Melatonin je hormon koji luči hipofiza sa zadatkom da reguliše naš cirkadijalni ritam – ciklus spavanja i buđenja. To je prirodni ritam, kreiran tako da čovek noću spava, a ujutro se budi. Nekada iz raznih razloga dođe do poremećaja ovog ritma, pa pojedine osobe koriste tablete melatonina kako bi lakše utonule u san. Ipak, sve više je stručnjaka, koji preispituju koliko je korisna primena melatonina.
Melatonin – „hormon tame“
Melatonin poznat i kao „hormon tame“, luči pinealna žlezda smeštena između dve moždane hemisfere. Pinealna žlezda, veličine je zrna graška, zove se i epifiza i njen zadatak je da reguliše cirkadijalni ritam. Kada je mračno, organizam proizvodi više melatonina, a kada je svetlo, lučenje melatonina se smanjuje.
– Melatonin se oslobađa kada sunce zađe. Dva sata posle prvog mraka spremni smo za spavanje. Ujutro, ili pri jakoj svetlosti, nivoi melatonina opadaju i poručuju našem unutrašnjem satu da je vreme da se probudimo – objašnjava neurolog i pedijatar dr Beth Malow sa Vanderbilt University u Nešvilu.
Melatonin deluje umiruće
Mozak proizvodi vrlo malu količinu melatonina, oko 0,2 miligrama, Nekim ljudima ova količina nije dovoljna da utonu u san, pa moraju da koriste suplemente melatonina. Dodatne doze pomažu nam da se spremimo za spavanje i deluju umirujuće, kažu stručnjaci.
Istraživanja potvrđuju ovaj stav i naglašavaju da melatonin pomaže osobama koje pate od nesanice. Studija, objavljena u časopisu Journal of Physiology u Parizu, otkrila je da melatonin može biti od pomoći i pri resetovanju ciklusa spavanja i buđenja. Druge manje studije, navode da suplementacija melatoninom, može ublažiti simptome anksioznosti i pomoći nam da se lakše prilagodimo, na primer, promenama vremenskih zona tokom dugih putovanja.
Melatonin na recept u Evropskoj uniji
Melatonin je lek koji se izdaje na recept u Evropskoj uniji, dok se u Sjedinjenim Američkim Državama kvalifikuje kao dodatak ishrani i dostupan je u slobodnoj prodaji, bez recepta. Stručnjaci upozoravaju da nisu svi brendovi isti. Bitno je pročitati sastav i kupovati samo čist melatonin, a ne onaj pomešan sa drugim supstancama, upozorava dr Malow.
Svakodnevna upotreba
Stručnjaci veruju da je upotreba melatonina bezbedna, ali navode i da su potrebne dopunske studije koje bi potvrdile da li je melatonin bezbedan i efikasan za sve oblike nesanice i za dugotrajnu upotrebu.
Pojedini eksperti preporučuju uzimanje manjih doza, od 1 do 3 miligrama dnevno, kako bi se sprečili neželjeni efekti, koji se ispoljavaju pojačanim sanjanjem, nekada i noćnim morama. Uočava se i jutarnja pospanost posle primene melatonina. Savet je da se prestane s upotrebom, ako se zapaze ove nuspojave.
Da li je bezbedan za svakog?
Melatonin nije bezbedan za sve osobe. Ne savetuje se primena u trudnoći, niti pacijentima koji se leče od autoimunih bolesti, epilepsije ili depresije. U slučaju dijabetesa i hipertenzije, melatonin se može koristiti, ukoliko lekar, koji je najbolje upoznat sa zdravstvenim stanjem pacijenta, to i odobri. U slučaju primene bilo kojih lekova, osobe koje bi želele da uzimaju melatonin, moraju se posavetovati sa lekarom. Ukoliko melatonin ne pomaže, treba potražiti neka druga sredstva koja će pomoći.
– Pokušajte da ograničite upotrebu kofeina posle podneva, izbegavajte alkohol i nastojte da isključite sve ekrane najmanje 30 minuta pre spavanja. Ako je moguće idite na spavanje i budite se uvek u isto vreme – kaže dr Malow.
Po prvi put sam se osećao da sam naspavan od melatonina, i da sanjam. Doduše budio sam se na dva sata, ali sam sanjao.
Možda grešim jer nisam imao dovoljno strpljenja pa sam pospan, pomešao to sa jednom polovinom hipnotika, i jednom tabletom anksiolotika.