Naslovna / Zdravlje

Bakterije u ustima mogu predvideti rizik od pojave demencije

Priredio/la: V.St.|19:00 - 20. 02. 2025.

Naučnici su otkrili da određene bakterije u ustima mogu uticati na zdravlje mozga i biti povezane s rizikom od demencije. Novo istraživanje pokazuje da pojedine bakterijske vrste poboljšavaju pamćenje i pažnju, dok druge mogu doprineti kognitivnom opadanju i razvoju Alchajmerove bolesti

bakterije u ustima Foto: Shutterstock

Naučnici su otkrili da određene bakterije u ustima mogu uticati na zdravlje mozga i biti povezane s rizikom od demencije, pokazala je nova studija.

Kako podstaći rast pozitivinih bakterija u ustima

Istraživači sa Univerziteta u Ekseteru otkrili su da su pojedine vrste bakterija povezane s boljim pamćenjem i pažnjom, dok su druge povezane s lošijim kognitivnim funkcijama i razvojem Alchajmerove bolesti. Glavna autorka studije, dr Džoana L’Er, istakla je da bi bakterijski sastav u ustima mogao da ukaže na prisustvo gena za Alchajmerovu bolest i pre nego što se pojave simptomi ili osoba potraži medicinsku pomoć.

Iako je istraživanje u ranoj fazi, naučnici sada ispituju da li određene namirnice bogate nitratima, poput lisnatog zelenog povrća, mogu pozitivno uticati na zdravlje mozga podsticanjem rasta korisnih bakterija.

Ravnoteža bakterija – ključ za zdravlje mozga?

U istraživanju je učestvovalo 115 volontera starijih od 50 godina, koji su prethodno prošli kognitivne testove u okviru drugog projekta.

Naučnici su ih podelili u dve grupe – one bez znakova kognitivnog opadanja i one s blagim kognitivnim smetnjama. Svi učesnici su poslali uzorke tečnosti za ispiranje usta, koji su zatim analizirani kako bi se utvrdio sastav bakterija.

Rezultati su pokazali da su osobe s većim brojem bakterijskih grupa Neisseria i Haemophilus imale bolje pamćenje, pažnju i sposobnost rešavanja složenih zadataka. S druge strane, povećano prisustvo bakterije Porphyromonas bilo je povezano s problemima s pamćenjem, dok je bakterijska grupa Prevotella bila povezana s nižim nivoom nitrata u organizmu, što se češće javlja kod osoba s genetskim rizikom za Alchajmerovu bolest.

Koautorka studije, prof. En Korbet, naglasila je značaj ovog istraživanja, istakavši da bi tretmani koji menjaju bakterijski balans u usnoj duplji mogli igrati ključnu ulogu u prevenciji demencije.

– To bi moglo uključivati promene u ishrani, upotrebu probiotika, poboljšane rutine oralne higijene, pa čak i ciljane terapije – rekla je Korbet.

Dr L’Er savetuje povećan unos povrća bogatog nitratima, poput cvekle, spanaća, rukole i zelene salate, uz istovremeno smanjenje konzumacije alkohola i prerađene hrane bogate šećerima.

Moguće primene u medicinskoj praksi

Prof. Anni Vanhatalo sa Univerziteta u Ekseteru smatra da bi u budućnosti analiza bakterija iz usne duplje mogla postati deo rutinskih pregleda u ordinacijama lekara opšte prakse, omogućavajući ranu identifikaciju osoba s povećanim rizikom od kognitivnog opadanja.

Napomena: Ovaj tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje savet lekara. U slučaju bilo kakvih nedoumica, obratite se svom lekaru
Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo