Svi znamo da treba da vodimo računa o svom zdravlju. Život nam je prepun obaveza, ali to nikada ne bi trebalo da bude izgovor da svom zdravlju damo prioritet. Održavanje usklađenosti sa svojim zdravljem promoviše stabilan način života, smanjuje faktore rizika i šanse za hitne medicinske slučajeve. Zdravlje muškaraca svih uzrasta nije nikakav izuzetak, iako se smatraju jačim polom. Nekoliko saveta svakako mogu da im budu korisni.
Za mnoge muškarce, nezdrav način života proističe iz nedostatka redovnih lekarskih pregleda. Ovo važi i za lekare opšte prakse u domovima zdravlja, kao i za specijaliste određenih oblasti medicine.
Bilo da ste tek pronašli svog lekara ili ga već imate, redovno ga posećujte. Godišnji sistematski pregled najbolji je način da se spreči bolest pre nego što se pojavi. Prestanite da otkazujete ili odlažete preglede kod lekara.
Sve o čemu treba da pitate svog lekara je sledeće:
Ne zaboravite da je vaše zdravlje prioritet, a odlazak kod lekar odlična preventivna mera za zdravlje muškaraca.
Lekar je ključ za zdraviji život. Tokom vremena on se upoznaje sa vašim životnim navikama. Tokom redovnih odlazaka saslušajte šta ima da vam kaže i, ako je to moguće, obavezno unesite sve neophodne promene.
Cilj treba da vam bude da se prilikom odlaska kod lekara informišete o zdravstvenim temama. Osim toga, slobodno sa svojim lekarom razgovarajte o simptomima umesto da ih ignorišete. Pravilna dijagnoza može da unapredi zdraviji život čak i sa zdravstvenim problemom.
Hrana koju jedete „gorivo” je za vaše telo. Smanjivanje nezdrave hrane, šećera i ugljenih hidrata pravi razliku kada ih zamenite voćem i povrćem.
Najbolji način da održite zdravu ishranu jeste da sebi svakodnevno obezbedite raznolikost. Konzumiranje voća, povrća, integralnih žitarica i vlakana pomaže da se izbegnu srčana oboljenja, dijabetes i rak. Zdrava ishrana može smanjiti visok krvni pritisak i masnoću oko stomaka.
Angažovanje u fizičkoj aktivnosti tokom dana produžava vaše opšte blagostanje. Trideset minuta fizičke aktivnosti tokom većine dana u nedelji povećaće fizičko i mentalno zdravlje muškaraca. Čak samo i večernja šetnja može biti promena životnih navika koja vam je potrebna.
Praćenje napretka uzbudljivo je i ohrabrujuće. Nema ništa loše u tome da počnete polako i postepeno povećavate vreme i intenzitet vežbanja kako napredujete. Trening snage takođe je odličan dodatak svakodnevnoj rutini.
Najpozitivnije zdravstvene promene primetićete kombinacijom aerobnih vežbi, istezanje i treninga snage. Ova tri tipa mogu poboljšati zdravlje srca, ojačati mišiće i održati fleksibilnost.
Spavanje između sedam i devet sati svake noći održava vas u najboljoj formi. Konzumiranje kofeina umesto da se dovoljno naspavate dovodi do toksičnog ciklusa koji može da naruši vaše zdravlje. Zato uvek dajte sebi dovoljno vremena za odmor.
Ako imate porodičnu istoriju mentalnih bolesti, zloupotrebe alkohola ili samoubistva, od suštinskog je značaja da razgovarate sa svojim lekarom o znacima upozorenja i simptomima. Pozitivan pogled na život posledica je dobrog zdravlja, iznutra i spolja. Traženje pomoći kada je to potrebno prvi je korak ka poboljšanju mentalnog zdravlja.
Održavanje zdrave težine smanjuje rizik od srčanog udara, srčanih bolesti, kardiovaskularnih bolesti ili moždanog udara. Redovnim vežbanjem i pridržavanjem preporuka za veličinu porcije, olakšaćete rad svog srca tokom dana i dok spavate.
Dok u svoje životne navike unosite pozitivne promene, kao što su vežbanje i kvalitetan san, trebalo bi da uzmete u obzir i sve ono što šteti vašem zdravlju. Pušenje i korišćenje vejp uređaja vodeći su uzroci smrti koji se mogu sprečiti. Ove navike mogu izazvati srčana oboljenja i rak.
Alkohol i visokorizično seksualno ponašanje takođe mogu naštetiti zdravlju. Prekomerno konzumiranje alkohola može dovesti do raka i srčanih problema. Nebezbedno seksualno ponašanje, poput nezaštićenog seksa i više seksualnih partnera, može povećati šanse za polno prenosive infekcije.
Nedostatak erekcije često ukazuje na osnovne zdravstvene probleme. Kada primetite probleme u dobijanju ili održavanju erekcije više od 25 odsto vremena, trebalo bi da obratite pažnju. Ovaj simptom može ukazivati na emocionalne probleme, bolesti ili druge fizičke uzroke kao što je prekomerno konzumiranje alkohola.
Prostata raste s godinama, što dovodi do urinarnih simptoma kao što je izlučivanje više mokraće tokom dana ili manji protok urina. Kada osetite ove probleme, razgovarajte sa svojim lekarom o promenama životnih navika kao što je odlazak u toalet kada osetite potrebu, stalno pijenje tečnosti tokom dana i redovno vežbanje.
Bez obzira na godine, trebalo bi da održavate zdrav način života, što podrazumeva zdrave navike u ishrani, spavanju i vežbanju. Ove navike mogu izgledati drugačije u zavisnosti od vaših godina. Muškarci u 50-im ili stariji treba da se fokusiraju više na vežbe niskog intenziteta, dok mlađi muškarci mogu više da se usmere na trening snage.
U zavisnosti od vaše starosne grupe, trebalo bi da se pregledate zbog određenih medicinskih stanja. Na primer, muškarci u 20-im treba da se testiraju na visok holesterol i rak testisa. Stariji muškarci u 50-im ili stariji treba da provere eventualno prisustvo ovih zdravstvenih problema i dodatnih problema kao što su rak debelog creva, dijabetes, bolesti srca i bolesti štitne žlezde.
Dok se fokusirate na zdrave navike, ne zaboravite da date prioritet uživanju tako što ćete svakodnevno raditi nešto za sebe. Ove aktivnosti mogu uključivati slušanje audio knjige, bavljenje jogom ili meditiranje. Kada stvari koje vam prijaju i koje volite radite svaki dan, možete da imate bolje mentalno zdravlje i da poboljšate oporavak od poremećaja uzrokovanih upotrebom supstanci.