Osteodenzitometrija ili denzitometrija je slikovni test koji meri gustinu kostiju, odnosno snagu kostiju i pruža detalje o riziku od osteoporoze i preloma. Ovaj test se još naziva i DEXA test – dvoenergetska apsorpciometrija rendgenskih zraka. Test meri gustinu kostiju – mineralni sadržaj kostiju u određenim delovima skeleta i na taj način se utvrđuje gubitak kostiju kako čovek stari. Pored gustine kostiju osteodenzitometrija takođe može da meri telesne masti i mišićnu masu.
DEXA test je skeniranje – vrsta medicinskog slikovnog testa koji koristi veoma niske nivoe rendgenskih zraka kako bi izmerio koliko su guste naše kosti. Medicinski stručnjaci smatraju da je DEXA test najkorisniji, najlakši i najjeftiniji test koji pomaže u dijagnostikovanju osteoporoze. Takođe, test je brz i bezbolan.
DEXA test meri sadržaj minerala u određenim kostima, kao što su kuk, kičma i/ili zglob i radi se sledeći način:
Kada odlučuju kome treba osteodenzitometrija i ko može da ima koristi od DEXA testa lekari uzimaju u obzir dosta faktora. Denzitometrija se preporučuje starijima od 50 godina, osobama koje su lomile neku kost ili imaju neku bolest koja ugrožava zdravlje kostiju. Testom se tako procenjuje zdravlje kostiju, kao i rizik od osteoporoze i preloma.
Istraživanja pokazuju da žene počinju da gube koštanu masu ranije i brže od muškaraca. Dakle, zdravstveni radnici obično DEXA test preporučuju ženama kako bi obavili skrining za osteoporozu u mlađim godinama, u poređenju sa muškarcima. Lekar može preporučiti DEXA skeniranje ako postoji jedan ili više faktora rizika za osteoporozu ili frakture:
Lekari mogu da zatraže DEXA test kako bi se:
Dozvoljeno je da se DEXA skeniranje uradi jednom u dve godine, i to je trenutni preporučeni vremenski okvir. Postoje izuzeci od ovog pravila ukoliko čovek ima određene bolesti. Lekar će uzeti u obzir nekoliko faktora, kao što su godine, nivo rizika od preloma, prethodni DEXA test i koji lekovi se trenutno uzimaju. Zdravstveni radnik tada pravi personalizovani plan kako da proceni i zaštiti zdravlje kostiju pacijenta.
Pre osteodenzitometrija testa, treba uraditi sledeće:
1. Prestanite da uzimate suplemente kalcijuma 24 sata pre testa – to podrazumeva multivitamine kao i antacide koji se obično koriste za lečenje žgaravice.
2. Obucite široku odeću bez metalnih detalja – rajsferšlusi, dugmad ili kopče). Trenerke i ležerni gornji deo mogu biti dobar izbor.
3. Recite lekaru ako ste možda trudni – DEXA skeniranje koristi niske nivoe zračenja. Medicinski stručnjaci preporučuju izbegavanje bilo kakvog izlaganja zračenju tokom trudnoće kako bi se zaštitio fetus u razvoju.
Osteodenzitometrija obično ne traje više od 25 minuta. Nije bolna i ne oseća se ništa dok rendgenski zraci prolaze kroz telo.
DEXA test nudi visok stepen preciznosti i tačnosti. Medicinski stručnjaci smatraju da je ovo precizan test za dijagnozu osteoporoze.