8Bol u vratu je često stanje sa različitim uzrocima: od loših životnih navika do trošenja ili habanja zglobova u vratu, povreda ili nekih drugih bolesti. Na sreću, postoje načini za ublažavanje tegoba, ali se mora odrediti osnovni uzrok i ako je potrebno lečiti njega, a ne bol kao posledicu.
Ako govorimo o lošim životnim navikama koje su jedan od najvećih uzroka brojnih zdravstvenih problema, na prvom mestu je bez sumnje takozvani sedentarni način života, kao i nedostatak fizičke aktivnosti. U oba slučaja može da dođe do prekomerne napetosti mišića vrata. Ovakav bol je uglavnom prolazno stanje, ali je potrebno praviti pauze u procesu sedenja. Ako se nastavi, moguće je da su razlozi druge prirode, a među najčešćima su:
Kada se uz bol jave još neki simptomi, poput ukočenosti, spuštanja bola niz ruke, trnjenja i gubitka snage u rukama, najverovatnije nije reč o nečemu prolaznom i potrebno je uraditi opsežniju dijagnostiku.
Ne samo da je pravilno držanje tela i jačanje njegove posture poželjno, već je i jedan od prvih preduslova da se preveniraju i smanje bolovi u vratu, ako uzroci nisu ozbiljnije prirode. Takođe, u terapijskom procesu, odnosno ako je bilo potrebe za lečenjem, pravilno držanje tela je važan, neophodan činilac. Najznačajnije je da osiguramo pravilan položaj vrata i leđa u toku dana dok sedimo, ali i u toku noći, kada je celom telu potreban odmor i mišići i nervi se opuštaju.
Postoji nekoliko vežbi koje možemo da radimo sa ciljem jačanja mišića vrata, poboljšanja fleksibilnosti i smanjenja bola. Naravno, u odnosu na razlog bola, svakako je potrebno pre vežbanja, posebno ako je došlo do povrede ili postoji neki degenerativni psoces, posavetovati se sa stručnjakom u vezi sa intenzitetom vežbi i procenom opterećenja. Evo najdelotvornijih predloga:
Ukoliko pri bilo kojoj vežbi osetite trnjenje, slabost ili intenziviranje bola, prekinite sa vežbanjem. Nemojte vežbati ako imate ozbiljnu povredu vrata ili uklještenje nerva bez nadzora stručnog lica.
Kvalitetne radne stolice, prilagođen položaj radnog stola i pozicije ekrana, ali i samodisciplina u smislu održavanja položaja tela, redovne pauze sa kratkim vežbama istezanja i razgibavanja tela – sve su to činioci koji će bol u vratu držati pod kontrolom i uticati na smanjenje i intenzitet simptoma. Vežbe ne zahtevaju mnogo vremena, a stručnjaci kažu da je barem na svaka dva sata neophodno ustati sa stolice, malo prošetati i lagano se istegnuti. Ako imate uslove, radite to i češće.
Postoje metode samopomoći i prirodni načini koji su efikasni u smanjenju bola u vratu i opuštanju ove regije. Međutim, potrebna je adekvatna informisanost jer od uzroka bola zavisi i način primene
I noću je položaj tela ono što je uz kvalitet jastuka i dušeka od krucijalnog značaja kako bismo prevenirali i smanjili bol u vratu. Ako spavamo na leđima sa potiljkom na jastuku, bradu i glavu nagnemo napred a jastuk je previsoko postavljen, bol može da se intenzivira. Ni spavanje na boku sa glavom koja pada ili je previše savijena nije dobro. Tako se mišići vrata nakon napornog dana i dalje osećaju prenapregnuto, umesto da se opuste.
Vrat bi trebalo da bude u paralelnom položaju sa dušekom, a u tome je izbor odgovarajućeg, kvalitetnog jastuka najvažniji.
Bol u vratu je najčešće prolaznog karaktera i može se umanjiti ili eliminisati metodama samopomoći i kućnim lečenjem. Međutim, ako je bol posledica neke povrede (saobraćajna nesreća, pad, skok u vodu…), treba potražiti pomoć lekara. Isto važi i za sledeće simptomesimptoma:
Lečenje, ukoliko stručno lice proceni da je potrebno, podrazumeva pre svega medikamentoznu i fizikalnu terapiju. Hirurgija je opcija u retkim slučajevima, kada je bol u vratu izazvan diskus hernijom ili nekim tumorima.
Istraživanja kažu da su to:
Uz smanjenje faktora rizika kao što su preterano sedenje i izostanak fizičke aktivnosti, važno je podsetiti da adekvatan radni ambijent (stolica, radni sto, osvetljenje) igraju važnu ulogu u saniranju bola u vratu.
Tu su još i: