Ashermanov sindrom je stečeno stanje kada se ožiljno tkivo (adhezije) formiraju unutar materice. Foto: Shutterstock
Ashermanov sindrom je stanje kada se ožiljno tkivo (adhezije) formiraju unutar zidova materice. Ožiljno tkivo može da se nakupi i tako smanji količinu prostora unutar materice. Ovo stanje može da se javi usled komplikovanih medicinskih procedura ili lečenja raka. Žene sa Ashermanovim sindromom obično imaju menstruaciju slabijeg intenziteta, bol u karlici ili se bore sa problemom neplodnosti.
Ashermanov sindrom ili adhezija je retko stanje nakupljanja ožiljnog tkiva unutar materice čime se smanjuje prostor unutar materične šupljine. Kako bi pojasnili ovu pojavu, lekari je često upoređuju sa zidovima sobe, koji postaju sve deblji i deblji, čineći prostor u sredini sobe sve manjim i manjim. Stanje može da izazove bol u karlici i abnormalno krvarenje iz materice, kao i problem sa začećem. Ashermanov sindrom smatra se retkom bolešću i vrlo često ostaje nedijagnostikovan. Može da se leči i tako se, pre svega, ublažavaju simptomi.
Ashermanov sindrom je stečeno stanje, što znači da je nečim uzrokovan, neki problem je uticao da se razvije ožiljno tkivo. Ovaj sindrom može da se dobije na nekoliko načina, a pre svega zbog operacije, infekcije i lečenje raka. Rizik od razvoja Ashermanovog sindroma može da se poveća:
Ashermanov sindrom prepoznaje se po različitim simptomima:
Nakupljeno ožiljno tkivo (adhezije) ograničavaju prostor unutar materice i ponekad mogu da blokiraju grlić materice. To može da se dogodi iz nekoliko razloga, ali jedan od glavnih uzroka je operacija materice ili grlića materice. Uzroci Ashermanovog sindroma su i:
Ashermanov sindrom se obično dijagnostikuje kada žena doživi simptome kao što su bol u karlici, amenoreja (nedostatak menstruacije), abnormalno krvarenje iz materice ili nemogućnost da zatrudni. Test na ovaj sindrom radi se i ukoliko je žena imala proceduru dilatacije i kiretaže, carski rez, terapiju zračenjem ili infekciju karlice.
Postoji nekoliko načina lečenja Ashermanovog sindroma. Najvažnije da žena objasni vrstu bola koji oseća, kao i svoje planove po pitanju trudnoće. Ako planira trudnoću plan lečenja uključuje uklanjanje ožiljnog tkiva, što može da pomogne ako žena oseća grčeve ili bol u karlici, bez obzira na to da li planira trudnoću. Glavni cilj lečenja je uklanjanje ožiljnog tkiva i vraćanje materice u prvobitnu veličinu i oblik. Lečenje Ashermanovog sindroma može pomoći tako što:
Lekar histeroskopijom uklanja adhezije u materici. Tokom histeroskopije, koristi se tanak alat – histeroskop, kako bi se snimila unutrašnjost materice i uklonilo ožiljno tkivo. Histeroskop se ubacuje u vaginu, kroz grlić materice u matericu. Ožiljno tkivo se veoma pažljivo uklanja tokom ove procedure. Mogući rizik ove procedure je oštećenje zdravog tkiva unutar materice dok se otklanja ožiljno tkivo.
Hormonski tretmani (estrogen) mogu da budu upareni sa malim intrauterinim kateterom koji se ostavlja u materici nekoliko dana nakon histeroskopije. To smanjuje rizik od ponovnog formiranja ožiljnog tkiva nakon procedure. U stvari, estrogen podstiče zarastanje endometrijuma (unutrašnjosti materice), a kateter obezbeđuje fizičku barijeru između prednjeg i zadnjeg zida materice, tako da se ne lepe jedan za drugi u nekoliko dana nakon procedure uklanjanje tkiva. Kada se ubaci intrauterini kateter, dobijaju se antibiotici kako bi se sprečile moguće infekcije.