Bolesti desni (parodontalne bolesti) danas su sve češća pojava i procenjuje se da 80 odsto odraslog stanovništva boluje od nekog oblika bolesti desni. Ovo je veoma neprijatna pojava pod kojom se podrazumeva upala parodontalnog tkiva, odnosno upala desni. Uz karijes, bolest desni predstavlja najveću pretnju zdravlju zuba.
Vrste bolesti desni i kako izgledaju
Rana faza bolesti desni poznata je kao gingivitis. Najčešće rezultat lošeg oralnog zdravlja, gingivitis uzrokuje da desni postanu crvene i otečene. Drugi znaci su loš zadah i krvarenje desni kada peremo zube ili koristimo konac za čišćenje zuba.
– Oko desni je čvrst obruč. Kada je iritiran, postaje otečen i stvara razmak između zuba i desni. Može se povećati što omogućava da hrana i bakterije ostanu zarobljeni oko zuba – kaže Vera W. L. Tang, doktor stomatološke hirurgije i profesor parodontologije i implantološke stomatologije na NYU College of Dentistry u Njujorku.
– Sprečavanje gingivitisa svodi se na oralnu higijenu i održavanje zuba čistim – kaže dr Tang. Ako se rano otkrije, gingivitis je obično izlečiv. Lečenje obično uključuje temeljno profesionalno čišćenje, poznato kao skaliranje. Ovo stanje obično nestaje ako se održava dobra oralna higijena i redovno odlazi na preglede, napominje Klinika Mejo.
Ako se ne leči pravilno, gingivitis može napredovati u parodontitis, ozbiljno stanje koje uzrokuje povlačenje desni od zuba i formiranje džepova. Bakterije mogu da se nagomilaju u ovim džepovima, što dovodi do infekcije i potencijalnog gubitka kosti. Zubi mogu da se olabave, zbog čega može da bude neophodno njihovo vađenje.
Određeni faktori, uključujući pušenje i dijabetes, mogu povećati rizik da se gingivitis pretvori u parodontitis, kaže dr Tang. Porodična istorija bolesti desni ili rani gubitak zuba takođe mogu igrati ulogu. U ovom slučaju, „morate proaktivno da se pozabavite parodontalnom bolešću”, upozorava ona.
Kako sprečiti ozbiljnu bolest desni
Gingivitis treba uočiti i lečiti pre nego što preraste u parodontitis, kaže dr Angelo Mariotti, dekan LSU Health New Orleans School of Dentistry. To zahteva trostruki pristup:
1. Praktikovanje dobre oralne higijene
Da bismo sprečili oboljenje desni, treba početi sa pranjem zuba dva puta dnevno i redovnim čišćenjem koncem.
– Koristite meku četkicu za zube i budite nežni kada perete zube. Hrana obično ostaje zaglavljenja duž linije desni između desni i zuba. Nagnite četkicu ka liniji desni i oslobodite ostatke malim, kružnim pokretima. Budite veoma nežni i perite zube daleko od linije desni – kaže dr Tang.
Dr Tang dodaje da je u redu malo trljati površine zuba za žvakanje, samo ne duž linije desni. Ako perete previše agresivno, možete preterati i istrošiti zubnu gleđ ili izazvati povlačenje desni.
Čišćenje zuba koncem pomaže u uklanjanju ostataka koji su ostali nakon pranja četkicom.
– Većina parodontalne bolesti javlja se između zuba, a ne toliko na površinama koje se peru četkicom. Zbog toga je toliko važno koristiti konac između zuba. Ako vas zubar ne obuči kako da pravilno koristite konac, možda nećete obaviti efikasan posao – kaže dr Peter Loomer, profesor parodontologije i stomatologije implantata na NYU College of Dentistry u Njujorku.
2. Smanjivanje rizika od bolesti desni
– Razgovarajte sa svojim stomatologom o kontroli faktora rizika – kaže dr Mariotti.
Ako pušite, povećan rizik od bolesti desni još je jedan razlog da prestanete. Zdrava ishrana može pomoći u sprečavanju bolesti desni i održavanju zdravlja celog tela.
– Tvrda hrskava hrana, poput šargarepe, odlična je za čišćenje površina zuba i uklanjanje ostataka hrane. Žvakanje žvakaće gume bez šećera nakon jela takođe pokreće pljuvačku i pomaže u ispiranju ostataka oko zuba. Smanjite količinu šećera koju jedete i uključite puno svežeg voća i povrća u svoju ishranu – kaže dr Tang.
3. Redovne kontrole kod zubara
Zubar je vaš partner u dobrom oralnom zdravlju i prevenciji bolesti desni. Rano razvijanje bolesti desni uglavnom ne boli niti izaziva simptome, kaže dr Mariotti. Tako može napredovati godinama ako redovno ne odlazite kod svog stomatologa. Stomatolog može pratiti stanje vaših desni tokom vremena kako bi video kako se menjaju. Većina ljudi trebalo bi da ide kod svog stomatologa dva puta godišnje radi pregleda i čišćenja kako bi se uklonio kamenac (kalcifikovani plak) sa zuba.
– Plak ne može da se očisti četkicom za zube. Mora se ukloniti posebnim instrumentima – kaže dr Loomer.