ovog stanja su:
- Poteškoće pri gutanju
- Osećaj kao da je nešto zapelo u grlu
- Tinitus (zujanje u ušima)
- Bol u vratu i licu koji je zahvatio jednu ili obe strane
- Pogoršanje bola tokom određenih aktivnosti, kao što su okretanje glave, zevanje ili gutanje.