Zdravlje

Masaža ožiljka posle operacije karcinoma može da bude od višestruke koristi, kojim pacijentima se preporučuje?

Priredio/la: D. T.

Izgled ožiljka, bolnost, tvrdoća zavise od širine i dubine rane, opšteg stanja pacijenta, karakteristika tkiva

Masaža ožiljaka posle operacije karcinoma je terapeutska tehnika koja ima višestruke prednosti za zdravstveno i psihičko stanje pacijenta. Masažom se poboljšava izgled ožiljka kako bi on bio što neprimetniji, omogućava se bolja cirkulacija, umiruje bol, nelagodnost i svrab rane. Na ovaj način smiruju se i simptomi anksioznosti koji mogu da se jave kod pacijenta, stručnjaci primećuju da se bolesnici posle masaže ožiljka osećaju fizički i psihički bolje.

Kako se masira ožiljak?

Ožiljak se blago masira vrhovima prstiju, a ova masaža se sastoji od tri glavna pokreta:

Linearni pokreti – dužinom ožiljka kako bi se umanjila zategnutost kože.
Kružni pokreti – razbijaju fibrozno tkivo i na neki način ravnaju ranu.
Unakrsni pokreti – razbijaju adhezije (spojene delove tkiva) i olakšavaju pokretljivost.

Koje se kreme savetuju?

– Savetuje se masaža proizvodima koji podstiču hidrataciju. Ne postoji posebna korist od primene vitamina E ili kakao maslaca, osim što verovatno olakšavaju samu masažu –  smatra specijalista plastične hirurgije dr Patrick Garvey.

Dr Garvey dodaje da se pacijentima sa primetnom pigmentacijom i pojačanim svrabom savetuju proizvodi sa ekstraktom crnog luka (kvercetinom).

Kada je najbolje započeti masažu ožiljka?

U idealnom slučaju, dr Garvey savetuje masažu ožiljaka dve do tri nedelje posle operacije karcinoma, kada se rana potpuno zatvori i zaraste.

– Najbolji rezultati se postižu ako se masaža primenjuje 10 minuta, dva puta dnevno, tokom 6 meseci. Masaža se prekida ako se ukažu i najmanji znaci infekcije ili ako pacijent oseća nelagodnost – kaže dr Garvey.

Šta je ožiljak?

Ožiljak je posledica zarastanja rane na koži, sluzokoži ili posle povrede nekog organa. Ožiljak je sačinjen od uglavnom nefunkcionalnog vezivnog tkiva. Izgled ožiljka, bolnost, tvrdoća zavise od širine i dubine rane, opšteg stanja pacijenta, karakteristika tkiva i još mnogo činilaca.

Ožiljno tkivo je manje elastično i čvrsto od običnog tkiva, sadrži više inflamatornih ćelija. Slabije je snabdeveno krvlju i hranjivim materijama i ima manje povezanih struktura koje doprinose normalnoj funkciji tkiva.

Da li samo određeni delovi tela i posebni oblici karcinoma zahtevaju masažu ožiljaka posle operacije?

– Ne, ali moguće su komplikacije na grudima ili ramenima, laktovima, kolenima i leđima. Zato se masaža uglavnom savetuje posle operacije karcinoma dojke, glave i vrata –  precizira dr Garvey.

Masaža će imati najviše uspeha ako se započne dve do tri nedelje posle operacije. Ipak, stručnjaci dodaju da nikada nije kasno, jer masaža ožiljka može da bude od velike pomoći pacijentima koji osećaju jaku nelagodnost ili osetljivost na mestu ožiljka.

Masaža ožiljka nije jedini način postoperativne nege

Masaža ožiljka je dobra ako se dosledno primenjuje uz pravilnu tehniku i uputstvo stručnjaka. U slučaju da se ožiljak masira samo povremeno, moguće je da rezultati neće biti zadovoljavajući.

Masaža ožiljka nije jedini način postoperativne nege ožiljka; postoje i specijalizovani zavoji koji mogu da poboljšaju zarastanje rana. Moguća je i primena lasera, revizijskih operacija koje mogu da poboljšaju izgled ožiljaka, ali i uklone neprijatne simptome zategnutosti kože, svraba i mogućeg bola.

Lekari kažu da ožiljno tkivo ne bi trebalo da se izlaže delovanju UV zraka, pa se uvek savetuje i upotreba krema sa visokim zaštitnim faktorom.

Stručnjaci navode da ožiljci nisu isključivo  estetski, već i zravstveni problem. Neodgovarajuća nega može da dovede do pucanja i infekcije. Ishrana bogata kolagenom, redovan san, izbegavanje duvanskog dima mogli bi da ubrzaju zarastanje rana.