Folikularne ciste na jajnicima su benigne tvorevine na ovom organu, ispunjene tečnošću i najčešće ne daju nikakve simptome Foto: Shutterstock
Ciste na jajnicima će najveći broj žena imati bar jednom tokom života. Najčešće su pojava koja je asimptomatska, ne bole, a otkrivaju se tokom redovnih ginekoloških pregleda ili pregleda male karlice iz nekog drugog zdravstvenog razloga.
Jajnici su važan deo ženskog reproduktivnog sistema, sa lokacijom u donjem delu stomaka. Smešteni su sa obe strane materice. I levi i desni jajnik proizvode jajne ćelije, kao i polne hormone hormone estrogen i progesteron.
Tvorevina koja se često razvija u jajniku (na jajniku) naziva se cista. U retkim slučajevima, ciste na jajnicima mogu da prouzrokuju i ozbiljnije probleme, pa zahtevaju praćenje, posebno ako se planira trudnoća.
Male kese ispunjene tečnošću koje se formiraju na površini jajnika zovu se folikularne ciste. Poznate su još i kao perzistentni folikulum ili vodene ciste.
Javljaju se zbog toga što folikulum (mešak) u kome se jaje proizvodi ostaje čitavo, odnosno ne pukne (rupturira). Cista bi inače u regularnim okolnostima trebalo da bude apsrorbovana, ali se to u ovom slučaju ne dešava, pa ostaje na jajniku.
Postoje različite vrste cista na jajnicima:
Funkcionalne ciste dele se na:
Ovaj tip ciste na jajnicima može da se javi iz dva razloga. Prvi je neka prethodna infekcija zbog koje je spoljni omotač jajnika zadebljao. Takođe, folikularna cista na jajniku može da nastane i usled poremećaja funkcije jajnika.
Veličina folikularne ciste je različita i može da varira od veličine graška do veličine šljive ili prepeličjeg jajeta.
I folikularne, kao i druge ciste jajnika mogu da budu porpuno bez simptoma, ali i da izazovu upozoravajuće znake. Uz to, ako ih zanemarimo, ponekad dovode do poremećaja u radu, odnosno disfunkcije jajnika.
Ako je folikularna cista jedna (sama) i veća, ponekad se javlja bolom u donjem delu stomaka. Uz to, može da bude prisutan bol pri intimnom odnosu, nelagoda pri mokrenju, kao i poremećaj menstrualnog ciklusa.
Odgovor je potvrdan. Ove ciste bi trebalo da nestanu same od sebe, a kada puknu, ponekad je simptom oštar bol u donjem delu stomaka, koji može biti osetljiv na dodir. Još neki od simptoma mogu da budu mučnina i povraćanje.
Ponekad se ovi simptomi maskiraju u simptome upale slepog creva ili čak i vanmaterične trudnoće, pa je iskustvo ginekologa od velikog značaja.
U slučaju malih i pojedinačnih, ili većeg broja cista koje nemaju simptome, lečenje je retko. Komplikovaniji slučajevi kada su ciste na jajniku višestruke ali imaju i simptome, uz one koje su uticale na poremećenu funkciju jajnika, leče se hirurškim putem.
Reč je o intervenciji prilikom koje se odstranjuje klinasti deo jajnika. Takođe, ako dođe do rupture ciste a simptomi su prisutni i dalje, i tada je moguća hirurška intervencija.
Nakon pucanja, folikularne ciste mogu da se vrate i pojave ponovo, pa pacijentkinje koje su već imale ovu dijagnozu moraju redovno da se javljaju ginekologu.