Naslovna / Zdravlje

„Mnoge nisu rađale, a imaju već uznapredovali karcinom“: Srpski stručnjak o raku grlića materice koji sve češće pogađa žene mlađe od 30 godina

Marijana M. Rajić|7:00 - 03. 02. 2025.

– Kod pacijentkinja koje nam dođu u inoperabilnim stadijumima ginekoloških karcinoma – a takvih je oko 65 odsto, trudimo se da razvijemo imunološki sistem da se bori od strane obolelog protiv malignog oboljenja. Praktično, pobuđujemo ga terapijom da bi se organizam odbranio – pravi paralelu sa mehanizmom dejstva imunizacije protiv HP virusa doc. dr sci. med. Lazar Nejković, specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista onkolog

Rak grlića materice Doc. dr sci. med. Lazar Nejković: Postoje načini da se crna statistika promeni, spreči i prevenira pojava raka grlića materice Foto: GAK Narodni front/Shutterstock

Srbija je neslavni rekorder u Evropi po broju obolelih od raka grlića materice. Maligna bolest, koja daje simptome tek u uznapredovalim stadijumima, svake godine odnese 700 života. Godišnje od nje oboli oko 1.500 žena, a crnu statistiku upotpunjuje podatak da svakog dana od ove bolesti preminu dve majke, supruge, sestre, ćerke…

Rak grlića materice sve češće dobijaju mlađe žene koje nisu rađale

Humani papiloma virus (HPV) u našoj zemlji je široko rasprostranjen. Epidemiološki podaci kažu da je gotovo 90 odsto populacije Srbije imalo kontakt sa njim. Globalno, rak grlića materice je četvrti najčešći rak među ženama. Posledica je dugotrajne infekcije visokorizičnim onkogenim tipovima HPV (humanog papiloma virusa), dokazano najčešćeg uzročnika ovog maligniteta. 

Doc. dr sci. med. Lazar Nejković, specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista onkolog i šef Odseka onkološke hirurgije GAK „Narodni front“, iznosi u razgovoru za eKlinika portal frapantnu brojku: od 1200 pregleda na ginekološkom konzilijumu, koji podrazumeva i druge ginekološke karcinome uz one grlića materice, oko 65 odsto je u inoperabilnim stadijumima.

Posebno je zabrinjavajuće što se starosna granica obolevanja pomera ka mlađim osobama, upozorava potpredsednik Udruženja za ginekološku onkologiju Srbije (UGOS) i ističe:

– Takve osobe u inoperabilnim stadijumima srećemo i sa 25, 27, 29 godina. Mnoge od njih nisu ni rađale, ali imaju uznapredovale stadijume karcinoma grlića sa kojima se teško borimo, često sa fatalnim ishodima. Zbog toga je Udruženje za ginekološku onkologiju Srbije jednoglasno podržalo inicijativu Udruženja za borbu protiv raka jajnika i grlića materice „Progovori“ za izjednačavanje statusa vakcine protiv HPV sa ostalim vakcinama koje se nalaze u kalendaru obavezne imunizacije.

Simptomi se obično javljaju u odmaklim stadijumima bolesti: Kako se rak grlića materice može otkriti na vreme

Ginekolozi podsećaju da se simptomi poput abnormalnog vaginalnog krvarenja često javljaju tek u kasnim fazama bolesti, što dovodi do odloženog dijagnostikovanja i lošije prognoze. Sa druge strane, dokazano je da je rak grlića materice jedan od retkih oblika raka koji se u velikoj meri može sprečiti vakcinacijom protiv HPV-a, skriningom i lečenjem. Ako se otkrije rano putem rutinskog pregleda, vrlo je izlečiv.

Ipak, rak grlića materice i dalje predstavlja globalni zdravstveni problem, posebno u zemljama sa niskim i srednjim prihodima i u nedovoljno razvijenim zajednicama. Preventivna vakcinacija protiv HPV-a, u kombinaciji sa skriningom i lečenjem osoba sa pozitivnim nalazima, predstavlja vrlo efikasan i pristupačan način za sprečavanje raka grlića materice.

Veza imunitet – rak grlića materice: Po kom principu funkcioniše imunizacija protiv opasnog virusa

Iako je HPV vakcina u Srbiji dostupna o trošku države, obuhvat vakcinisanih je više nego skroman, gotovo zabrinjavajući. Prema najnovijim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, za više od dve godine (od kada je obezbeđena vakcina i započela imunizacija) u potpunosti je vakcinisano samo 36.524 dečaka i devojčica. Ovakvim tempom, upozorava struka sa predstavnicima udruženja pacijenata, nikada nećemo eliminisati rak grlića materice.

Iz više razloga, od ogromnog značaja je da stručnjaci približe pre svega roditeljima sam mehanizam dejstva vakcine, pa smo za pojašnjenje pitali i doc. dr sci. med. Nejkovića:

– Pacijentkinje koje kod nas dođu u odmaklim, inoperabilnim stadijumima raka grlića materice, odlaze na Institut za onkologiju i radiologiju Srbije i slične institucije kako bi se podvrgle hemoradijaciji. U današnje vreme kod njih se trudimo da razvijemo imunološki sistem da se isti bori od strane obolelog protiv malignog oboljenja. Praktično, pobuđujemo imuni sistem da bi se organizam odbranio. Možemo upotrebiti paralelu – isti sistem kod HPV vakcinacije gde ćemo organizam mlade osobe bez prethodno uspostavljenog kontakta pripremiti na susret sa virusom. Osoba će onda snagom svog imunološkog sistema HP virus da očisti iz organizma i ne dođe u situaciju da oboli. Na taj način se rešava karcinom grlića, ali prevenira i još nekoliko drugih karcinoma. Preduslov je da osoba nije imala odnose i da nije došla sa virusom u kontakt – objašnjava doc. dr sci. med Lazar Nejković.

Zašto stručnjaci iz eminentnih klinika žele da dođu kod nas: Razlog nije afirmativan – naprotiv

Zbog zakasnele dijagnostike usled neredovnih odlazaka na redovne ginekološke preglede, jedan deo radikalnih operacija se kod nas i dalje radi. Na pitanje zašto je važno da kod nas zažive metode kojima je moguće uticati na promenu crne statistike i dostizanje procenata obolevanja na nivou svetskih proseka, doc. dr sci. med. Nejković daje ilustrativan primer razlike u pristupu i lečenju:

– Za razliku od svetskih eminentnih klinika, koje su nudile saradnju da njihovi stručnjaci dođu kod nas dođu ne bi se podsetili tih radikalnih operacija, mi smo za njih, nažalost, izučeni. U tim sredinama su iste operativne metode bespotrebne jer oni nemaju slučajeve na kojima bi imali serije takvih intervencija i uvežbali procedure kojima bi vladali. Razlo je jasan – takve radikalne procedure kao vid hirurškog lečenja karcinoma grlića oni ne praktikuju. Stariji članovi kolektiva mlađim kolegama ne mogu da ih prenesu, jer se njihove maksimalne dijagnostičke i terapijske procedure zasnivaju na ablativnim i eventualno ekcizionim promenama na grliću, što se smatra jednodevnom hirurgijom – objašnjava sagovornik eKlinika portala.

Najvažnije je spasiti život, ali su značajna i finansijska sredstva

Doc. dr sci. med. Nejković konstatuje da su takve radikalne operacije izuzetno skupe, a skupe su i ostale metode onkološkog lečenja. Skupe su i vakcine, napominje dr Nejković, čak i za svet a kamoli za nas, ali je poređenje nemoguće. Zbog toga je u ime struke zahvalan nadležnim institucijama što su omogućile mladim osobama da imaju besplatnu vakcinaciju.

– Svakako da finansije nisu bitne ako možemo da spasimo jedan, dva, tri ili pet ljudskih života i omogućimo im adekvatnu reprodukciju. Imamo dosta pacijenata, dosta i mladih obolelih, i zato je Udruženje za ginekološku onkologiju Srbije (UGOS) jednoglasno podržalo inicijativu da se imunizacija protiv HPV uključi u obavezni program vakcinacije. Mi koristimo sve svetske protokole lečenja, bazirane na empirijskim zaključcima šta je najbolje raditi u kom stadijumu bolesti. Kao stručnjak koji se svakodnevno susreće sa ovakvim slučajevima, voleo bih da napravimo jednu podelu na osobe koje su vakcinisane i one koje nisu vakcinisane i tek onda pristupimo redovnim kontrolama osoba između 21 i 29 godina, odnosno 65 godina starosti, u zavisnosti od vakcinalnog statusa – kaže naš sagovornik i zaključuje onim što su njega, kako kaže, stari profesori naučili:

Šta je rešenje: Redovni pregledi i pojednostavljenje procedure za imunizaciju

– Grlić materice je jedini organ ginekološkog trakta dostupan pregledom „pod okom“, gde možemo da vidimo sumnjivu promenu. Ali, potrebno da pacijentkinja dođe na pregled. Još jednom, apsolutno podržavamo da program vakcinacije protiv HP virusa uđe u redovnu upotrebu. Važno je i da se procedura maksimalno pojednostavi kako bi se ljudi odazvali u većem broju – naglasio je u razgovoru za eKlinika portal doc. dr sci. med. Lazar Nejković, specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista onkolog i šef Odseka onkološke hirurgije GAK „Narodni front“.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo