Verovatno vam je partner ili neko iz vaše porodice nekada rekao da pričate u snu. Osim ovoga, smejanje u snu takođe je prilično uobičajeno. Bebe to često rade, ali i odrasli. To može biti kratak i tih smeh ili glasan i obično bezopasan. Kada se smejemo dok spavamo to je obično zbog onoga o čemu sanjamo. Međutim, ponekad to može biti zbog poremećaja spavanja ili nekog neurološkog stanja.
Zbog čega se ljudi smeju u snu
Smejanje tokom spavanja može biti iz sledećih razloga:
1. Snovi
Većina epizoda smeha javlja se tokom brzog pokreta očiju ili REM spavanja, što je povezano sa snovima, navodi se u istraživanju objavljenom u Sleep Medicine. To je faza u kojoj se pojavljuju živopisni snovi. Na osnovu duhovitog ili radosnog sna, mozak može izazvati smeh kao deo iskustva sna.
– Ova faza sna povezana je sa povećanom moždanom aktivnošću, koja je praćena emocionalnim reakcijama, tako da se smeh može fizički manifestovati – kaže dr Tharanath S.
2. Parasomnija
Parasomnija, vrsta poremećaja spavanja, može da podstakne osobu da obavlja radnje dok spava, uključujući smeh u snu. Ponekad telo ne uspe da ostane paralizovano tokom REM spavanja zbog poremećaja ponašanja, što dovodi do fizičkih reakcija poput osmeha ili potpunog smeha.
3. Neurološka stanja
U retkim slučajevima, smeh u snu može biti simptom neuroloških poremećaja, zaključak je istraživanja objavljenog u The Canadian Journal of Neurological Sciences. Neurološki poremećaji, poput Parkinsonove bolesti, multiple skleroze ili lezija mozga, mogu izazvati nevoljni smeh tokom spavanja. „U takvim neurološkim uslovima, epizode ove vrste učestalije su i možda nisu povezane sa snovima,” kaže dr Tharanath.
4. Gelastični napadi
Ovo je retka vrsta epilepsije koja uključuje iznenadne napade nekontrolisanog smeha. Takvi napadi često su uzrokovani u hipotalamusu ili temporalnom režnju i mogu se desiti tokom spavanja. Zbog toga se napadi ponekad mešaju sa smehom u snu.
5. Emocionalni stres ili mentalni poremećaji
Stres može biti jedan od razloga za smeh u snu. Hronični stres, anksioznost ili poremećaji raspoloženja takođe mogu uticati na obrasce spavanja. „Ovo može dovesti do povišenih emocionalnih reakcija tokom faze sna, uključujući smeh,” kaže dr Tharanath.
Zašto se bebe smeju u snu
Bebe mogu da se smeju ili smeškaju u snu tokom aktivnog spavanja, navodi se u istraživanju objavljenom u Nature And Science Of Sleep. Ovo ponašanje obično je bezopasno i povezano sa normalnim razvojem mozga i kognitivnih funkcija.
– Ovo je bezopasno, jer novorođenčad i odojčad veći deo sna provode u REM fazi, gde doživljavaju aktivno sanjanje – kaže dr Tharanath. Veruje se da mališani možda obrađuju čulna iskustva i emocije, što može dovesti do smeha.
Takođe, veruje se da bebe imaju spontana refleksivna ponašanja, uključujući osmeh i smeh tokom spavanja. „Oni nisu nužno povezani sa emocionalnim stimulacijama, već su deo ranog neuronskog razvoja,” objašnjava dr Tharanath.
Bebe takođe mogu proći kroz proces konsolidacije sećanja i učenja dok spavaju. Smeh može biti rezultat pozitivnih emocionalnih asocijacija ili jednostavno slučajni neurološki događaj. „Uglavnom kod zdravih beba, smeh u snu je obično znak pozitivnog rasta i učenja,” kaže dr Tharanath.
Međutim, u retkim slučajevima, smeh beba tokom spavanja može da bude povezan sa napadima ili neurološkim problemima. Ovo stanje može biti ozbiljno i zahteva medicinsku pomoć ako je smeh praćen naglim pokretima ili abnormalnim disanjem.
Da li je normalno smejati se u snu
Da, povremeni smeh tokom spavanja generalno se smatra apsolutno normalnim. Često je rezultat radosnih snova tokom REM sna, jer je mozak aktivno uključen u emocionalna iskustva. U većini slučajeva, smeh u snu je bezopasan i ne ukazuje ni na kakav zdravstveni problem.
Deca i bebe će se češće smejati tokom spavanja zbog dužih REM ciklusa i razvoja mozga. Odrasli se mogu smejati u snu, posebno tokom angažovanih ili emotivnih snova. „Smeh se kreće od tihog smejanja do glasnog, nekontrolisanog smeha, ali obično ne traje dugo,” dr Tharanath.
Smejanje u snu – kako lečiti zdravstvene probleme
U nekim slučajevima potrebna je medicinska intervencija ako su epizode smeha česte, intenzivne ili dugotrajne.
– Kada je učestalost smeha u snu velika i narušava kvalitet sna, ili je praćena drugim neobičnim ponašanjem, to može biti povezano sa zdravstvenim stanjem – kaže dr Tharanath. Lečenje stanja zavisi od uzroka.
- Ako je smeh posledica nekog neurološkog stanja kao što su gelastični napadi, mogu se propisati antikonvulzivni lekovi.
- Ako je smeh u snu povezan sa stresom, anksioznošću ili traumatskim snovima, terapija ili savetovanje mogu biti od velike pomoći. „Kognitivno-bihevioralna terapija (CBT) može pomoći u upravljanju nivoima stresa i poboljšanju kvaliteta sna,– kaže dr Tharanath.
- Neophodno je promeniti ishranu i životne navike kao što je smanjenje kofeina i alkohola, pridržavanje doslednog rasporeda spavanja i izbegavanje preteranog stresa pre spavanja.
- U težim slučajevima koji uključuju napade ili nasilne pokrete, možda ćete morati da preduzmete mere predostrožnosti kao što su postavljanje ograde za krevet i spavanje pod nadzorom.