Stomačni virus (stomačni grip) je najčešće praćen dijarejom i povraćanjem, a uzrok su infekcija virusima ili bakterijama Foto: Shutterstock
Stomačni virus (stomačni grip), najčešće je objašnjenje kada nas iznanada zadesi dijareja uz povraćanje. Ovi simptomi su često posledica stanja koje se zove gastroenteritis, a uzroci mogu biti različiti. Posledice su retke, ali su komplikacije moguće, pa je zbog toga važno znati kada je potrebna pomoć lekara.
Kada imamo gastroenteritis, stomak i creva su nadraženi i upaljeni. Obično je uzrok virusna ili bakterijska infekcija. Glavni simptomi su vodenasta dijareja i povraćanje. Takođe možete imati bol u stomaku, grčeve, groznicu, mučninu i glavobolju.
Zbog dijareje i povraćanja, postoji velika opasnost od dehidratacije. Znaci dehidratacije su suva koža i suva usta, osećaj vrtoglavice i neprekidni osećaj žeđi. Ako je došlo do ovog stanja, obavezno se javite lekaru.
Deca mogu da dehidriraju brzo, pa ako vaše dete ima stomačni virus, neophodno je pratiti stanje, i davati mu češće manje količine tečnosti (voda, čajevi, nemojte im davati sokove koji su puni šećera). Ako je u pitanju beba, proveravajte pelenu češće.
Decu sa gastroenteritisom ne treba puštati u kolektiv (vrtić, škola, rođendani), dok svi simptomi ne nestanu. Deci nemojte davati bilo koje medikamente dok prethodno ne proverite sa lekarom. Lekovi koji se koriste u širokoj upotrebi za kontrolu dijareje i povraćanja, obično se ne daju deci mlađoj od 5 godina.
Takođe, treba znati da za sprečavanje rotavirusa, najčešćeg uzroka stomačnog gripa kod dece, postoje dve vakcine koje se mogu dati bebama. O tome takođe porazgovarajte sa pedijatrom.
Gastroenteritis može da se širi:
Najčešći uzrok gastroenteritisa je virus, a njegovi glavni tipovi rotavirus i norovirus. Rotavirus je najčešći uzrok dijareje kod novorođenčadi i male dece u svetu. Norovirus izaziva ozbiljan gastroenteritis, kao i neke druge bolesti koje se prenose hranom.
Iako to nije tako čest slučaj u odnosu na viruse, bakterije kao što su Escherichia coli i salmonela, takođe mogu da izazovu stomačni grip. Bakterije salmonele i kampilobakterije su najčešći bakterijski uzročnici gastroenteritisa i obično se šire nedovoljno opranim i termički neadekvatno obrađenim živinskim mesom ili jajima. Salmonelu, pored žive živine, takođe mogu da širi i kućni ljubimci, zato je neophodno prati ruke posle igre ili kontakta, kao i sređivanja posipa. Druga bakterija, šigela, često se prenosi u kolektivima ili objektima za masovni smeštaj. Obično se prenosi sa osobe na osobu, a uobičajeni izvori infekcije su kontaminirana hrana i voda za piće.
Paraziti takođe mogu izazvati gastroenteritis, ali to nije uobičajeno. Organizme kao što su đardija i kriptosporidijum, možemo da „pokupimo“ u kontaminiranim bazenima ili pijući kontaminiranu vodu.
Pored uobičajenih, postoje još neki načini da dobijemo gastroenteritis. Uzrok mogu da budu:
Najpre je potrebno sprečiti dehidrataciju, tako što ćemo detetu dati rastvor za oralnu rehidraciju. Doktora obavezno kontaktirajte kako biste saznali detalje o doziranju koje je odgovarajuće uzrastu deteta. Odrasloj osobi treba što je moguće više bistre tečnosti (voda, čaj, supa). Tečnost treba unositi polako ali često, u malim količinama. Prebrzo pijenje može pogoršati mučninu.
Kada simptomi počnu da popuštaju, postepeno vraćajte hranu u ishranu. Neka to bude blaga, lako svarljiva hrana kao što su krekeri, tost, pirinač i piletina. Izbegavajte mlečne proizvode, kofein i alkohol dok se oporavak ne završi i svi simptomi ne prođu u potpunosti.
Ako je osoba u stanju šoka od teške dehidratacije (gubitak svesti, ne može da hoda, zbunjena je ili ima problema sa disanjem), stanje je hitno i zahteva lekarsku pomoć. Takođe, ako: