Uporne ginekološke infekcije, naročito gljivične, mogu da ukažu na ozbiljne zdravstvene probleme poput anemije i dijabetesa. Kada se gljivice vraćaju, naročito kod trudnica koje se neuspešno bore sa infekcijama, treba proveriti krvnu sliku i nivo šećera u krvi
Profesor dr Ana Mitrović Jovanović, ginekolog GAK „Narodni front“, kaže da kod osoba koje boluju od anemije češće dolazi do lokalnih infekcija.
– Pacijentkinje koje imaju anemiju su u većem riziku od ginekoloških i drugih infekcija. To se dešava zbog slabijeg opšteg i lokalnog imuniteta, zbog čega infekcije duže traju, a izlečenje je teže – kaže dr Mitrović Jovanović.
Kod pacijentkinja koje boluju od dijabetesa, posebno kod onih sa ishemijskim poremećajem, dolazi do oštećenja različitih tkiva. Kod dijabetesa dolazi do problema sa svim tkivima u organizmu, pa samim tim i epitel vagine gubi svoju prirodnu odbranu.
Profesor dr Snežana Plešinac, supspecijalista perinatologije u Kliničkom centru Srbije i predsednik Društva za fetalnu i neonatalnu medicinu Srbije, kaže da je kandida jedna od najčešćih gljivičnih infekcija koje se pojavljuju, dok takođe i bakterijske infekcije mogu da dopru do grlića i vagine.
– To se dešava zbog toga što kod anemije postoji loše deponovanje kiseonika kojim se podstiče rast mikroorganizama, dok kod dijabetesa postoji šećer kojim se gljivice hrane – kaže prof. dr Plešinac.
Dr Barbara Damnjanović Pažin, ginekolog bolnice „Narodni front“, kaže da su uporne gljivične infekcija vulve i vagine najčešće kod dugotrajnog i neregulisanog dijabetesa.
– Svaka infekcija može nepovoljno da utiče na kontrolu dijabetesa. Nakon ginekoloških operativnih zahvata, češće su postoperativne infekcije i sporije zarastanje operativnih rana – kaže dr Damnjanović.
Ukoliko se pregledima utvrdi da šećerna bolest i anemija nisu uzrok učestalih ginekoloških problema, potrebno je proveriti da li postoji drugi okidač. To, kaže doktorka, može da bude nedostatak hormona, antibiotici ili terapija za hronična oboljenja.
– Najčešće se infekcije javljaju u toku reproduktivnog perioda, kada se posle menstruacije poremeti prirodna odbrana vagine. I kod žena u menopauzi zbog nedostatka hormona može da dođe do neadekvatne pH vrednosti vagine. U takvim uslovima se mikroorganizmi lakše zadržavaju i razmnožavaju – kaže dr Mitrović.
Ponekad infekcije mogu da budu uzrok određenih vrsta anemije, a ne samo posledica.
– To mogu da budu virusne infekcije poput hepatitisa, infektivne mononukleoze, hronična infekcija Helicobactera, infekcije citomegalovirusom. Međutim nisu isključene ni bakterijske infekcije, poput klostridije i sepse – kaže dr Damnjanović Pažin i dodaje da često nakon njihovog povlačenja dolazi do spontanog izlečenja anemije.