Neplodnost, ma koliko to neverovatno zvučalo, može da ima neke sasvim banalne razloge. Neki uzroci neplodnosti kao što su zdravstveno stanje, policistični jajnici, endometrioza, starije životno doba… ne mogu da s kontrolišu. S druge strane, možete da utičete na neke životne navike uz koje ćete biti korak bliže roditeljstvu. Manje gledajte televiziju, održavajte optimalnu telesnu težinu, ostavite cigarete, mobilni telefon… Nekada i premalo ili previše seksa može biti razlog za neplodnost.
Stručnjaci tvrde da u procesu borbe protiv steriliteta i neki mali pomaci mogu mnogo da znače. Na primer, razmislite koliko vam odgovara posao kojim se bavite. Prema jednoj studiji, žene koje podižu teret na poslu mogu teže da zatrudne. Istraživači sa Harvarda tvrde da žene koje obavljaju fizički zahtevnije poslove imaju 8,8 odsto manje jajnih ćelija. Rad po smenama, kako se tvrdi, može imati isto uticaj na neplodnost, a sve se dovodi u vezu sa poremećajem cirkadijalnog ritma. S tim u vezi, doktor Diana Binter savetuje da prioritet date snu, dobroj ishrani i vežbanju. Postoje ipak i neki životni stilovi koji su najveći neprijatelji plodnosti.
Odavno je uočena veza između neplodnosti i viška kilograma. Do sada se smatralo da su za ovu stavku glavni krivci žene, ali najnovija istraživanja potvrđuju da je i gojaznim muškarcima sve teže da imaju potomstvo. Najgora je situacija ako i muškarac i žena imaju prekomernu telesnu težinu. Stručnjaci tvrde, da čak i mali gubitak od svega nekoliko kilograma, može uroditi uspehom.
Stres nije dobar za bebu, buduću mamu, ali ni za par koji tek razmišlja o detetu. Studija iz 2014. godine objavljena u časopisu Humana reprodukcija otkrila je da žene koje su imale najviše nivoe biomarkera stresa, imaju dvostruko veći rizik od neplodnosti.
Ne zna se još tačno na koji način stres utiče na neplodnost, ali sugeriše se da pokušavate da vežbama relaksacije, joge obuzdate stres koji je sastavni deo života. Psiholozi savetuju, da prihvatite da živite u stresnom vremenu i da naučite kako na najbolji način da se nosite s njim.
Neumereno i teško vežbanje može da vas udalji od potomstva. Iako je umereno vežbanje dobro za jačanje tela, zdravlja i psihičku stabilnost, neka istraživanja iz 2012. govore da je ženama umerene telesne težine, koje su naporno vežbale bilo teže da ostanu u drugom stanju. Naporna sportska aktivnost može imati uticaja, kako se tvrdi, na ovulaciju, pa i na proces veštačkog začeća.
Studija objavljena u časopisu za sportsku medicinu u Velikoj Britaniji, kaže da su muškarci koji su gledali televiziju više od 20 sati nedeljno, imali manje koncentracije sperme. S druge strane muškarci koju su umereno vežbali imali su pokretljiviju spermu, tvrdi studija
Hot dog, hamburger, salama, slanina takođe mogu da utiču na kvalitet i pokretljivost sperme. Nije još jasno uočena veza, ali istraživači kažu da zasićene masti imaju uticaja na kvalitet sperme. Preporučuje se sveže namirnice i zdravo izbalansirana ishrana.
Opsežna studija iz 2014. utvrdila je da mobilni telefon u džepu može da utiče na kvalitet sperme. Smatra se da elektromagnetno zračenje koje emituju telefoni može oštetiti DNK i narušiti sposobnost spermatozoida da oplodi jajnu ćeliju. Mobilni uređaji ako se nose u džepu, mogu, kako se tvrdi, zagrejati testise kod muškarca i uticati na kvalitet sperme.
Praktikujte seks, kada je žena najplodnija tokom ovulacije, koja nastupa oko dve nedelje pre narednog ciklusa, ako on traje 28 dana, onda ovulacija najverovatnije pada na 14. dan. Previše seksa, isto može da utiče na plodnost i dovede do manje količine spermatozoida. Seks je neophodan da bi došlo do začeća, ali to ne znači da ga praktikujete samo tokom plodnih dana.
Američki stručnjaci tvrde da je pušenje u 13 odsto slučajeva uzrok neplodnosti. Smatra se da pušenje ima uticaja na starost jajnika i da utiče na zalihe jajnih ćelija kod žena. Pušenje se dovodi u vezu i sa niskim procentom spermatozoida kod muškaraca.