Najbolji način da nadoknadimo jod koji nam nedostaje jeste da u ishranu uvrstimo hranu bogatu jodom Foto Shutterstock
Nedostatak joda jedan je od ključnih nedostataka mikronutrijenata koji utiču na ljude i njihovo zdravlje. Hranljive materije neophodne su za zdrav život jer imaju direktan uticaj na naše fizičko i mentalno zdravlje. Jod je mineral od ključnog značaja za pravilno funkcionisanje našeg organizma. Takođe, je važan u ishrani za našu štitnu žlezdu. Nedostatak joda može imati ogroman uticaj na štitnu žlezdu i dovesti do problema.
Jod je esencijalni mineral koji naša štitna žlezda koristi za proizvodnju tiroidnih hormona. Dovoljni nivoi joda pomažu u kontroli rasta štitne žlezde, popravljaju oštećene ćelije i održavaju metabolizam pod kontrolom. Nažalost, nedostatak joda predstavlja pretnju za trećinu svetske populacije. Iako postoji nekoliko simptoma nedostatka joda, najistaknutiji od svih je uvećana štitna žlezda ili hipotireoza, navodi se u studiji objavljenoj u Lancet Diabetes & Endocrinology.
Štitna žlezda skladišti jod, važan mineral u ishrani. Na sve ćelije u ljudskom telu utiču tiroidni hormoni, koji su ključni za zdravo formiranje ćelija. Dakle, neophodno je da se u našem organizmu proizvode tiroidni hormoni trijodtironin (T3) i tiroksin (T4). Metabolizam proteina, masti i ugljenih hidrata u ćelijama usko je povezan sa tiroidnim hormonima, navode u Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Da bismo izbegli pojavu hipotireoze, trebalo bi da znamo da su znaci i simptomi nedostatka joda sledeći:
Prema studiji objavljenoj u China CDC Weekly, najbolji način da nadoknadimo jod koji nam nedostaje jeste da u ishranu uvrstimo hranu bogatu jodom, kao što su morski plodovi. Trudnicama se takođe savetuje da vode evidenciju o unosu joda kako bi sprečile komplikacije u trudnoći.
Jod se uglavnom nalazi u hrani sa životinjskim proteinima i morskom povrću, kao i u obogaćenim namirnicama poput hleba, žitarica i mleka. Jodom su bogate i sledeće namirnice: