Plava usta česta su neprijatnost posle dužeg boravka na hladnom vazduhu ili u hladnoj vodi. Primećuju se kada se krvi sudovi na izvesno vreme skupe. Plavičasta ili ljubičasta usta i znak manje količine kiseonika u krvi. Javljaju se kod pacijenata koji pate od astme, slabosti srca, Adisonove bolesti, nastaju i kao posledica trovanja.
Plava usta, nokti, uši
Cijanoza je stručni termin kojim se opisuje ovo stanje. Pored usana, mogu da poplave koža i sluzokoža, nokti, uši. Postoji centralna cijanoza usled povećane koncentracije deoksihemoglobina (hemoglobina bez kiseonika) i prisustva methemoglobina (hemoglobina koji ne može da prenosi kiseonik). Periferna cijanoza javlja se u prstima ruku i nogu i posledica je poremećene cirkulacije koja imitira hipoksiju (manjak kiseonika u ćelijama i tkivima).
Plava usta su i znak trovanja
Promene u vidu plavih usta mogu da se jave iznenada ili postepeno. Plava boja se povlači kada počne lečenje ili u slučaju izlaganja hladnoći kada se telo ugreje.
Plava usta mogu da budu znak srčane slabosti, trovanja ugljen-monoksidom i u ovim situacijama potrebno je da pozovemo hitnu pomoć, posebno ako je stanje praćeno otežanim disanjem, bolom u grudima, vrtoglavicom, nesvesticom, mentalnom konfuzijom.
Stanje nije nužno praćeno simptomima
Plave usne nisu nužno znak da je zbog nedovoljne količine kiseonika došlo do propadanja tkiva. Na primer dete rođeno sa srčanom manom može da ima plave usne i niži nivo kiseonika u krvi od normalnog, ali da tkiva i organi dobijaju dovoljne količine kiseonika. U nekim uslovima telo može da nadoknadi privremeni manjak kiseonika, tako što počne da proizvodi više crvenih krvnih zrnaca. Moguće je da organizam nema dovoljne količine kiseonika, a da nema simptoma cijanoze kao što su plava usta.
Plava usta se češće javljaju kod centralnog tipa cijanoze. Obično su znak da telo ne dobija dovoljne količine kiseonika. Plava usta i druge cijanotične promene obično su znak određenog zdravstvenog problema.
Bolesti srca
Plava usta kod odraslih osoba mogu da budu znak srčane insuficijencije, oštećenja srčanih zalistaka ili drugih kardiovaskularnih bolesti.
Bolesti pluća
Mnogi oblici bolesti pluća manifestuju se plavim ustima, koja se često viđaju kod pacijenata koji imaju astmu, plućnu emboliju, hroničnu opstruktivnu bolest pluća ili upalu pluća.
Neurološke bolesti
Plava usta mogu da ukažu na problem sa funkcionisanjem centralnog nervnog sistema, kada se dešava da dođe do hipoventilacije i plavljenja usana. Hipoventilacija je poremećaj disanja kada u plućne alveole pri udisaju ulazi manja količina vazduha. Stanje se viđa kod predoziranja narkoticima, toničko-kloničnog napada kod epilepsije ili obilnog krvarenja u mozgu.
Endokrine bolesti
Kortizol je hormon koji luče nadbubrežne žlezde, to je hormon „stresa“, ali i hormon koji nas razbuđuje, bitan je za održavanje nivoa šećera u krvi, regulisanje krvnog pritiska. Kod pacijenata sa Adisonovom bolešću može da dođe do tamnijih fleka na koži usled manjka kortizola.
Kod Adisonove bolesti nadbubrežne žlezde nisu dovoljno aktivne, što dovodi do nedostatka hormona.
Cijanoza kod dece
Kod novorođenčadi je obično bezopasno stanje koje može da da izazove plavičastu nijansu kože na rukama i nogama, ili nekada na području oko usana. Periferna cijanoza (akrocijanoza) – cijanoza nogu i prstiju, česta je kod dece kada plivaju u hladnoj vodi. Promene nestaju kada se telo zagreje.
Cijanoza se javlja i posle šoka, izlaganja srebru
Plave usne i cijanoza mogu da budu i posledica opstruktivne apneje, boravka na velikim nadmorskim visinama. Plava usta su i znak šoka, izlaganja srebru (argirija), gentskog poremećaja kao što je hemoglobinopatija.
Kako se leči cijanoza?
Plave usne se leče tako što se otkriva uzrok ovog stanja. Preporuka stručnjaka jeste da ako često zapažamo da su nam usta plavkaste boje, čak i kada nema drugih simptoma, uradimo analize krvne slike. Lekar će ako je potrebno proveriti zdravlje srca, pluća, boju jezika, sluzokože, noktiju. Uradiće kompletnu krvnu sliku sa gasnim analizama arterijske krvi, ako je neophodno EKG, CT i druge analize.