Zdravlje

Ova tiha bolest najčešće prolazi bez simptoma, a može da uzrokuje cirozu i rak jetre. Zašto je važno testirati se i otkriti hepatitis C na vreme 

Piše: Ljubica Petrović

Hepatitis C, tiha i podmukla bolest, često prolazi bez simptoma ili sa vrlo blagim tegobama, ali može dovesti do ozbiljnih posledica poput ciroze i raka jetre. Stručnjaci upozoravaju da je pravovremeno testiranje ključno, jer savremena terapija omogućava izlečenje u čak 95 odsto slučajeva

Upala jetre izazvane virusom hepatitisa C najčešće protiče kao hronična infekcija i to sa malo simptoma ili bez njih. To je hronična infekcija ako se ne leči traje doživotno, daje komplikacije u vidu ciroze jetre i raka jetre. Takođe, hronično zaražena osoba je izvor infekcije i može da zarazi druge osobe, kaže prof. dr Tomislav Preveden, infektolog i gastroenterohepatolog upravnik Klinike za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Vojvdine.

Krvno i polno prenosiva bolest

To je krvno i polno prenosiva bolest, a prenosi se i korišćenjem pribora za uživanje droge, nezaštićenim seksualnim odnosima i do 1994. godine transfuzijom krvi.

Nemojte očekivati simptome kao što su žutica, bol u predelu jetre, nego često nema nikakvih simptoma ili ima simptome od drugih organa zahvaćenih ovom infekcijom, što su ekstra hepatične manifestacije, te se često zbog hepatitisa C bolesnici najpre obraćaju internisti ili dermatologu. Često se hepatitis C otkriva kasno, te bolesnici imaju tegobe kao što su slabost, malaksalost, brže zamaranje, gubitak apetita, nelagodnost u predelu jetre – kaže profesor Preveden.

Otkriva se kasno

Hepatitis C se otkriva kasno, što nije dobro, jer to znači da kod tih bolesnika infekcija traje 10, pa i više, godina i može dovesti do trajnog oštećenje jetre. Prema rečima sagovornika eKlinika portala prof. dr Tomislava Prevedana, hepatitis C mogu da otkriju i lekari opšte prakse, dovoljno je da traže test na hepatitis C, anti HCV testiranje, koje je dostupno u svim zdravstvenim centrima. Ako je test pozitivan, pacijenti treba da se jave infektologu koji će uraditi dalja ispitivanja i odlučiti da li je neophodna antivirusna terapija.

Direktno delujući antivirusni lekovi

– U današnje vreme  svi pacijenti sa hepatitisom C dobijaju savremenu terapiju, direktno delujuće antivirusne lekove u obliku tableta koji se piju dva do tri meseca. Ovu terapiju odobrava posebna Komisija u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, a lekovi stižu na ime pacijenata u referentne centre za lečenje ove bolesti, kojih u Srbiji ima sedam, a jedan od njih je i UKCV. Lečenje se sprovodi u kućnim uslovima i pacijent može da obavlja redovne poslove. Lekovi se dobro podnose i efikasni su u 95 odsto slučajeva. To znači da sada možemo da govorimo o izlečenju od hepatitisa C – istakao je dr Preveden.

U Srbiji 500 obolelih

Naš sagovornik napominje kako se sada u Srbiji leči oko 500 obolelih od hepatitisa C, od čega je jedna petina u Vojvodini. Njegov savet svim potencijalnim pacijentima je da se testiraju ako su imali rizično ponašanje za nastanak ove infekcije. To su uživanje opojnih droga, nezaštićen seks, tetovaže, pirsing, a retko je moguće prenošenje i sa majke na dete prilikom porođaja. Poručuje im da ne čekaju, već da se testiraju, što mogu i u svakom domu zdravlja ili privatnim laboratorijama.

– Smatra se da sada u Srbiji ima još mnogo neotkrivenih pacijenata sa hepatitisom C, te ih je potrebno naći i što pre lečiti. Ne postoji vakcina za ovaj virus i jedini način da se spreči širenje ove bolesti je da se izleče svi koji imaju hepatitis C – upozorava dr Preveden.

Važni i drugi faktori rizika

U pitanju je srednje teško oboljenje, naročito ako se ne otkrije na vreme i dovede do ciroze jetre. Ako dođe do razvoja ciroze, ako se bolest ne otkrije na vreme, ako traje 20 do 30 godina i ako te osobe imaju i druge faktore rizika, kao što su alkoholizam, gojaznost, dijabetes, masna jetra, onda taj proces, odnosno posledice toga, skraćuju vreme terminalne bolesti jetre, kada je često potrebna transplantacija jetre. U UKCV se trenutno leči oko 50 pacijenata, koje su srednje životne dobi i pretežno muškog pola.

– Ako dođe do ciroze, treba da se zaustavi bolest, ne može da se obnovi, ali mogu da se očuvaju funkcije. Potrebno je godina ili čak više da se obnovi jetra, ako se otkloni uzrok nastanka i da pacijent bude disciplinovan. U proseku oboleli, kada se otkrije ciroza jetre, imaju oko 40 godina – napominje dr Preveden.

Kontrola posle lečenja

Kontrola se radi 12 nedelja posle terapije, a testiranje se ne radi odmah, jer lekovi deluju i kada se ne uzimaju.

Profesor dr Preveden kaže kako je stara terapija zasnovana na injekcijama interferona i trajala je od šest do 12 meseci, zavisno od tipa virusa, teško se podnosila i nije imala zadovoljavajući uspeh lečenja. Oko polovine pacijenata je postizalo izlečenje.

– Zbog novog načina lečenja, sa tim direktno delujućim lekovima, Svetska zdravstvena organizacija je predvidela da će do 2030. godine hepatitis C biti eliminisan u svetu. To verovatno neće biti moguće, pre svega zbog pandemije kovida, te će trebati više godina da se to postigne. Bolest skraćuje životni vek i ako dođe do ciroze, umire se od posledica, a to su ciroza i rak jetre – objašnjava dr Preveden.

Ne treba biopsija jetre pre primene nove terapije

Pre primene nove terapije nije neophodna biopsija jetre. Uz laboratorijske analize krvi i fibroscan (tranzientna elastografija je FDA odobren dijagnostički postupak koji služi za određivanje stepena ožiljavanja jetre‚ tj. fibroze uzrokovane brojnim oboljenjima jetre), bolest se otkriva i dobijaju se podaci o stepenu oštećenja jetre.

– Za novu terapiju nije neophodno ni mišljenje psihijatra o jednogodišnjoj stabilnoj apstinenciji od uživanja opijata i alkohola – napominje dr Preveden na kraju našeg razgovora.