Naslovna / Zdravlje

Gastroenterolog objašnjava zašto se javljaju hemoroidi i šta ne smete da radite u toaletu da se ovaj problem ne iskomplikuje

Danijela Tadić|9:00 - 23. 08. 2024.

Krv se na ovaj način skuplja u najnižoj tački, a u isto vreme povećava se pritisak u krvnim sudovima anusa

hemoroidi Stručnjaci veruju da pored dugotrajnog sedenja u toaletu, do problema sa hemoroidima može da dođe i posle prejakog naprezanja tokom pražnjenja creva Foto: Shutterstock

Hemoroidi (šuljevi) su čest zdravstveni problem. Najčešće, usled pojačanog pritiska i naprezanja pri pražnjenju creva, dolazi do otoka krvnih sudova na čmaru i završetku debelog creva i na kraju hemoroida. U nekim situacijama stanje je veoma neprijatno, čak i bolno i u bitnoj meri deluje na kvalitet života. Pacijenti se žale i na svrab, iritaciju, moguće je i krvarenje. Hemoroidi se uglavnom uz dobru terapiju uspešno leče. Najčešće su posledica loših navika.

Kada se javljaju simptomi?

Pojedina istraživanja navode da stanovnici zapadne Evrope provedu sedeći u toaletu čak do oko dva sata nedeljno. Stručnjaci veruju da je predugo sedenje u toaletu jedan od razloga za pojavu šuljeva, jer se na taj način stvara pritisak na vene u donjem delu rektuma.

– Simptomi se javljaju kada krvni sudovi u tim venama postanu uvećani ili se upale, na primer, usled predugog sedenja u toaletu. Krv se na ovaj način skuplja u najnižoj tački, a u isto vreme se povećava pritisak u krvnim sudovima anusa i na kraju dolazi do hemoroida – kaže gastroenterolog dr David L Schwarzbaum.

Šta su sve razlozi za pojavu hemoroida?

Stručnjaci veruju da pored dugotrajnog sedenja u toaletu, do problema sa hemoroidima može da dođe i posle prejakog naprezanja tokom pražnjenja creva a često se javlja kod žena nakon porođaja.

– Na ovaj način se jača pritisak u anorektalnim krvnim sudovima. Savet je da pokušamo da izbegnemo naprezanje, ako osetimo potrebu za nuždom. Ukoliko ne možemo da se ispraznimo u jednom trenutku, bolje je da izađemo iz toaleta i pokušamo kasnije kada osetimo potrebu – navodi dr Schwarzbaum.

Šta se nikako ne preporučuje?

Dr Schwarzbuam savetuje da pokušamo da ograničimo pražnjenje creva najviše na 10 do 15 minuta, kako bismo umanjili rizik od hemoroida.

– Nikako ne preporučujem čitanje informacija preko mobilnog telefona u toaletu – ističe dr Schwarzbaum.

Hemoroidi mogu da se spreče i na ove načine?

Hemoroidi ne mogu da se ograniče samo na produženo sedenje u toaletu, već imaju mnogo uzroka.

– Najbolji način da izbegnemo hemoroide jeste da pijemo dovoljne količine vode, konzumiramo namirnice bogate biljnim vlaknima, vežbamo i izbegavamo dodatno naprezanje pri pražnjenju creva – navodi gastroenterolog dr George Pavlou iz Gastroenterology Associates u Nju Džersiju.

Dr Schwarzbaum dodaje da je bitno sprečiti i pojavu zatvora, kako ne bi došlo do hemoroida.

Bitno je da unosimo 25 do 30 grama vlakana dnevno i pijemo adekvatne količine vode. Ukoliko nema pomoći od ovih zdravih navika možemo u dogovoru sa lekarom da koristimo laksative. Uviđa se i da je redovna fizička aktivnost u ovom smislu od velike koristi – objašnjava dr Schwarzbaum.

Kada je potrebno da se posavetujemo sa lekarom?

Stručnjaci naglašavaju da je pražnjenje creva otežano ako je stolica suva, to jest ako ne pijemo dovoljno vode. Kako bi se izbegle iritacije bitno je da održavamo redovnu higijenu i da se peremo ili koristimo blage vlažne maramice posle velike nužde.

Ukoliko problem potraje i ako izmene životnih navika ne dovedu do zadovoljavajućih rezultata, potrebo je da se posavetujemo sa lekarom. Preporuka je da obavezno dođemo na pregled ako uočimo tragove krvi u stolici. Krv u stolici uglavnom je posledica pucanja hemoroida, ali nekad može da bude znak i težeg oboljenja. O čemu se tačno radi najbolje će, posle pregleda i detaljne dijagnostike, znati lekar.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo