Menstruacija se obično javlja jednom mesečno sve do menopauze, koja se u proseku javlja oko 52 godine. Menstruacija se može promeniti tokom perioda koje vodi do menopauze, ili perimenopauze, tokom 40-ih godina. Nakon 40. može da dođe do iznenadne promene dužine menstrualnog ciklusa ili obilne menstruacije. Jajnici proizvode sve manje hormona kako se približavamo menopauzi. Ove hormonske promene su u velikoj meri odgovorne za promene ciklusa i druge simptome perimenopauze.
Šta je perimenopauza
Telo prolazi kroz perimenopauzu pre nego što dođemo do menopauze. Menopauza nastaje ukoliko ciklus izostane 12 meseci zaredom. Jajnici proizvode manje estrogena i progesterona koji vode do menopauze i nakon nje. Oba ova hormona kontrolišu menstrualni ciklus.
Perimenopauza u proseku može da traje oko sedam godina. Kod većine žena perimenopauza započinje tokom ranih 40-ih godina, ali može početi ranije ili kasnije. Tokom ovog perioda mogu da se primete promene u menstrualnom ciklusu.
1. Tačkasto krvarenje između ciklusa
Tačkasto krvarenje može biti znak hormonske neravnoteže. Telo proizvodi manje estrogena i progesterona kako se približavamo menopauzi, što može izazvati ovu neravnotežu.
– Saveti
Pratite kada menstruacija počinje i koliko dugo traje. Zabeležite da li i kada imate tačkasto krvarenje. Razgovarajte sa lekarom ako često imate tačkasto krvarenje, što može biti znak ozbiljnog zdravstvenog stanja poput raka kod žena u menopauzi.
Obavezno nosite uloške.
2. Jače krvarenje
Hormonske promene mogu izazvati naglu promenu dužine menstrualnog ciklusa, što dovodi do toga da ovulacija i menstruacija budu poremećene. Sluznica materice obično postaje deblja nakon ovulacije, što priprema telo za trudnoću ako sperma oplodi jaje. Možda će tokom perimenopauze proći nekoliko meseci bez ovulacije (anovulacije) i menstruacije. Međutim, sluznica materice nastavlja da raste ako izostane ovulacija. Krvarenje će biti jače od normalnog kada konačno dobijete menstruaciju.
– Saveti
Razgovarajte sa lekarom ako imate značajno krvarenje tokom menstruacije. Lekar može da propiše niske doze hormonske kontracepcije čime se sprečava rast sluzokože materice, što smanjuje krvarenje.
Nemojte uzimati aspirin, jer može pogoršati krvarenje. Ibuprofen može ublažiti bol i smanjiti krvarenje.
3. Duži ciklusi
Tokom perimenopauze obično se javljaju neredovne menstruacije sa većim razmakom nego obično između ciklusa. Možda će ciklusi biti duži nego ranije ako menstruacija dolazi svakih 35 dana ili više. Anovulacija često uzrokuje da osobe u perimenopauzi imaju duže cikluse.
– Savet
Idite kod lekara ako primetite da ciklusi postaju duži nego što je normalno. Lekar može da propiše niske doze hormonske kontracepcije kako bi se regulisao ciklus.
4. Kraći ciklusi
Ne postoji „normalno” kada je u pitanju menstrualni ciklus. Neke žene mogu imati više ciklusa od proseka.
– Tokom perimenopauze, porast estrogena i progesterona za vreme menstrualnog ciklusa postaje kraći i veći – kaže dr Adeeti Gupta, ginekolog sa sedištem u Njujorku. Kao rezultat toga, menstruacije se mogu pojaviti bliže jedna drugoj.
– Savet
Niska doza hormonske kontracepcije može pomoći u regulisanju ciklusa. Ako ne možete da predvidite kada će menstruacija početi, nosite uložak.
5. Izostali ciklusi
Menopauza se javlja kada prođe cela godina bez menstruacije. Možda će neki ciklusi izostati i proći će meseci između dva ciklusa. Anovulacija tipično uzrokuje izostanak ciklusa kod žena u perimenopauzi.
– Savet
Izostali ciklusi nisu uvek znak perimenopauze. Razgovarajte sa lekarom da biste isključili druge uzroke, uključujući:
- anksioznost
- nisku telesnu masnoću
- gojaznost
- preterano aktivnu štitnu žlezdu
- sindrom policističnih jajnika (PCOS), hormonski poremećaj koji uzrokuje da jajnici proizvode višak androgena (muških polnih hormona)
- trudnoću
- nagli gubitak težine
6. Nepravilni ciklusi
Kako se približavate menopauzi, može se javiti nekoliko vrsta nepravilnosti, uključujući duže, kraće i izostanak ciklusa. Kao rezultat toga, može biti teško predvideti da li će i kada početi menstruacija. Samo treba imati u vidu da niste dostigli menopauzu dok ne prođe cela godina bez menstruacije. Preskakanje jednog meseca ne znači nužno da nećete dobiti menstruaciju sledećeg meseca.
– Saveti
Ako niste sigurni da li će menstruacija početi možete da nosite uloške. Nastavite da pratite svoje cikluse koliko god je to moguće. Možda ćete primetiti neke obrasce i moći ćete da predvidite svoje nove cikluse. Imajte na umu druge simptome koji se javljaju, uključujući grčeve, jače krvarenje i tačkasto krvarenje.
7. Gori PMS ili grčevi
Hormonske promene koje počinju nakon 40. godine mogu pogoršati simptome predmenstrualnog sindroma (PMS). Možete doživeti značajne promene raspoloženja, na primer, pre nego što počne menstruacija. Istraživanja su pokazala da kod žena u perimenopauzi postoji veća verovatnoća da razviju simptome anksioznosti i depresije.
Takođe možete doživeti gore grčeve nego ranije, čak i ako vam menstruacije dolaze ređe ili su lakše nego ranije. Bolni grčevi se mogu javiti „zbog bližih i jačih iznenadnih skokova estrogena i progesterona”, kaže dr Gupta.
– Saveti
Ne oklevajte da se obratite lekaru ako postanete značajno depresivni pre menstruacije. On može da propiše antidepresive kako bi vam pomogli da kontrolišete raspoloženje i emocije tokom prelaska u menopauzu.
Drugi načini za upravljanje anksioznošću i depresijom dok se približavate menopauzi su:
- najmanje sedam sati noćnog sna
- ograničavanje unosa alkohola na ne više od jednog pića dnevno
- obavezno vreme za opuštanje (npr. čitanje knjige ili šetnja napolju)
- fizička aktivnost
Ibuprofen pomaže u ublažavanju bolnih grčeva. Stavite jastučić za grejanje i masirajte donji deo stomaka. Topla kupka ili tuš, redovna fizička aktivnost i joga takođe mogu pomoći.
8. Akne u odraslom dobu
U 30-im, 40-im ili 50-im godinama mogu da se pojave akne, a faktori rizika su:
- proizvodi za negu kose ili kože
- neželjeni efekti lekova
- trudnoća
- stres
- nedijagnostikovana medicinska stanja
Akne kod odraslih mogu se pojaviti i zbog hormonskih promena izazvanih menstruacijom, perimenopauzom ili kontracepcijom.
– Kada uđete u perimenopauzu, to je kao da ponovo prolazite kroz pubertet – kaže dr Gupta.
– Savet
Ako se pojave akne možete razgovarati sa dermatologom. On može da preporuči proizvode za negu kože, kao što su retinoidi (derivati vitamina A), benzoil peroksid i salicilna kiselina. Dok ovi proizvodi počnu da deluju može da prođe do osam nedelja.
Koji simptomi još mogu da se jave
Možda ćete osetiti druge simptome perimenopauze zbog fluktuacije hormona:
- valunzi
- nizak libido
- problemi sa spavanjem
- suvoća vagine, koja može izazvati bolan intimni odnos
Smanjen estrogen povećava rizik od osteoporoze ili slabih kostiju koje se lako lome. Estrogen takođe utiče na holesterol i može uticati na bolesti srca i rizik od moždanog udara.
Tokom perimenopauze još uvek možete da zatrudnite, iako se kvalitet jajnih ćelija smanjuje kako prolazite kroz četrdesete godine. Međutim, ovulacija može da se javiti oko 14. dana pre svake menstruacije sve dok imate menstruaciju.
Ako ne želite da zatrudnite u 40-im možete da koristite kontracepciju. Lekar će utvrditi koji tip kontracepcije je za vas najbolji.
Kada treba otići kod lekara
Promene u menstrualnom ciklusu tokom vremena su normalne, ali mogu signalizirati abnormalnosti. Nepravilnosti menstruacije ponekad su znaci mioma materice, polipa ili raka.