Istraživački tim profesora He Qianga i Wu Zhiguanga iz Micro-Nano istraživačkog centra na Harbin Institute of Technology u Kini prvi put je dizajnirao plutajući mikro-nano robot za aktivno ciljano lečenje glioma, a rezultati ove studije objavljeni su u časopisu Science Robotics.
Glioblastom, najsmrtonosniji oblik tumora mozga, jedan je od najtežih karcinoma za koji se može obezbediti efikasno lečenje. Inače, najveći broj obolelih i smrtnih slučajeva od ovog raka u svetu zabeležen je u Kini, a glavni razlog je nedostatak precizne terapije. Zbog postojanja krvno-moždane barijere i krvno-tumorske barijere, stručnjaci objašnjavaju da su pristupi lečenju na lokacijama intrakranijalnih tumora vrlo ograničeni. A kako učiniti da lekovi probiju krvno-moždanu barijeru, realizuju aktivnu ciljanu isporuku lekova i poboljšaju efekat lekova na gliom, već dugo je problem struke koji se često se naziva i „usko grlo“ u medicinskom polju glioma.
Da bi rešio ovaj problem, istraživački tim je razvio plutajući mikro-nano robot, zasnovan na imunološkim ćelijama in vivo, koji je pripremljen fagocitozom neutrofila magnetnog hidrogela napunjenog lekom i umotanog u membranu Escherichia coli. Plutajući, mikro-nano robot može efikasno i stabilno da nosi lekove protiv raka, kao što je paklitaksel. Oslanjajući se na samorazvijeni sistem kontrole, plivajući mikro-nano robot se vodi do moždanog područja, a robot koji stiže do gliomskog regiona može autonomno da oseti signal patogena i prepliva obolelo mesto nakon prelaska krvno-moždane barijere. Tako može precizno da ispusti lek na tačno određeno mesto, što značajno poboljšava efikasnost ciljanja leka. Ovi rezultati istraživanja pokazuju da je mikro-nano plivajući robot zasnovan na imunološkim ćelijama, potencijalna precizna terapija za gliom i da se može koristiti za sistematsko lečenje glioma.